Mobilā versija
+3.6°C
Vitauts, Smuidra, Smuidris
Pirmdiena, 20. februāris, 2017
26. jūnijs, 2015
Drukāt

Lai ķiplokiem nedzeltē lakstu gali, nedrīkst dot nātru vircu (4)

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

“Ko darīt, ja ziemas ķiplokiem dzeltē lakstu gali?” jautāja SABĪNE SKRUNDĀ.

Šogad ķiplokiem lakstu gali dzeltē daudzu dārzkopju stādījumos. Tas varētu būt izskaidrojams ar neparastajiem laika apstākļiem, ziemas trūkumu, vēso, sauso pavasari. Mālainās augsnes sausumā ir cietas kā klints. Augu aizsardzības speciāliste Māra Kilēvica arī atgādina veselīga stādmateriāla nozīmi. Tas gan nav vienkārši, jo ziemas ķiplokus mazdārziņos parasti pavairo, gadu no gada stādot tādus, kādi izauguši, un daloties ar kaimiņiem. Arī augsnei rudenī jābūt veselai, auglīgai, lai tajā iepriekšējā gadā nebūtu auguši ķiploki. Pirms stādīšanas augsnē var iestrādāt Trihodermīnu. Ja tas nav izdarīts, var ierušināt augsnē arī pavasarī, ķiplokus ravējot. Rudenī pirms ķiploku stādīšanas augsni der papildināt ar kālija magnēziju un superfosfātu.

Ko darīt tagad, vasaras sākumā? Savā dārzā Māra Kilēvica ķiplokus līdz Jāņiem divas reizes aplaistīja ar atšķaidītu vircu. Koncentrācija ar ūdeni 1 : 10, papildus pieberot sauju pelnu. Slāpeklis ir pavasara mēslojums, un, ja par daudz – tas par skādi. Ja ķiploki vēl nav mēsloti, to var pagūt izdarīt vienu reizi.

Virca un pelni palīdz arī pret fuzariozi, ja tas ir dzeltēšanas iemesls. Speciāliste neiesaka fuzariozes ierobežošanai mazdārziņos lietot veikalos nopērkamos ķīmiskos preparātus.

Svarīgi ir augsni irdināt, lai tā nebūtu sablīvējusies un gaiss piekļūtu saknēm.

Viņa stāsta, ka ķiplokiem nepatīk ķīmija un barības vielu nesabalansētība augsnē. Pavasarī minerālmēsli jālieto ar mēru. Daudzi uzkaisa vienreiz, un, šķiet, ir efekts – lapas kļūst zaļākas no saņemtās slāpekļa porcijas, taču pēc kāda laika, labu gribēdami, dārzu kopēji kaisa otrreiz, bet cerētā efekta vietā augšana apstājas. Ko darīt? Sak, uzbērs vēl. Tad pārmēslotais augs var sākt dzeltēt.

! Māra Kilēvica praksē pārliecinājusies, ka ķiplokiem nedrīkst dot nātru vircu. Arī no tās augi var dzeltēt. To labāk izlaistīt uz zemenēm, kam tā sevišķi tīkama.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Varbūt beidzot vajadzētu izprast vārda ĶĪMIJA nozīmi! Pareizi, ka mēslojumam jābūt sabalansētam, bet mēslojums nav vienīgais augšanu veicinošais faktors!!! Var gadīties, ka ar mēslojumu viss kārtībā, bet trūkst mitruma, nav attiecigajam augam vajadzīgā temperatūra, trūkst gaisa augsne, vājš apgaismojums… Ja visi rādītāji nav vajadzīgajās attiecībās, tad viens-vājākais rādītājs arī nosaka rezultātu! Ja par “ķimiju”, ko visi lamā, tad sakiet ar ko augs aizvietos “slikto” slāpekli? Vai palīdzēs Svētā Trīsvienība? Atbildiet, gudreļi, ķīmijas lādētāji!

  2. Vai ķiploku ziedi ir jāizlauž, vai tas ietekmē ražu?

  3. Kālija trūkums.

  4. Varbūt atkarīgi arī no zemes sastāva-es ķiplokus un visus pārejos dārzeņus laistu tikkai ar nātru vircu-dzīvoju Zemgalē

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+