×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. septembris, 2014
Drukāt

Streļčenoks informēs ANO un ārvalstu vēstniecības par mēģinājumiem vājināt KNAB (15)

LETALETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) informēs ārvalstu vēstniecības un starptautiskās organizācijas par mēģinājumiem vājināt KNAB neatkarību.

Biroja vadītājs Jaroslavs Streļčenoks šodien speciāli sasauktajā preses konferencē paziņoja, ka iestājas par KNAB neatkarību, sabalansētu uzraudzību un nedalāmību. Tāpat Streļčenoks kritizēja Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretāres Ilzes Pētersones-Godmanes darba grupas priekšlikumu pievienot KNAB IeM.

“Mēs sagatavosim vēstules starptautiskajām organizācijām – GRECO (Pretkorupcijas starpvalstu grupa), ANO un Eiropas Komisijai par to, kāds ir viņu viedoklis. Mēs domājam, ka šīs vēstules aizies ārvalstu vēstniecībām, un bez tam mēs jautāsim viedokli Latvijā esošajām sabiedriskajām organizācijām attiecībā uz biroja esamību, vājināšanu un tā tālāk,” uzsvēra Streļčenoks.

Ņemot vērā nepieciešamību pēc biroja neatkarības no politiskās ietekmes, Streļčenoks preses konferencē nolasīja nelielu paziņojumu visām politiskajām partijām.

“Kādas konkrētas politiskas partijas draudzība ar KNAB ir izdevīga šai partijai, bet tā nav izdevīga pārējām partijām. Otrkārt, KNAB politiskā ietekme ir izdevīga vienai partijai, bet KNAB patiesā neatkarība ir izdevīga visiem politiskajiem spēkiem. Līdz ar to šajā situācijā es vēršos pie visām partijām ar lūgumu izvērtēt jautājumu par KNAB neatkarību,” aicināja KNAB priekšnieks.

Streļčenoks arī paziņoja, ka ir gatavs ar partijām runāt par procesiem, kas notiek “ap biroju, birojā un aizstāvēt pozīciju par KNAB nedalāmību, neatkarību un sabalansētu uzraudzību ar politisko ietekmi”.
KNAB priekšnieks secinājis, ka pie politiskās varas esošie cilvēki jūt, ka KNAB stiprina savu neatkarību un lēmumus, un dažiem tas acīmredzot nav pieņemams.

Konkrētas partijas viņš atturējās nosaukt, taču kritizēja “Vienotības” pārstāvi premjerministri Laimdotu Straujumu, kura divpusējās sarunās aizstāvējusi toreizējo Streļčenoka vietnieci Jutu Strīķi, kas patlaban ir pārcelta zemākā amatā. Tāpat pēdējo desmit mēnešu laikā izveidotas četras komisijas, kas “pārmeklējušas un izvērtējušas” Streļčenoku un KNAB.

Streļčenoks uzskata, ka darba grupas priekšlikums pievienot KNAB IeM ir vērtējams negatīvi. Viņš sliecas domāt, ka šī darba grupa izveidota, lai viņu atceltu no amata. Streļčenokam ir grūti iedomāties biroja pievienošanu IeM, jo, pirmkārt, Latvija uzņēmusies starptautiskas saistības par korupcijas centralizētu apkarošanu. Otrkārt, pastāvētu bažas, vai pievienošanas gadījumā KNAB spētu reaģēt aktīvi uz IeM darbinieku likumpārkāpumiem un ar šādu autoritāti aizstāvēt normatīvo aktu pilnveidošanu. Treškārt KNAB šādā gadījumā pārraudzītu vienas partijas ministrs, līdz ar to automātiski pastāvot interešu konflikta riski.

Valsts kancelejas vadītā darba grupa, kurā darbojās arī Streļčenoks, strādājusi aptuveni desmit mēnešus, bet Godmanes-Pētersones vadītā darba grupa ir darbojusies vien pāris mēnešus. Valsts kancelejas darba grupas slēdzienu Streļčenoks nevarot komentēt, taču šī darba grupa apspriedusi plašu jautājumu loku, piemēram, par biroja neatkarības stiprināšanu un KNAB priekšnieka vietnieku novērtēšanas procesu.

Komentējot kompānijas “Latvijas Fakti” pēc KNAB pasūtījuma veikto pētījumu par to, ka KNAB zaudējis sabiedrības uzticību, Streļčenoks norādīja, ka citādu rezultātu viņš negaidīja, jo, pirmkārt, pēdējo divu gadu laikā esot darīts viss, lai biroja tēlu grautu ne tikai no iekšienes. Otrkārt, pēdējo desmit mēnešu laikā izveidotas četras dažādas komisijas, lai vērtētu procesus par KNAB un tā priekšnieku. Treškārt, iepriekšējais premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) trīs reizes iejaucies biroja darbā, atceļot Streļčenoka lēmumu par Strīķes atbrīvošanu no KNAB priekšnieka vietnieces amata.

“Tas ir acīmredzami, un likumsakarīgi, ka sabiedrība var arī neuzticēties iestādei, redzot, kādā veidā politiķi iejaucas, un kādā veidā par biroju runā,” uzsvēra KNAB priekšnieks. Viņš gan piebilda, ka, neraugoties uz aptaujas rādītājiem, ir palielinājies to cilvēku skaits, kas lūdz KNAB palīdzību par dažādiem jautājumiem, un tas liecina, ka uzticība birojam tomēr pieaug.

Vaicāts, vai saredz arī savu atbildību KNAB sliktajā tēlā, Streļčenoks atbildēja, ka viņš strādā, lai iestādes reputācija būtu augsta, taču no viņa visi procesi nav atkarīgi.

Lai arī KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrība iebilst pret plānoto KNAB iekšējo reorganizāciju birojā un lūgusi Streļčenoku veikt grozījumus savā rīkojumā par izmaiņām, KNAB priekšnieks uzskata, ka reforma ir nepieciešama. Pēdējos gados KNAB konstatēta virkne nepilnību, kuru novēršanai, biroja efektivitātes palielināšanai un birokrātijas mazināšanai, pēc Streļčenoka domām, ir nepieciešama reorganizācija.

LETA jau ziņoja, ka pēdējās nedēļās aktualizējušies vairāki jautājumi saistībā ar KNAB struktūru un nākotni.
Ekspertu darba grupa, kas izvērtēja KNAB darbību, rosina to pievienot IeM resoram. Savukārt KNAB drīzumā plānots uzteikt darbu vairākiem desmitiem biroja darbinieku un tiem piedāvāt amata vietas jaunveidojamās nodaļās. KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrība iebilst pret plānoto reorganizāciju birojā un lūgusi KNAB priekšnieku Streļčenoku veikt grozījumus savā rīkojumā par izmaiņām.

Savukārt Valsts kancelejas vadītās ekspertu darba grupa otrdien politiķiem un sabiedrībai vērtēšanai nodos sagatavotās izmaiņas KNAB likumā. Ekspertu izstrādātie grozījumi paredz, ka Ministru kabineta pārraudzība pār KNAB tiek īstenota caur Ministru prezidenta institūciju. Turpmāk KNAB priekšnieka prettiesisku lēmumu vai bezdarbības gadījumā Ministru prezidents uzdos tos labot. Savukārt, ja KNAB priekšnieks tam nepiekrīt, jautājumu nodos izskatīšanai valdībā, un tās lēmums būs galīgs.

Tāpat šīs darba grupas priekšlikumos konkrēti atrunāta KNAB vadītāja atbildība pret Ministru kabinetu un Saeimu, un tikšot stiprināta parlamenta loma iestādes darbības uzraudzības nodrošināšanā, nosakot KNAB priekšnieka atskaitīšanos par darbības rezultātiem.

Darba grupa arī piedāvā palielināt valsts pārvaldes, valsts drošības iestāžu un tiesu varas ekspertu grupas lomu, kas atlasīs iestādes vadītāja pretendentus, vērtēs vadītāja vietniekus un izmeklēs vietnieku disciplinārpārkāpumus, kā sniegs atzinumus Ministru kabinetam, ja būs aizdomas par pārrauga tiesību pārkāpumu, kā arī sniegs izvērtējumu Saeimai par priekšnieka atbrīvošanas ierosinājuma pamatotību.

Savukārt KNAB plānotajā iekšējās reorganizācijas rezultātā birojā uzteiks darbu vairākiem desmitiem biroja darbinieku un tiem piedāvāt amata vietas jaunveidojamās nodaļās. Streļčenoka rīkojums paredz likvidēt Juridiskās un personālvadības nodaļu, Korupcijas novēršanas nodaļu, Darbības nodrošinājuma nodaļu ar amata vietām un Finanšu nodaļas galvenā speciālista amata vietu.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Padzīt Streļčenoku ar sūdainu koku! Viņš prot tikai graut, ne vadīt!

 2. Kā galu galā ir pareizi Pētersones-Godmanes vai Godmanes-Pētersones? Vai nav tomēr Godmanes-Godmanes?

 3. Strelčēnoks ir muļķis Atbildēt

  Tas nu ANO ir laika vai intereses nodarboties ar Latvijas iekšējiem kašķiem? Smieklīgi!

 4. Streļčenoks ir no Rēzeknes, tātad saprot latgaliešu valodu – nameizni pret vieji, bryzgys taipat lidois atpakaļ!

 5. Streļčenokam TIEŠĀM smadzenēs daudzas skrūves nu ir vaļā pa īstam!!! TAS IR NONSENSS!!!

 6. Article 20 — Specialised authorities

  Each Party shall adopt such measures as may be necessary to ensure that persons or entities are specialised in the fight against corruption. They shall have the necessary independence in accordance with the FUNDAMENTAL principles of the legal system of the Party, in order for them to be able to carry out their functions effectively and FREE from any undue pressure. The Party shall ensure that the staff of such entities has adequate training and financial resources for their tasks.

  • Tu izņemi citātu no konteksta. Tas neko nepierāda.

   • Tas NAV iznemts no konteksta.
    Tas ir PILNS teksts konkreetajam pantam Kriminaaltiesiibu Pretkorupcijas Konvencijaa attieciibaa uz pretkorupcijas iestaadi un tai nosakaamo neatkariibu:

    Article 20 — Specialised authorities

    Each Party shall adopt such measures as may be necessary to ensure that persons or entities are specialised in the fight against corruption. They shall have the necessary independence in accordance with the FUNDAMENTAL principles of the legal system of the Party, in order for them to be able to carry out their functions effectively and FREE from any undue pressure. The Party shall ensure that the staff of such entities has adequate training and financial resources for their tasks.

    • Tam visam nav nekāda sakara ar apspriežamo. Kas man visvairāk metās acīs, tad tas ir tas, ka nekad un nekur nav izsknējis jautājums, respektīvi, cik KNAB-s ir aizsargāts no ietekmes aģentu iefiltrēšanas. Tā kā viņš operē ar valstij vitāli svarīgu informāciju, tad jābūt drošiem ka pasargāts. Iekšējās nesaskaņas no mana viedokļa liecina par to, ka nemitīgi notiek cīņas starp tiem, kas grib nepieļaut un tiem kas otrādi .. . Kā zinām politiķi nekad nerunā par īstiem iemesliem, tāpēc jau viņi ir politiķi. Par piemēru Kremlis visu laiku runā par tautiešu aizstāvēšanu, bet katram pat tautietim ir skaidrs, ka Kremlim nospļauties uz viņa, bet intereses ir lielāki ienākumi un dominēšana. Kā redzam, KNABS arvien vairāk paliek “multikulturāls” un ko viņš šodien apkaro un par ko cīnās paliek arvien neskaidrāks. Šajā aspektā to Striķi, katram gadījumam, jātur pēc iespējas tālāk no KNABA, jo visas ļergas visos gados ir inicējusi viņa. Arī Repše, savu laiku, ļoti neveselīgi interesējies par šo struktūru. Viņa aizmugure ir zināma. Biežāk arī jāmaina vadošo sastāvu vispār jo iefiltrēšana pate par sevīm ir sarežģīta un dārga lieta.

 7. Steļčonokakm – kaķa lāsti debesīs nekāpj.

 8. Šis cilvēciņš netiek galā ar saviem kompleksiem.No tādiem parasti rodas vislielākie tirāni.

 9. Visi pārējie-balti un pūkaini!

 10. Šo cilvēku vara galīgi samaitājusi un viņš ir kļuvis par no varas atkarīgo. Jo tikai cilvēks ar izmainītu veselo saprātu var kaut ko tādu paziņot. Viņš dzīvo kaut kādā savā iedomu pasaulē, ka pat ANO uzskata par
  parastu valdības līmeņa iestādi, kur var pasūdzēties par draudiem viņa noņemšanai no amata. Jā, tāds eksemplārs vēl KNABu nebija vadījis!

 11. Romas pāvestu arī vajadzēja informēt.

Draugiem Facebook Twitter Google+