×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. augusts, 2015
Drukāt

Strūve uzrunā no ugunsmūra

Foto - Andris GrīnbergsFoto - Andris Grīnbergs

Strūvem veltīto sienas gleznojumu radījuši Svetlana un Mihails Kuļgajevi, Inguna Skutele un Jūlija Serenko no Līvānu mākslinieku biedrības.

Jēkabpils centrā Vecpilsētas laukumā atklāts sienas gleznojums, kas veltīts pasaulslavenajam Tērbatas universitātes profesoram Vilhelmam Strūvem (1793 – 1864) un viņa zinātniskajam veikumam – Strūves ģeodēziskā loka mērījumiem.

Apritējusi 10. gadadiena, kopš unikālais Strūves ģeodēziskais loks, kas būtiski ietekmēja zinātnes turpmāko attīstību un palīdzēja noteikt precīzu Zemes izmēru un formu, iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Līdz šim Jēkabpilī par ievērojamo zinātnieku un viņa devumu liecināja Strūves parks Daugavmalā, kur atrodas Strūves meridiāna punkts, kas dabā uzmērīts un nostiprināts 1826. gadā, piemiņas akmens “Strūves astronomiskais punkts”, kas uzstādīts 1931. gadā, un trīs metrus augstais triangulācijas torņa makets miniatūrā, ko atklāja 2008. gadā. Tagad par Strūvi atgādinās arī sienas gleznojums.

“Jēkabpilieši lepojas ar Strūvi, kas mūsu pilsētas vārdu aiznesis tālu pasaulē, tāpēc pašvaldība viņa piemiņas iemūžināšanai uz augstā ugunsmūra atvēlēja nepieciešamo finansējumu,” sacīja Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs. Desmitajai gadadienai veltīti arī vairāki citi pasākumi – līdz augusta beigām Krustpils pils vārtu tornī skatāma Jēkabpils vēstures muzeja sagatavotā ceļojošā izstāde “Strūves ģeodēziskā loka punkts “Jēkabpils””, Strūves parkā uzstāda jaunu informatīvu stendu, muzejs ar Kultūras ministrijas atbalstu veido Strūves ģeodēziskā loka punkta pastāvīgo ekspozīciju. Bet 17. un 18. septembrī Jelgavā un Jēkabpilī notiks starptautiska konference “Strūves ģeodēziskajam lokam UNESCO Pasaules mantojuma sarkastā – 10”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+