×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
3. februāris, 2016
Drukāt

Suņi turpina slimot un mirt; iebilst pret nodokļu naudas izmantošanu pētījumiem (16)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Uzziņa

UZZIŅAI

– Līdz šim Latvijā apstiprināti 140 gadījumi, kad suņi saslimuši ar barības vada dilatācijas slimību, decembrī konstatēti deviņi jauni gadījumi.

– No pēdējā pusgada laikā saslimušajiem miruši vai sliktā veselības stāvokļa dēļ iemidzināti 13 suņi.

– Pētījumā iesaistījušās 20 klīnikas.

– Visbiežāk konstatētais kopīgais faktors ME skartajiem suņiem ir barošana ar viena zīmola barību – to ēduši 94% suņu.

– Līdz šim pētnieki noskaidrojuši slimības skarto suņu predisponējošus faktorus slimības attīstībai, noskaidrojuši slimības simptomus, veikuši klīniskās analīzes un izmaiņas audos mirušajiem suņiem.

– Pētniekiem vēl jāizmeklē organofosfātu klātbūtne, jāveic audu, asiņu un barības skrīnings, jāveic barības kvantitatīvie izmeklējumi. Jāveido kontroles grupa, lai izvērtētu riska faktorus un turpinātu toksīnu noteikšanu.

Avots: Latvijas Veterinārārstu biedrība

Veterinārārsti konstatē arvien jaunus saslimšanas gadījumus ar bīstamo barības vada dilatācijas jeb megaesophagus (ME) slimību – decembrī konstatēti deviņi jauni gadījumi.

Pirms 2014. gada Latvijā vidējais diagnosticēto gadījumu skaits klīnikās bijis viens divi gadā, tāpēc to uzskatīja par retu slimību. Bet kopš pērnā maija pusgada laikā konstatētas 70 saslimšanas. Pēdējā pusotra gada laikā Latvijā apstiprināti 140 saslimšanas gadījumi, kas ir vairāk nekā, piemēram, ASV Pensilvānijas štata references universitātes klīnikā, kur šāds daudzums konstatēts desmit gadu laikā.

Latvijā pēdējā pusgada laikā no šīs slimības miruši vai sliktā veselības stāvokļa dēļ iemidzināti 13 suņi. Šī slimība ir barības vada paplašināšanās un barības vada motorikas slimība, un tā ir visbiežākais barības atvemšanas cēlonis suņiem un kaķiem. Dzīvniekiem slimība ir mokoša, un pētnieki ir ieinteresēti pēc iespējas ātrāk noskaidrot saslimšanas cēloni.

Suņi slimo gan pilsētās, gan laukos. Slimība visbiežāk novērojama pieaugušiem, vidēju un lielu šķirņu vīrišķā dzimuma suņiem. Pētījumā, kurā iesaistījušās 20 veterinārās klīnikas, nav bijis neviens patversmes suns. Ir gan zināmi atsevišķi gadījumi patversmes suņiem, bet šajos gadījumos veterinārārsts nav vērsies pie pētījuma veicējiem.

Aizdomas par barību

Visbiežāk konstatētais kopīgais faktors saslimušajiem suņiem ir barošana ar viena zīmola barību. Pētnieki to sauc par zīmola “A” barību, bet, kā jau izskanējis publiskajā telpā, 94% suņu baroti ar “Dogo” barību.

“Dogo” ražotāja AS “Tukuma Straume” valdes priekšsēdētājs Aivars Podnieks ir pārliecināts par uzņēmumā ražotās barības kvalitāti un noliedz, ka suņu saslimšanā būtu vainīga barība. Pārtikas un veterinārais dienests esot veicis 15 pārbaudes 40 dažādiem paraugiem, BIOR veicis izmeklējumus, pētījumu grupa ir veikusi barības pārbaudi. “Līdz šim visās analīzēs rezultāts ir bijis viens un tas pats – barība atbilst normām un prasībām. Ja šķiet, ka vajag pētīt vēl – var droši pētīt, jo esam pārliecināti par ražotās barības kvalitāti. Taču jau tagad varam teikt, ka šī ir visvairāk pārbaudītā suņu barība Latvijā,” apgalvo Podnieks. PVD pārstāve Ilze Meistere norāda – nedz ķīmiskais, nedz mikrobioloģiskais piesārņojums dzīvnieku barības paraugos laboratoriski nav konstatēts. Tāpēc PVD neesot pamata atsaukt šo barību.

“Tukuma Straume” jau izteikusi gatavību piedalīties pētījumā, uzņēmums piekrīt arī tālākiem barības izmeklējumiem. A. Podnieks stāsta, ka uzņēmumā ražoto barību lieto 33 tūkstoši suņu, līdz ar to kopējais saslimušo suņu daudzums uz kopējā fona ir neliels.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Esmu jau rakstījis, ka suņu turētāji neievēro elementāru lietu. To, ka suns ir gaļas ēdājs, plēsoņa, un tā arī ir jābaro, ar gaļu vai citu mitru mīkstu barību, jo barību viņš rij nesakošļājis. Izbarojot sausu augu valsts barību – rezultāts likumsakarīgs. Šo barību var izmantot kā piedevu, bet ne kā pamatbarību.
  Mēģiniet mani sadzirdēt un koriģēt suņu barošanas paradumus – un jūsu suņi neslimos. Jāatceras, ka suns nav govs un tā arī jācenšas to barot – kā suni!!!

 2. Es vienkārši nepērku Dogo, mans suns to nemaz negrib ēst, nekādas analīzes nevajag. Par lētu naudu nekad neko labu nevar nopirkt, mīliet savus četrkājainos draugus un labāk uzvārat viņam kādu putru ar gaļu.

 3. Vēl jau citā līmenī saimnieki ari “piesārņo” suņus;
  tātad – kuri var izturēt un kuri… aiziet un… to pašu saimnieku vetā.

 4. ir divi būtiski jau’tājumi – kāpēc slimo tikai vīriešu dzimtes suņi? (tā bija raksstā minēts) un, ja ir kaut daži suņi, kas nekad nav lietojuši DoGo, bet ir pierādīta saslimšana – tātad ir jādomā par ko citu!..varbūt tie patiešām ir kādi citi ķīmiski līdzekļi, kas ietekmē….(piem. ielu kopšanas, ko suns var ielaizīt ķepas laizot….). Domāju, ka smalko šķirņu suņi dogo nemaz nelieto…vai viņi arī slimo?

 5. Gan jau pie vainas ir ķīmija, ar kuru “1000-iem ha zemnieki”
  miglo laukus daudzreiz gadā.
  Vai nu tur paralizē barības vada slēdzēju, vai kā…
  Lauksaimniecības ķīmijas sastāvs ir tabu analīzei.

 6. Varbūt kāds iedomāsies pārbaudīt arī barības fizikālās īpašības – kā tā “uzvedas” barības vadam līdzīgā vidē. Varbūt tā briest nelaikā, līp u.tml. un laika gaitā pamazām tīri fiziski izstaipa barības vadu.
  Var piesaistīt studentus zinātniskajiem darbiem – būs, kas savāc un izanalizē lielu datu apjomu bez algas.
  Vajag pārbaudīt arī populāciju kopumā – ko ēd, kādi dzīves apstākļi, paradumi, tad varēs efektīvāk noteikt riska faktorus.

  • Padomā vai tev pašam kautkur nebriest .
   Tas ir barības vads pa kuru barība tikai novirzās uz kunģi.
   Ja piesastīs studentus ,tad arī rezultāti būs atbilstoši .Neprofesionāla rīcība no vetārstu puses ,vispirms izbļaustas ,nomelno vietējo ražotāju.Beigās neko pilnīgi nav atklājuši un vēl prasa 32.tūkst.no valsts izmeklējumu turpinājumiem.

  • Nekas nav jāpēta !!!Kāpēc slimiba ir ari valstis kur Dogo nav ? Kārtējais apvienotais žurnalistu uz pāris vetārstu ,kurus grūti nosaukt par vetārstiem biznesa projekts !!! Paslaukt Straumi un iebīdūt tirgu Mars baribu ,kuru nupat atsauca ari Latvijā Z~ēl ,ka to aizmirsa gan žurnalisti gan vetārsti

   • XXX jeb Treiberga kungs! Jūs šoreiz vēl aizmirsāt piebilst par plastmasas gabaliņiem Mars produktā.
    Ak jā, un erots tak arī esat jūs, vai ne?

 7. Sveiciens vinjetam veldrem no kucītes.

 8. Visa šī jezga sākās pēc tam, kad DOGO sāka uzvarēt valsts iepirkumos.
  Un tagad pa visu varu cenšas pierādīt tās kaitīgumu. Ar 10 000 nepietika- tagad vēl papildus vajagot vairāk par 30 000.
  Interesanti , kāpēc šādus padziļinātus pētījumus neveic ārvalstīs ražotai pārtikai??

 9. Es tik nesaprotu, kapec to petijumu nevar pabeigt. Lai parbauda un miers

 10. Tā ir tāda kā antireklāma DOGO produktiem???

 11. Kaut kas traks! Un kuur skatás ZM un Dúklavs????

Draugiem Facebook Twitter Google+