×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. septembris, 2014
Drukāt

“Zaļo cilvēciņu” provokācijas Latvijā neizdotos, politiķi uzsver “LA” diskusijā (14)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

“Latvijas Avīzes” publisko diskusiju “Latvju zeme vaļā stāv?” sāku pēc sveša scenārija. Žurnāla “Forbes” apskatnieks Pols Gregorijs kā vienu no iespējamākajiem Krievijas prezidenta Vladimira Putina nākamajiem mērķiem minējis Latviju. Viņš iezīmējis šādu nākotnes ainu: “Krievvalodīgo diskriminācijas propaganda pastiprināsies, Latvijā iefiltrēsies Krievijas drošības dienestu aģenti un algotņi, kas būs apgādāti ar naudu un iespējamo atbalstītāju sarakstiem, Latvijas austrumu pilsētās, kur ir liels krievvalodīgo iedzīvotāju īpatsvars, tiks sarīkoti nemieri, ieņemtas administratīvās ēkas un pasludināta “Brīvās Latvijas tautas republika”, un tad Krievijas armija sāks “sen plānotas mācības” pie Latvijas robežas.

Kremlis, iespējams, atzīs, ka krievu “brīvprātīgie” šķērsojuši robežu, bet uzsvērs, ka viņiem ir tiesības aizstāvēt tautiešus un Maskavai, kas vēlas tikai mieru pie savām robežām, ar to neesot nekāda sakara. Latvijas, Lietuvas un Igaunijas spēki centīsies padzīt no okupētajām ēkām un pilsētām pašpasludinātos “mērus” un “gubernatorus”, izraisīsies apšaudīšanās, augs upuru skaits. Latvija paziņos par Krievijas uzbrukumu un aicinās palīgā NATO saskaņā ar alianses līguma piekto pantu. Krievija savu vainu noliegs, paudīs satraukumu par pilsoņkaru pie savām robežām un “būs spiesta iejaukties”, ja reiz tautiešiem draud briesmas.” Līdzīgu pieļāvumu “LA” paudis arī Edvards Lūkass (“LA” 26. septembrī).

Vai šāds scenārijs ir iespējams un kas jādara, lai tādu nepieļautu, piektdien Dagdā vaicāju politiķiem no septiņām partijām, kas startē uz 12. Saeimu.

Tautas tracināšana vai savlaicīgs brīdinājums?

Tādu scenāriju nevar izslēgt, pieļāva 11. Saeimas deputāts Juris Viļums (Latvijas Reģionu apvienība). “Ja gribi dzīvot mierā, gatavojies karam,” viņš atgādināja romiešu prātulu. Neņemt vērā to, kas noticis Gruzijā un Ukrainā, būtu vieglprātīgi. Tāpēc, viņaprāt, jāstiprina austrumu pierobeža.

Arī Edvīns Šnore (Nacionālā apvienība) piekrita, ka tāds ir iespējams: “Priekšnoteikumi, lai tas notiktu, ir līdzīgi tiem, kurus izmantoja Ukrainā – iekšējā nedrošība, iedzīvotāju sastāvs un dažādais noskaņojums. Mēs nepareizi esam novērtējuši procesus Krievijā un nepareizi gatavojušies. Arī 1940. gadā notikušais parāda, ka tā laika politiskā vadība un sabiedrība nesaprata ne Staļina režīma nodomus, ne būtību. Mūsu ārējās drošības būtisks elements – pareiza izpratne par to, kas notiek Krievijā. Pārāk lielas draudzības būvēšana ar Krieviju ir ilgtermiņā bīstama. Kā atzinis ASV diplomāts Džordžs Kennans, Krievijas ieskatā ar to robežojas tikai divu veidu valstis: vai nu vasaļi, vai ienaidnieki.”

Vitālijs Aizbalts (“Gods kalpot Rīgai”) saskata, ka minētais scenārijs 1:1 ir realizēts Ukrainā, bet Latvijā tāds nav iespējams, jo “tieši Latgalē sākas Eiropas Savienība un NATO. Latgalē gadsimtiem kopā ir dzīvojuši gan krievi, gan ebreji, gan latvieši un latgalieši un poļi, un nekādu sadzīvošanas problēmu nav bijis, ja vien tās neuzkurina politiķi. Vislabākais bruņošanās veids ir labas kaimiņattiecības.”

Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) uzreiz nocirta, ka minētais scenārijs Latvijā nav iespējams. “Mūsu lielākie draudi ir vājā ekonomika, karš informatīvajā telpā un politikas pirkšana. Informatīvās telpas kara sastāvdaļa ir sēt neticību sev, sēt bažas, ka NATO neaizsargās, un atgādināt, ka sašķeltā sabiedrībā iespējami šādi scenāriji. Mēs visi esam Latvijas patrioti un nepieļausim, ka šādi notiks varas atdošana ar Krieviju saistītiem cilvēkiem. Latvijas armija atšķirībā no Ukrainas armijas ir gatava cīnīties par katru zemes pleķīti, ja būs tāda nepieciešamība.”

“Ir noziedzīgi tracināt sabiedrību par to, vai ir iespējams viens vai otrs scenārijs,” pauda Edgars Jaunups (“Latvijas attīstībai”): “Visticamāk, minētais scenārijs Latvijā nevar būt. Bet tikai – visticamāk. Jo pērn decembrī neviens neiedomājās un prātā nepieļāva to karadarbību, kāda šobrīd notiek Ukrainā. Attīstīsim ekonomiku un domāsim par to, lai Latvija dzīvotu kā viena nācija neatkarīgi no tā, kādā valodā runājam savās mājās un kādai tautībai sevi pieskaitām. Svarīgākais, lai mēs visi uzskatītu sevi par patriotiem. Un tur mēs darām ļoti maz. It īpaši tas spārns valdībā, kas sevi lepni dēvē par lielākajiem patriotiem. Vienīgais, ko šie “patrioti” dara, tracina sabiedrību.”

“Šis scenārijs ir provokācija!” skarbs vērtējumā bija Jānis Jurkāns (“Vienoti Latvijai”): “To rakstījuši cilvēki, kas nesaprot un neanalizē Ukrainā notikušo. Rietumiem un arī mums ir jāsaprot, ka Krievijai ir ģeopolitiskās intereses. Vienalga, vai tas ir Staļins, Putins vai kāds cits, Krievija nekad neatdos Ukrainu Rietumiem. Ja Rietumi nesapratīs šo patiesību, būs karš. Putins ir “sobiraķeļ russkih zemeļ” (krievu zemju savācējs. – Red. piez.). Vai varat nosaukt vēl kādu Eiropas vai pasaules valstu politiķi, kuru atbalsta vairāk nekā 80% iedzīvotāju? Putins ir varonis. Krievs ir gatavs savilkt jostas, jo “naših bjut!” (mūsējos sit!), un ciest. Mēs varam vaicāt: kur Putins apstāsies? Kamēr Krievija netiek galā Krimā ar savu solījumu izpildi un Austrumukrainu, tikmēr biedēt cilvēkus, ka Krievija uzbruks NATO valstij, ir naivi un glupi. Mūs var glābt mūsu diplomātija un spējas panākt tādu situāciju, ka Putinam pat prātā neienāktu darīt pāri Baltijas valstīm.”

Dzintars Zaķis (“Vienotība”): “Scenārijs, uz ko provocē ārzemēs dzīvojošie kungi, Latvijā nav iespējams. Tāpēc, ka mums ir stipra demokrātija un liela loma ir sabiedrības aktivitātei. Būtiski, lai Latvija attīstās kā ES valsts un kā ASV partneris.”

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Vai Putina kungs pagaidīs,kamēr Vējoņa kungs visu Zemessardzei sasolīto sagādās?

 2. Nav mums ne stipras demokrātijas,ne stipras armijas (pat salīdzinājumā ar Igauniju un Lietuvu),jo Jaunupa “spārns” ir centies tikai samazināt sev nodokļus un celt savējiem algas! Un,ja jau Edgars Jaunups ir sācis runāt par zābakiem,tad kur ir palikusas mūsu pašu ādu un apavu fabrikas,ja pat zābakus armijai ir jāiepērk ārzemēs?

 3. 23 gadus pirkstu nav pakustinājuši valsts labā un to pat netaisās darīt. Viņiem esot plāni uz papīra, jo papīrs jau panes visu…Viņi apmācīšot zeessargus, iepirkšot bruņojumu, utt…Tas tiek solīts gadiem un gadiem ar šiem pieminetajiem plāniem esam varējuši atslaucīt pakaļas, jo tālāk par papīra lapu tie nav virzīti. Aizsardzības ministram jau gan vajadzetu zināt cik to dažādo vidējā un ilgtermiņa plānu ir bijis un cik no tā visa ir realizēts. Bet tā politiķi saprot, ka putinam ir ģeopolitiskās intereses un patreiz viņš aizņemts Ukrainā, tad jau nav ko tracināt tos latviešus, lai politiķi var mierīgi turpināt neko nedarīšanu. Vēl pēc 23 gadiem visi būs izbraukuši, vai pilnībā deģenerējušies mūsu varas kāro ../politiķu vadībā, tā kā nomierinieties, varbūt paši drīz lūgsiet ZAĻOS CILVECIŅUS, lai beidzot tak pievieno krievu telpai…

 4. Странно, что большинство политиков вопрашает ко всяческим мифическим причинам и не замечают главную, по которой и происходят все подобные события – экономическая. И можно сколько угодно лить воду на мельницу американской демократии, вылизывать блестящие попы американских презилентов, но если регионы будут нищать, то вероятность появления там “зелёных человечков” увеличивается многократно. ТО же самое произошло и на юго-востоке Украины, который поставлял большую часть экспортных денег в бюджет страны. Но при этом считался депрессивным и населённым людьми второго сорта по мнению “прогрессивного” запада. Вот и получили по зубам от ватников. ТО же самое происходит в регионах Латвии, именно от туда поехали воевать люди, именно там легко посеять зерно раздора. Мало кто из рижских русскоязычных поддержит “зелёных человечков” и в первую очередь из-за более менее сносного уровня жизни.

 5. Pareizi un patiesi, vadoties no Latvijas interesēm, runā tikai Šnore. Zinātņu doktors, speciālists Ukrainas jautājumos, vislabāk arī saprot un novērtē situāciju tur un te.

 6. BETONA MUURI VAJAGOT Atbildēt

  BETONA MUURI IELIET GAR KRIEVIJAS ROBEZHAAM UN ARII BALTKRIEVIJU.TAD JAU BUUS KAA UZ DELNAS KURSH LATVIJAS PATRIOTS ,KURSH ……

 7. Jurkāna izteikumi par to, ka visiem ir jāsaprot-Ukraina ir Krievijai, labi raksturo šo cilvēku. Nav lieki atgādināt, ka tieši šis Jurkāns savulaik bija izpelnījies ”godu” paviesoties pie Putina. Varbūt ir sacerējies ka atkal pasauks.

  • Kārli, pārlasi vēlreiz Jurkāna teikto un nepazemo sevi publiski, atklājot, ka nespēj uztvert tekstu skaidrā latviešu valodā.

 8. Ir slikti ja politiķis ir analfabēts…bet vēl sliktāk ir tad ja zin bet sabiedrībai stāsta pavisam ko citu!
  Meli ir un paliek meli un nav svarīgi kurš tos pateicis

 9. Kāds naivums: attīstīsim kotrpropagandu un visi, kas līdz šim skatījās un klausījās Krievijas TV, pēkšņi
  sāks skatīties Latvijas TV! Pārtrumposim Krievijas TV propagandas raidījumos! Vai jūs paši maz ticat tam, ko runājat? Cilvēks vispirms skatās to , ko grib redzēt un dzirdēt un nekādi Latvijas TV pārākie raidījumi te nepalīdzēs. Ja mani uzskati un pārliecība sakrīt ar to, ko raida Krievijas TV, tad vienalga es viņu skatīšos. Šiem politiķiem, pirms kaut ko tādu gvelzt, būtu jānoklausās vismaz pāris lekcijas psiholoģijā un cilvēka sociālajā uzvedībā.

 10. ZZS es par viņiem,jābalso tikai par viņiem!!!
  Neteikšu,ka es baisi fanoju par visiem,kādus 4noteikti izsvītrošu,neko labāku es šajās vēlēšanās neredzu,kaut saprotu nekas tāpat nemainīsies,visi solijumi pazudīs,ka atkal bezdeļņiki sasēdīsies solos un deldēs tur savas bikses un pieņems kātrtējos likumus ne cilvēkiem par labu!!!

 11. ”Žurnāla “Forbes” apskatnieks Pols Gregorijs kā vienu no iespējamākajiem Krievijas prezidenta Vladimira Putina nākamajiem mērķiem minējis Latviju.”
  Lai ko teiktu latvijas politiķi par savu atmaksāto bezdarbību tā tas varētu arī būt. Atmaksāto – šeit domāji Kremļa. Kāpēc – zemessargiem šautenes noņēma, saīsināja, arī vietējo kārtības kontroli likvidēja un aizsardzības budžetu arī nolika zem laipiņas. Pat mednieki savas bises tur mājās – zemessargi? Ja runā par budžetu tad tielēšanās – mēs tur paredzam kaut kad – kad tas būs ja pavasarī pirmā partija zaļo vīriņu jau apmeklēja Latviju. Atbilde – mes neko neredzējām … aiz rubļu kaudzēm daudz ko var neredzēt…

Draugiem Facebook Twitter Google+