×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. jūlijs, 2015
Drukāt

Taisnīgums iespējams, pieņemot lustrācijas likumu (32)

Foto-LETAFoto-LETA

Vēstule Latvijas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, LR Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei, LR Ministru prezidentei Laimdotai Straujumai.

Divdesmit piecus gadus pēc Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas joprojām nav notikusi ne juridiska, ne morāla okupācijas seku un kolaborācijas izvērtēšana. Nodevēji nav atzinuši savus noziedzīgos nodarījumus, nav saņēmuši nosodījumu, bet upuri – gandarījumu. Sabiedrība, intelektuāļus un politiķus ieskaitot, lielākoties bijusi inerta un neieinteresēta šo jautājumu aktualizēšanā. Tas Latvijā ir radījis apātisku un vienaldzīgu sabiedrības kopējo noskaņojumu, kura sekas izpaužas vispārējā morāles relatīvismā un valstiskā nihilismā.

Mēs uzskatām, ka šī bīstamā tendence ir apturama. Tāpēc aicinām jūs nodrošināt tiesisku un vispusīgu padomju okupācijas režīma represīvo iestāžu darbības izvērtējumu Latvijā un, kas jo īpaši svarīgi, uzņemties iniciatīvu lustrācijas likuma izstrādē un pieņemšanā. Tas ļautu savulaik VDK savervētajiem cilvēkiem lustrācijas likumā noteiktā laikā un kārtībā brīvprātīgi atzīt sadarbības faktu, liecināt par apstākļiem, kādos sadarbība notikusi, un morāli attīrīties. Pārējo VDK aģentu vārdi būtu jādara zināmi sabiedrībai.

Šāds attīrīšanās jeb lustrācijas process jau noticis gandrīz visās Eiropas valstīs, kuras pēc Otrā pasaules kara atradās PSRS pakļautībā un ietekmē. Arī Latvijā tas dos iespēju atbrīvoties no baiļu un neziņas sloga. Pagātnes taisnīga izvērtēšana ir būtiska Latvijas valsts tagadnei un nākotnei.

Vienlaikus aicinām aktivizēt pretošanās veidu apzināšanu PSRS okupācijas režīmam. Atgādinām par nepieciešamību pārliecības un brīvības cīnītāju dzīves stāstus saglabāt kultūras atmiņā un pārliecinošāk iekļaut mūsdienu izglītības saturā.

Latvijas Republika nav tikai ekonomiska telpa, kuras eksistences mērķis ir abstrakta labklājība. Latvijas valsts, latviešu valoda un kultūra ir svēts mantojums, ar asinīm un upuriem izcīnīts. Pašlaik valdošais morālo vērtību relatīvisms apdraud mūsu valsts un sabiedrības garīgo kvalitāti.

1995. gadā Lidija Lasmane atdeva ordeņa domei savu Triju Zvaigžņu ordeni, jo šo apbalvojumu togad piešķīra arī vairākiem agrākajiem VDK aģentiem. Ar šādu rīcību padomju laikā trīsreiz tiesātā Latvijas patriote cerēja raisīt sabiedrībā diskusiju par vērtībām un attieksmi pret pagātni un politisko sistēmu, kurā VDK un kompartija paverdzināja cilvēkus. Diemžēl diskusija toreiz tā arī nesākās.

Lai arī pēc 20 gadiem, tai beidzot jānotiek. Tikai tad Latvijas valsts iegūs uz patiesām vērtībām balstītu stabilitāti.

Aicinām jūs, Latvijas valsts augstākās amatpersonas, jau tuvākajā laikā apliecināt savu nostāju ar apņēmīgu un konkrētu rīcību lustrācijas likuma virzīšanā.

Lidija Lasmane, Dagmāra Beitnere-Le Galla, Knuts 
Skujenieks, Iveta Šimkus, Skaidrīte Lasmane, Pāvils Brūvers, Liāna Langa, Rudīte Kalpiņa, Mārtiņš Mintaurs

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Savstarpējo sarīdīšana arī modes lieta. Kamēr savējie savējos kauninās, okupanti plaukšķinās rokas. Un pa virsu vēl bēgļu jautājums. Kur tik latvietis nav vainīgs… Ateisma idejas ir visvarenas, tiešām.
  Tie, kuri mācīja šodienas vidējo paaudzi, ir vismaz 75gadīgi. Tad visi, kuri mācīja šo paaudzi, ir kas?
  jautājums nav tik vienkāršs. Tu slikts, Tev jānožēlo. Ja agrāk bija vīrs un vārds, tad tas arī tā bija. Bet to izskauda okupācijas vara.

 2. PALDIES PAR VĒSTULI!!! Komentāri gan interesanti, kuriem 99% piekrītu!!! Tikai piemirstam, ka pēc Lielā Tēvijas kara dzimušos(piem.1945.gadā!?) audzināja Latvijas laikā dzimuši vecāki un tādēļ NEVAJAG runāt to, par ko NEKO NEGRIBAT ZINĀT!!! Apvainot var ĻOTI VIEGLI!!! NEŅEMOS SPRIEST PAR CITIEM KĀ VIENĪGI PAR SEVI UN SAVU ĢIMENI!!! Ne visi ir komunisti un ne visi ir kolaboracionisti!!! Varbūt visiznīcinošākie komentāri tieši izskan no kolaboracionistiem??? Tie, kuri gribēja dzirdēt jauno ideoloģiju, to arī dzirdēja, bet bija, kas it kā klausījās ( vai tad bija iespēja tai laikā NEKLAUSĪTIES?????!!!!!!), BET NEDZIRDĒJA, JO ĢIMENES PAMATS- VECĀKI- audzināja savā garā…JAUTĀJUMS PAR KOLABORACIONISMU IR ĻOTI DELIKĀTS!!! Viņus neaizstāvu, bet nosodu!!!

 3. dara brīvus. Mēs vēl gaidam. Čekas maisus jāpublicē pat tādus kādi vien vińi ir. Kad lidmašīna avarē ne viss ir atrodams bet saliek kopā ko vien var. Ko slēpt ir liels noziegums itseviški garīgā plāksnē.

 4. Viss kas saistās ar latviešu tautas baltām un nebaltām dienām, ēsām paši pie tā piedalijušies.
  Sāksim tikai ar 1905. gada revoluciju; Sarkano Strējnieku darbību Krievija, Krievijas revolūcijas laikā; 1919. gada Sarkanā Latvijas valdiba; Bruno Kalniņa vīru soļošanu Ulmaņu laikā; sarkano karavīru piedalīšanos Otrajā Pasaules karā utt.
  Varbūt, no vēstures puses skatoties, būtu labs priekšlikums – lai mēs varētu papildīnātu augšminēto.

 5. …’Bet man tacu ari jasadzivo …’, ta kada sava radinieka izteiktais iespiedies dzili atmina, un pat radis savu interpretaciju apzina par valdosa slana sastava psihi, kas vel nosaka sodienas vertibas un merkus post padomijas Bezabrenes politiskaja elite …’ !!!

  … Liekas, ka ne vecos kavalerijas zirgus pardreses, ne to satradato meslu juru mesis sis dienas politiki, kas ir pie teiksanas (tas jau atklati paradijas VP ievelesanas manipulacijas kustibas uz Saeimas gridas … sarunu foruma ar tik uzkritosi piedaloties zinamam personam …)

  … Tikai nacionala virziena izglitotakai jaunakai paaudzei bus iespeja parvaret un izlausties no sis klikes iepotetas meligas ideologijas znaugiem … kas joprojam zombetai un kompromitetai nomenaklaturai – visas sabiedribas jomas – ir sasaistijusi rokas un neatlauj aizstavet savas nacionalas valsts intereses … !!!

 6. Jā, šādu smilšu graudu, kā par sevi raksta Ziedonis, Latvijā bija daudz! Dzīvot vajadzēja un daudzi PIELĀGOJĀS, bet citi vienkārši tika APMUĻĶOTI ar utopiskajām marksisma-ļeņinisma idejām, jo šī ideoloģija cilvēku galvās tika dzīta no rīta līdz vakaram. Runa jau nav par viņiem, bet gan par TIEM, kas cītīgi izkalpojās šim režīmam, esot dažādās varas struktūrās, APZINĀTI dzina galvās citiem šo varmācīgo ideoloģiju, “stučīja” savus kolēģus represīvajām iestādēm vai paši strādāja šajās iestādēs, tiesāja citādi domājošos, pakļaujot nevainīgus cilvēkus fiziskam un garīgam teroram. Nevajag te izlikties un tēlot muļķīšus, ka nevar atšķirt graudus no pelavām! Var, vajag tikai politisku gribu! Līdz šim tādas nav bijis, jo vecie uzskati vēl nekur nav pazuduši. Pievērsiet uzmanību šo bezgalīgo NEGĀCIJU par valsti producētājiem, daļa no viņiem ir TIE PAŠI VECIE KADRI, kas tagad izliekas par demokrātijas un vārda brīvības apustuļiem, bet īstenībā dara to pašu veco darbu.

 7. Ja Vaira Vīķe-Freiberga, Prezidente būdama, nebūtu čekas maisu atvēršanu vairākkārt bloķējusi, tad tie jau sen būtu atvērti. Secinājums?

  • Nevienu nav ko saudzet Atbildēt

   lai viss nak ara dienas gaisma. Lai katrs kas tur atrodas sevi attaisno pec savas labakas sirdsapzinas. Varam jau ari piedot, bet visu ko vien var ir jazin…. Tikai tad varesim but brivi no si znaudzosa sloga.

 8. Ak tad, par kolaborantiem un ideoloģiju….
  ————————————————
  Imants Ziedonis
  Dzīvu
  Man nebija lemts
  Tevi redzēt karogu ugunīs.
  Šodien es līdzi ņemt
  Gribu šīs klusās minūtes.
  Jaunās pasaules ass,
  Ļeņin,
  Tieši caur tevi iet.
  Es kā smilšu grauds mazs
  Esmu tai pievilkts un piesaistīts.
  Šeit visdziļāk var just
  To ko dzīve man mācīja:
  Jaunajai pasaulei ir,
  Ir sava gravitācija.
  © “Mūžības granītā cirsts” izdevniecība “Liesma” Rīgā 1969 g. 108 lpp.
  ————————————————
  Komjaunatnes premiju laureāti bija gan Ziedonis, gan Vācietis….Par pārējiem pat nepieminot. Vienīgā nepieradinātā bija Belševica…. Un rakstnieki, un zinātnieki, un aktieri, un mūziķi….
  Un I.Kalniņa /Ziedoņa Ļeņinam pats sparīgi dziedāju skolēnu Dziesmu svētkos Mežparka estrādē…
  Nū…iesākt ir viegli, bet …Kā jūs to visu pabeigsiet?

 9. Kas ir kolaborants? Tas ir cilvēks, kurš sadarbojas ar režīmu, ko tautai uzspiež okupācijas vara. Runājot
  par bijušo komunistu režīmu Latvijā, bija rinda cilvēku, kuri sadarbojās ar to politiskos un ideoloģiskos nolūkos un piedalījās šī režīma stiprināšanā. Tie bija valsts izpildvaras pārstāvji un kompartijas ideoloģijas realizētāji, kā arī represīvo iestāžu darbinieki. Neviens viņus ar varu nespieda strādāt šajās iestādēs, tā bija viņu pašu brīva izvēle un daži no viņiem arī šodien joprojām sēž varas augstākās struktūrās. Citi ir pagājuši malā, tomēr nekaunīgākie un bez morāles esošie joprojām ir pie varas grožiem. Ne jau tāpēc bija vajadzīga Atmoda, lai šie kolaboranti mums diktētu noteikumus, kā dzīvot.

 10. Vai karoga krāsa maina tikumu? Atbildēt

  Kādu ATKLĀSMI un NOŽĒLU cerat sagaidīt no tiem, kas jāja uz pelēkās masas mugurām toreiz un vēl sparīgāk to dara šodien. Karogs nomainījās, jājēji piekoriģēja valodu un jāj tik tālāk …

 11. Lai tas čekists, kurš saņēma Triju Zvaigžņu ordeni, to noliek. Tāpat kā to protestējot vēlāk izdarīja viņa nodotā un uz ilgiem gadiem ar lēģeri sodītā Lidija Lasmane!
  Kāpēc lustraciju neizgājušie augsta ranga komunisti – viens no Kurzemes hercogistes, otrs Latvijas Saeimā, gadiem nosaka valsts politiku un kārtību, pat augstāko valsts amatpersonu ievēlēšanu vai padzīšanu.

 12. Paldies par vēstījumu! Atbildēt

  Paldies par vēstuli! Tas dod cerību, ka laika gājums neiemīs patiesību dubļos, ka bērni spēs atķirt ļaunu no laba. Paldies Jums!

 13. Bet patiešām, ko ar to jāsaprot? Jo , manuprāt, tad civildienesta likums paredz, ka ierēdņus pirms peņem amatā pārbauda vai nav čekas maisos, tāpat deputātu kandidātus -respektīvi, ierobežojumi jau ir. Un , manuprāt, represētie var iepazīties ar savām lietām tajā centrā, kas pārvalda čekas maisus.
  Tiem , kuriem 80jos -kad jau bija daudz rāmāks režims-bija ap 20-30, tagad ir ap 50-60, bet vecāki ir jau stingri gados, ja dzīvi vēl…ar viņu bērniem un mazbērniem skaidrosieties?
  Kādu gandarījumu tur vispār var saņemt? Nāk Latvijas 100gade….Ar ko sagaidīsim? Ar krietnu savstarpēju izskandalēšanos?
  Visu cieņu Lasmanes kundzei, bet …NA ļoti vajadzētu nokaunēties par veca cilvēka izmantošanu savās savtīgās interesēs-partijas reklāmas kampaņās…Netīri !

 14. Pilsonīši, pavērojiet notiekošo Ukrainā, kur pašlaik “lustrējas” aizvien jestrāk. Latvijā visa šitā cēlā iecere jau nenorisināsies kā kaut kur A-Vācijā vai bij. Čehoslovākijā – pie mums var tikai vēl vienā bezjēgā atkārtoties vēsturē pieredzētais. Ne bez pamata jau L.Grantiņš pašlaik aizturēts – ne bez pamata neļauj izvērties gardistiem. šiškiniem u.c. osokiniešiem.

 15. Tas notiks, ja to atbalstīs politiskās partijas, ka tādas ka SC,ZZS un daļa no Vienotības partijas, par Sudrabas partiju nerunājot. Par kādu lustrāciju var iet runa, ka ZZS partijas vadoņi ir bijušie kompartijas funkcionāri, un ir ievēleti pašavldībā un saeimā. SC vadoņos un biedros arī tas pats. Sudraba satiekas ar Krievijas GRU bijušo vadītāju un lido uz MAskavu ar FDD lidmašīnu. Mēs visi labi zinām ka Krievijā katrs kas ir darbojies FDD vai GRU aizejot no amata, patiesībā vini neaiziet, bet paliek aktīvajā dienestā. Izbeidzas tikai pēc viņa nāves. Izteiksu varbūt apsurdu domu, ka tur nav ko lustrēt un kratīt tos čekas maisus, jo tie jau sen ir izkratīti, un viss kas varētu kādam politiķi Latvijā kaitēt ir iznīcināts. Tikai paliek tas kas aizvests uz Maskavu, un ko varēs izmantot FDD.

 16. Tev ar to aritmētiku tā pašvaki. Ja 199o. gadā jaunākajam kolaboracionistam ( komunistam) bija
  30-40 gadu, tad tagad viņam ir 55-65 gadi un viņš droši vien ieņem augstus amatus varas institūcijās.

 17. LA kopā ar partiju aptauju rīkotājiem varētu noskaidrot un nopublicēt, cik bijušo kompartijas darboņu šodien sēž valdībā, Saeimā un ministrijās. Un cik lielas pūles katrs ir pielicis valsts labā un cik personīgās kabatas labā.Tad atklātos visai interesanta aina un iznāktu oriģināls un visai interesants pētījums, vai nē?

 18. “Tā ir tautas sirdsapziņa, / un tai mūžam tādai būt – / pūt, vējiņi, dzen laiviņu, / pūt, vējiņi, pūt…”
  – Kuru komunistu pirmo “lustrēs” – Tautas dzejnieku Ojāru Vācieti, vai viņa partijas biedru Imantu Ziedoni ?

 19. Šajā valstī nav dzirdīgu ausu it sevišķi ja runa ir par kolaboracionismu. Tad jau visi mūsu literatūras mūzikas un teātru dūžiem vajadzētu noliegt savas galviņas kaut arī mūsu kolaboracionistu un viņu audzēkņu vadītā TV dara visu iespējamo lai izceltu viņus neskatoties uz viņu devumu padomju varai.Viņiem tas taču piedodams ! Un varam pacietīgi gaidīt kamēr žurkas sagrauž visus atmaskojošos dokumentus.

  • Vai Tu arī domā, ko raksti? Mūsdienu kolabracionistam jābūt vismaz 90 gadu vecam. Tad nu starp viņiem arī meklē!

   • Aktīvā kolaboracionista darbība varēja sākties ar komsorga vecuma sasniegšanu,tā jaunākam kolaboracionistam ir ap 45.Vietējie komunisti,kuri sevi sauc par nacionālkomunistiem,ir sevišķi bīstami un dzīvēlīgi,tāpēc lai komunisti savas izkārtnes šķiro savā starpā un nejauc šajās muļķībās godīgus cilvēkus.50 gadi bija pietiekams laiks lai apjēgtu kas ir kas.

    • 2015 – 45 = 10=970, tātad jaunākais dzimis pašā padomju iekārtas plaukumā, gājis padomju skolā, ievērojis padomju likumus, strādājis pēc padomju likumiem utt., pasaki, kas viņam būtu bijis jādara, lai ,pēc tavas teorijas, nekļūtu par kolaboracionistu?

   • Ja nemāki reķināt tad paklusē. Visa mūsdienu elite sastāv no vieniem vienīgiem kolaboracionistiem un tie viens otru stutē neskatoties ne uz ko.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+