×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
1. jūlijs, 2012
Drukāt

Taps piecu latu sudraba jubilejas monēta

Foto-LETAFoto-LETA

Svinot atjaunotā lata 20 gadu jubileju, taps piecu latu sudraba jubilejas monēta, informēja Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis. Sīkāka informācija par piecu latu sudraba jubilejas monētu tiks sniegta, kad tā tiks laista klajā un būs iegādājama Latvijas Bankas kasēs un citās monētu tirdzniecības vietās.

Šopavasar Iepirkumu uzraudzības birojā publicētā paziņojumā par iepirkuma procedūras rezultātiem teikts, ka nacionālās valūtas vēsturei veltītās piecu latu sudraba monētas izgatavos un piegādās Lielbritānijas Karaliskā monētu kaltuve “Royal Mint”.

Kopējā līguma cena ir 191 292 lati, neskaitot pievienotās vērtības nodokli. Plānotā līgumcena aprēķināta, ņemot vērā Londonas Dārgmetālu tirgus asociācijas fiksēto sudraba cenu piedāvājuma iesniegšanas (atvēršanas) dienā un pieskaitot plānotās transporta izmaksas.

Informācija centrālās bankas mājaslapā liecina, ka pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas vispirms apgrozībā tika laistas Latvijas Bankas pagaidu naudas zīmes – Latvijas rubļi.

Savukārt 1993.gada 5.martā apgrozībā tika laistas pirmās – piecu latu – papīra naudas zīmes. Pakāpeniski apgrozībā tika laistas arī 10, 20, 50, 100 un 500 latu banknotes, kā arī monētas ar 1, 2, 5, 10, 20 un 50 santīmu un 1 un 2 latu nominālvērtību. Pirmais Latvijas Bankas līgums ar Vācijas firmu “Gieseke&Devrient GmbH” par piecu latu banknošu iespiešanu tika noslēgts 1991.gada septembrī, bet par monētu kalšanu – ar Bavārijas monētu kaltuvi – 1992.gada martā.

Starpkaru Latvijā apgrozībā bija arī piecu latu monētas. Tās zīmējumu bija veidojis Rihards Zariņš. Monētas aversam viņš bija izvēlējies Latvijas valsts lielā ģerboņa zīmējumu, bet reversam – latviešu tautumeitas tēlu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+