Kultūra
Literatūra

Tartu varēs izstaigās Veidenbauma takas0

Foto: RMM

No 5. marta līdz 30. aprīlim Igaunijas Rakstniecības muzejā Tartu norisināsies Eduardam Veidenbaumam veltīta Latvijas Rakstniecības un mūzikas muzeja (RMM) izstāde, LA.lv uzzināja RMM.

Izstādei dots nosaukums “Eduards Veidenbaums – neiespējamais dzejnieks”, un tā ielūkosies pirmā latviešu modernā dzejnieka īsās dzīves pavērsienos, meklējot arī atbildi uz jautājumu, kāda nozīme viņa neilgajā mūžā bija Tērbatas universitātei un pavadītājam laikam Tartu.

Kā ir iespējams, ka cilvēkam, kurš nodzīvoja nepilnus 25 gadus un paspēja īstenot vien niecīgu daļu no sava radošā potenciāla, bija lemts kļūt par latviešu modernās dzejas aizsācēju? Izstāde “Eduards Veidenbaums – neiespējamais dzejnieks” mēģina šķetināt Veidenbauma īsās, bet neparasti piesātinātās dzīves pavedienus.

Izstādes kodols ir nedaudzie līdz mūsdienām saglabājušies priekšmeti, kas piederējuši Eduardam Veidenbaumam no memoriālā muzeja “Kalāči” un Rakstniecības un mūzikas muzeja krājumiem; dzejnieka studiju gadu pieraksti, dzejoļa rokraksts. Ap tiem veidots metaforisks un informatīvs lauks, kas Latvijas un pasaules kontekstā ilustrē mūsu dzejnieka personību un viņa devumu. Izstādē būs lasāmi arī igauņu dzejnieka un tulkotāja Margusa Konnulas atdzejotie E. Veidenbauma darbi.

Lai iedzīvinātu E. Veidenbauma klātbūtni Tartu un aktualizētu viņa dzeju apmeklētāju pieredzes kontekstā, plānotas arī dažādas iesaistes aktivitātes. Pastaigā pa dzejnieka iemīļotajiem maršrutiem būs iespēja iepazīt viņa dzīvesvietas, daloties ar iespaidiem sociālajos tīklos. Izstādes rīkotāji aicina arī katru pašu samēroties ar Veidenbauma sasniegumiem un izglābt kādu viņa dzejoli no iznīcības.

LA.lv