×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
18. maijs, 2017
Drukāt

Tehnoloģiju pārņemtā pasaule filmā “Sfēra” (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kinematogrāfisku brīdinājumu, kas varētu notikt, ja pasauli pārņems tehnoloģijas, pēdējo teju simt gadu laikā bijis ne mazums. Deiva Egersa romāna “Sfēra” – tas lasāms arī latviski – ekranizācija spekulē ar domu par sociālo mediju spēku jau tuvākā nākotnē, un galveno lomu tajā uzņēmusies “Harija Poterae” Hermione jeb aktrise Emma Vatsone.

Darbs milzu kompānijās nenoliedzami ir lieliska pieredze – tā ir pārliecināta jauniņā Meja Holande, kura, pateicoties draudzenes ieteikumam, nonāk pasaules ietekmīgākajā un nozīmīgākajā sociālo mediju kompānijā. Fantastiskais birojs, atsaucīgi kolēģi un karjeras iespējas meiteni spārno arvien jauniem sasniegumiem, ko novērtē arī vadība, un tad viņa, kura ne vienmēr piekritusi, kaut piekrītoši mājusi ar galvu kompānijas kārtējiem centieniem nojaukt robežu starp privāto un publisko, nolemj kļūt par izmēģinājuma trusīti, lai turpmāk 24 stundas diennaktī būtu sasniedzama saviem “skatītājiem”. Apsēstība, kurā Meja tiek ievilkta, beidzas ar traģēdiju, bet meitenes apņemšanās atmaskot kompānijas īpašnieku patiesos nodomus kļūst vien par mazu izsaukuma zīmīti sabiedrībai, kura devusi priekšroku virtuālajai pasaulei, ne reālajai dzīvei un nemaz nemana, kā mainās ikdienas paradumi, komunikācija ar ārpasauli un par cik viegli manipulējamu marioneti tā kļūst šādas kompānijas visvarenajās rokās.

“Zināt – tas ir labi. Bet zināt visu ir vēl labāk,” ir pārliecināts kompānijas harismātiskais vadītājs Īmons Beilijs (Toms Henks), kurš no saviem darbiniekiem pieprasa teju bezierunu pielūgsmi, pēc definīcijas nerespektēdams katra cilvēka privāto telpu, taču to nekā neattiecinādams uz sevi pašu. Varaskāre un alkatība ir viņa dzinuļi, kamēr Meja ir ideāliste, un abu principiālā konfrontācija kļūst par šī psiholoģiskā trillera kulmināciju, kas gan nav risināts žanra labākajās tradīcijās un piekāpjas holivudizētai, nianses zaudējušai oriģināldarba ekranizācijai, kura scenārija sarakstīšanā gan piedalījies pats grāmatas autors Egerss.

Priekšplānā izceļot Mejas darbošanos un vien kā fonu atstājot orveliskās noskaņas, “Sfēra” biedē ar nākotnes prognozēm. Taču dara to bez pārliecības, ka brīdinājums tiks ņemts vērā. Ar pirkstu pakratīt – sak, tā darīt nevajadzētu, tā nu gan ir slikti – mēs katrs mākam, lai uzreiz iegrimtu virtuālajā pasaulē un par to pavēstītu visiem tiešsaistē esošajiem.

 

“Sfēra”/”The Circle”

ASV, Apvienotie Arābu Emirāti, 2017.

Režisors: Džeimss Ponsolds

Lomās: Emma Vatsone, Toms Henks, Džons Boijega, Elars Koltreins, Bils Pakstons

No 19. maija “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+