×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
31. janvāris, 2018
Drukāt

Tiesībsargs: Bērni “Ainažos” bija piesieti pat vairākas dienas un nedēļas (10)

Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere un tiesībsargs Juris Jansons piedalās preses konferencē, kurā informē par cilvēktiesību pārkāpumiem Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži". Foto - LETATiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere un tiesībsargs Juris Jansons piedalās preses konferencē, kurā informē par cilvēktiesību pārkāpumiem Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ainaži". Foto - LETA

Bērnu psihoneiroloģiskajā slimnīcā “Ainaži” bērni bija piesieti un fiksēti pat vairākas dienas un nedēļas, par slimnīcā “Ainaži” konstatētajiem pārkāpumiem šodien žurnālistiem pastāstīja tiesībsargs Juris Jansons.

“Lielā daļā sabiedrības attieksme pret spīdzināšanu līdzinās viduslaiku līmenim. Tā laika spīdzināšanas definīcija ir darbība ar mērķi nodarīt fiziskas sāpes vai psiholoģiskas ciešanas. Taču mūsdienās spīdzināšanas jēdziens ir stipri plašāks – tāds pārkāpums var notikt arī tad, ja valsts darbības mērķis nav nodarīt pāri, bet tā ir noticis,” skaidroja Jansons.

Pārbaudē secināts, kā bērniem ir nodarīts pāri, līdz ar to manāmas arī spīdzināšanas iezīmes. Jansons uzsvēra, ka valsts nekādos apstākļos nevar attaisnot to, ka netiek pildīts absolūts spīdzināšanas aizliegums.

Jansons pastāstīja, ka 2017.gadā Tiesībsarga birojā saņemti vairāki iesniegumi no vecākiem par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem. Iesniegumos minēta bērnu prettiesiska ievietošana, bērnu tiesību pārkāpumi.

Vizīšu laikā informācija iegūta gan no sarunām ar bērniem un darbiniekiem, gan dokumentiem.
Jansons skaidroja, ka viens no pārkāpumiem ir pietiekama ārstu skaita nenodrošināšana.

Slimnīcā ir 80 gultasvietas, un pārbaudes laikā bija 74 pacienti, taču iestādē strādāja tikai viens psihiatrs, bet nakts dežuranta nebija vispār. Tāpat, neskatoties uz ilgstošo bērnu uzturēšanos slimnīcā, nav pieejamas arī ārstniecības kartes. Arī citi slimnīcas pakalpojumi netiek nodrošināti vispār vai tiek nodrošināti ļoti ierobežotā apjomā. Bērni netiek informēti par ārstniecību, kā arī to, kad viņi vispār nonāks mājās, pauda Jansons, piebilstot, ka pacientu tiesības paredz, ka nepilngadīgs pacients ir tiesīgs saņemt informāciju.

Pārbaudes gaitā bērni liecināja par piedzīvoto personālo fizisko un emocionālo vardarbību. Jansons pauda, ka bērni stāstījuši, ka par nepaklausību tiek sodīti ar potēm un piesiešanu pie gultas.

“Cietsirdība un vardarbība pret nepilngadīgo ir aizliegta, taču te šādas pazīmes ir,” secināja Jansons.

Tiesībsargs uzsvēra, ka slimnīcā notikusi prettiesiska bērnu piesiešana un fiksācija, kur saskatāmas spīdzināšanas pazīmes. Slimnīcas fiksācijas žurnāls liecinot par prettiesiskiem fiksācijas gadījumiem. Fiksācija notikusi par dažādiem darbinieku ieskatā veiktiem bērnu pārkāpumiem, piemēram, izrunāšanos.

“Vairākas bērnu liecības norāda, ka bērni piesieti varēja būt pat vairākas dienas un nedēļas. Iespējams, tam bija objektīvs iemesls, taču dokumentos tam nebija norādīts pamatojums,” teica Jansons.

Viņš pauda, ka bērnu piesiešana notika citu bērnu klātbūtnē, tādējādi emocionāli iespaidojot šos jaunos cilvēkus. Bērni pārbaudes laikā tāpat bija norādījuši, ka kāds no viņiem nav bijis piesiets, jo “labi uzvedies”.

Tāpat bērniem nav atļauts istabās turēt personīgās mantas. Jansons atgādināja, ka Bērnu tiesību aizsardzības konvencija paredz, ka nevar pārkāpt bērnu privātās dzīves neaizskaramību, bet šajā institūcijā bērniem privātās dzīves vispār nav.

Jansons skaidroja, ka bērni “Ainažos” nedrīkst zvanīt saviem tuviniekiem, savukārt, kad vecāki zvana uz slimnīcu, sarunas tiek noklausītas. Tiek pārbaudīta arī bērnu korespondence. Konstatēts, ka atsevišķos dokumentos tiek pievienotas bērnu vēstules, kas dodot pamatu domāt, ka vēstules nenonāk līdz mājām un tuviniekiem.

Vienlaikus pusaudži, atrodoties slimnīcā, nepārtraukti izjūt izsalkumu. Ēdienu porcijas ir mazas, to apjoms neatšķiras četrus gadus veciem un pusaudžu vecumā esošiem pacientiem, sacīja Jansons.

Konstatēts, ka bērni ir savstarpēji vardarbīgi, tostarp arī seksuāli vardarbīgi, taču uz to nekādi netiekot reaģēts. “Varam runāt par amatpersonu bezatbildību un bezdarbību,” piebilda Jansons.

Apkopotie materiāli norādot uz vairāku iespējamo noziegumu sastāvu, tādēļ Jansons vērsies Ģenerālprokuratūrā.

Jansons aicināja tos, kas cietuši līdzīgos gadījumos, vērsties Tiesībsarga birojā un ziņot par savu pieredzi.

2011.gadā Saeimā Tiesībsargs birojs iesniedzis īpašo ziņojumu, kas bija vēlāk izsūtīts arī uz visām ārstniecības iestādēm. Ziņojuma trešajā nodaļā tika runāts par kustību ierobežošanu. “Ir skumji, ka vēl joprojām esam turpat vai vēl sliktākā situācijā,” secināja Jansons.

Veselības ministrija valsts sekretārs Aivars Lapiņš pirmdien žurnālistiem sacīja, ka pārkāpumi saistīti arī ar ārstniecības personāla, iespējams, neatbilstošu rīcību saistībā ar pacientu fiksāciju. Viņš norādīja, ka tiek runāts par pārkāpumiem fiksācijas ilgumā un pārtraukumu apmēra.

Lapiņš norādīja, ka patlaban Veselības inspekcijai dots uzdevums veikt papildu pārbaudes citās psihoneirloģiskajās slimnīcās, īpaši koncentrējoties uz tiem pakalpojumiem, kas tiek sniegti bērniem.

Slimnīcas “Ainaži” valdes locekle Ilona Balode uz izmeklēšanas laiku no amata atstādināta. Slimnīcas darbības nodrošināšanai tās valdē uz laiku iecelts Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins, kuram uzdots iepazīties ar situāciju.

Balode atzīst, ka pacientu fiksēšana pie gultām ir notikusi, taču nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās prasības.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ne vienmēr ir tā, kā psihiski slimais bērns ir stāstījis un sūdzējies !! Kāpēc tad mājā paši neārstē, bet ved uz slimnīcu ?? Un kā ‘lai ārstējošie tiek galā ar tik lielu skaitu un psihiski nelīdzsvarotiem.? Neticu tam, ko stāsta zinošie”pārbaudītāji. Lai pastrādā uz vietas slimnīcā, tad izsaka spriedumus. Esam ar Ilonu !

 2. Piekrītu Valērijam! Tiesībsargi un un visi citādi pārbaudītāji lepni ziņo ko atklājuši, manuprāt tā ir sekas viņu pašu darbam. Meklējiet CĒLONI kur rodas tādi bērni lai būtu mazāk tādu bērnu un tādu iestāžu.

 3. Tās tak normālas tradicionālās vērtības.

 4. Arprats ..kas bus talak ..ar bernu velak kad bus pusaudzis ..vins tak atceresies ..var atriepties ..tiem kas ar vinu ta izrikojas ..slimnica ..

  • Neuztraucies ” Arprats” jau būs pieaugušo nodaļā … Jā tā ir skumīgi, bet līdz 5 % sabiedrības ir jāuzrauga psihiatriem – tur tā novirzes sākot ar mozaīkām, prāta aptumsumiem vai pat Napoleona sindromam un vel un vel…Tā kā baltās palātas un trako krekli ( potes ) nav nekas jauns…

 5. Es ieteiktu visiem šiem pārbaudītājiem, arī tiesībsargam, aizbraukt ne tikai pārbaudīt, bet ar personīgu piemēru vairākus mēnešus tur pastrādāt un parādīt, kādai ir jābūt pareizai attieksmei pret psihiski nelīdzsvarotu pusaudzi. Var jau lietot skaļus epitetus savu spalvu spodrināšanai, kā spīdzināšana, ja pats
  atrodas lielgabala šāviena attālumā no psihiatrijas un ar to nav bijis saskarē. Kā pārbaudītāji šādās iestādēs varētu būt cilvēki, kam ir psihiatrisko iestāžu ilgstoša prakse, nevis ierēdņi un politiķi, kuri tikai vāc
  bonusus savam tēlam.

  • Pilnīgi pareizi – lai pats tiesībsargs pastrādā tur kaut vai par sanitāru – tālāko tad pēc saprašanas spējām- Rīgā, kabinetā ir jauki domāt par ….. – te ir ar garīgo prāta trūkumu apveltīti slimi un tādēl agresīvi pacienti.

  • Pilnīgi piekrītu teiktajam – ir pieredze darbā ar tādiem bērniem. Lēkmes laikā pacienti dara sev un citiem pāri – kož, skrāpē, sit galvu pret sienu vai gultas malu, tādēļ vajadzīga fiksācija un nomierinošie līdzekļi, tādēļ delīrija laikā viņus ievieto tā saucamajā ,,mīkstā” istabā ar polsterētām sienām, lai pacients nesadauzās. Ne visi vecāki pieņem, ka viņu atvase ir psihiski slima un tāds pacients var sarunāt sazin ko, jo pārsvarā viņi ir labi manipulatori , spēj tik klausīties, ko stāsta.

   • Slēdziens un vērtējums jāveic speciālistiem – praktiķiem – psihiatrijas ekspertiem, nevis Tiesībsargam, kurš nepārzina šo jomu.

Draugiem Facebook Twitter Google+