×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
24. maijs, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Medijos izskan ironija, ka nu beidzot esam iestājušies “visur, kur vien tas iespējams” (21)

Lorencs

Juris Lorencs

Pēdējās dienās, komentējot Latvijas uzņemšanu OECD jeb Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā, medijos izskan ironija, ka nu beidzot esam iestājušies “visur, kur vien tas iespējams”. Tikmēr vairākumam Latvijas iedzīvotāju noslēpumainais burtu salikums OECD maz ko izsaka.

Latvijas jaunāko laiku vēsturi var salīdzināt ar kārtainu torti, kuras slāņi iezīmē pievienošanos dažādām starptautiskajām organizācijām. Turklāt laika ritējumā šie “klubiņi” kļūst aizvien elitārāki: ANO, EDSO, Eiropas Padome, NATO, Eiropas Savienība, Šengenas zona, eirozona. Beidzot kārta pienākusi arī OECD, ko konditorejas asociācijās varētu salīdzināt ar putukrējuma garnējumu. Kompozīciju vainago pikanta sarkana odziņa – pievienošanās Stambulas konvencijai.

Tikmēr eksperti apgalvo, ka OECD esot “elite no elites”, kurā Latvija beidzot tiekot uzņemta ar godpilno 35. kārtas numuru. Tomēr šis vērtējums varbūt drīzāk liecina par mūsu centību un iztapību dažādu ārēju prasību un direktīvu īstenošanā. Pasaulē šodien ir apmēram 200 valstis. Ja patiešām uzskatām, ka esam 35. attīstītākā, labākā, gudrākā un bagātākā zeme, tad atrodamies bīstamu ilūziju varā.

Ielūkosimies statistikā. Saskaņā ar Starptautiskā valūtas fonda datiem iekšzemes kopprodukta ziņā uz vienu cilvēku esam 51. vietā pasaulē ar 13 600 ASV dolāriem, kas uz kopējā pasaules fona varbūt nav slikts rādītājs.

Tomēr, manuprāt, par saimnieciskajiem rādītājiem (arī dažādiem “transparences” raksturojumiem, korupcijas uztveres indeksiem utt.) daudz būtiskāki ir tie, kas liecina par pašu lielāko vērtību, proti, par cilvēka dzīvi. Un te aina nepavisam nav iepriecinoša. Latvijā joprojām turpinās destruktīvi procesi, un tos apturēt nav spējis neviens klubiņš, kurā esam iestājušies. Paredzamā dzīves ilguma ziņā (74 gadi) pasaules valstu reitingā esam tikai 80. vietā. Latvija ir viena no visvecākajām pasaules valstīm. Mūsu vidējais vecums 41,4 gadi, kas šajā pasaules “antireitingā” dod 28. vietu. Latvijai ir arī pavisam bēdīgi augstā 10. vieta pašnāvību skaita ziņā. Turklāt esam uzstādījuši pasaules rekordu iedzīvotāju samazinājumā – kopš neatkarības atgūšanas 1991. gadā tie ir 25%.

Diskusija starp iespējamajiem “Vienotības” vadītājiem Piebalgu un Smiltēnu liecina, ka situācijas nopietnību beidzot sāk apzināties arī politiķi. Tomēr Latvijas vēsture liecina, ka būtiski pavērsieni notiek tikai tad, ja nākotnes mērķus izvirza ne tikai elite, bet gan pirmām kārtām pati tauta. Tā tas bija 1905. gada revolūcijas laikā, 1918., 20. gados un trešajā atmodā. Ir pēdējais laiks visiem kopā apzināties, ka atskaites sistēma, pēc kuras vajadzētu orientēties un dzīvot, atrodas nevis Stokholmā, Berlīnē, Briselē vai Vašingtonā, bet gan tepat uz vietas Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Briks vel vajag

 2. Pats Īrijā pārtiec tikai no austerēm un šampiņjoniem? Tieši to jau jums,grafistiem vajag,lai mēs aizmirstu savu vēsturi un tāpat kā,piemēram,liela daļa baltkrievu nezinātu pat vairs savu valodu,kļūstot par krievvalodīgajiem! Pat pēc divdesmit sešiem gadiem skumsti vēl joprojām pēc specveikaliem,specslimnīcām,specsanatorijām,vietējās (vai varbūt Vissavienības) nozīmes pensijas un daudzām medaļām,kādas vēl būtu saņēmis?

  • Куда вас всех от темы то понесло? Одного ностальгия мучает, другой про студебеккеры вспомнил, вы – про все заведения с приставкой спец. А я могу признаться, да скучаю, по бесплатной медицине, бесплатному образованию, по практически бесплатному жилью, отсутствию безработицы, по уверенности в завтрашнем дне, и много ещё чему.

 3. Pietiks mīkstu krēslu gan valdošo partiju politiķiem,gan partijām pietuvinātajiem.

 4. Grafistam taisnība vienmēr !
  Tikai ar mīnus zīmi ! 🙂

 5. Grafistam taisnība Atbildēt

  Saskaņā ar 1941.gadā pieņemto ASV Kongresa likumu par lendlīzi,ASV ziemeļos,caur Murmansku un dienvidos,pa Kluso okeānu,caur Irānu un Kaukāzu,piegādāja PSRS Preces 9,5 miljardu dolāru vērtībā (!!),piemēram,alumīniju lidmašīnu būvei,kravas automobiļus “Studebecker”,pārtikas preces,īpaši gaļas konservus-sautētu cūkgaļu. Tā teikt-“zavaļiļi bekonom”!

  • Не понимаю, к чему это сейчас и здесь. Но напомню, что за всю помощь, повторяю за всё, было заплачено золотом!

 6. Varen plaša mana zeme dzimtā... Atbildēt

  Toreiz (1939.gadā),Grafist,mani vecāki,kuri nebūt nebija bagāti vai lauku māju īpašnieki, sūtīja uz Ļeņingradu regulāri pārtikas pakas ar sviestu un speķi,mana tēva māsai,kura mums rakstīja,ka sen nav bijis pie ēdiena neviena taukumiņa,ko ģimene nevarot atļauties! Toreiz nebija deficīts,kā visus,vairāk nekā piecdesmit pēckara gadus-ne banāni un citrusaugļi,ne šķiņķis,desas(pat pašas lētākās-vārītās),Kubas banānu liķieris un pat Laimas”Prozīt” konfektes!Piecdesmitajos gados pat baltmaize Latvijā kādu laiku tika normēta! Šie Latvijā neredzētie brīnumi sākās jau 1940.gada otrajā pusē,kad veikali tika strauji iztukšoti! Bet Grafists jau tad vēl nebija pat piedzimis!

  • Tikai diez kāpēc to pašu Prozīt kasti Īrijā Austrumeiropas preču veikalā var nopirkt uz pusi lētāk kā Latvijā? Atbildu – tāpēc, ka jūs dzimtenē neviens par pilnu neņem. Un mazāk būtu atcerējies vecus laikus, bet padomājis, kāpēc no jums pat bēgļi laižas prom… Tālu esat tikuši 25 gadu laikā!
   Ēd savu Prozīt, nabadziņ!

   • īpaši at-tapīgajam: Atbildēt

    Kāpēc kur kas cik maksā ir jājautā tirgoņiem !
    Tavs naids pret latviešiem ir apmiglojis tavas acis.
    Jeb – varbūt sapīpējies mušas ? 🙂

 7. Būs kur pārbāzēties no grūstošās Vienotības!

 8. Lai ar jāmaksā miljoni,toties tik daudz amatu nāk politiķiem klāt!

 9. Mēs nekur iestāties nevaram, tikai ielīst.

 10. Uz situācijas nopietnību politiķiem ir nospļauties. Tauta nav spējīga izvirzīt politiskus mērķus ,sevišķi patreizējā tauta ,kas ir sadrumstalota pēc visa ,kas normālās valstīs un tautās apvieno.Pēc ticības esam luterāņi,katoļi ,baptisti,pareizticīgie ,tagad vēl musulmaņiem ceļš vaļā,pēc turības – miljonāri,bomži,trūkumcietēji,bezdarbnieki, nabagi,alkoholiķi ,narkomāni,vientuļās mātes, bāreņi,kur nu vēl propogandētā seksuālā daudzveidība ,pilsoņi ,nepilsoņi,agresīvi okupantu pēcteči,iepriekšējā režīma represētie. Arī no ,,viienotības,, čiks vien iznāca,par VID un KNAB vispār nav ko runāt……..

 11. А сам автор разве не в Лондоне живёт? От туда конечно лучше видно. Ну ка, господа комментаторы, расскажите нам «историю успеха» в цифрах, что было тогда, что стало теперь. Завалили Европу беконом или нет? Уровня скандинавских стран достигли?

  • история успеха - veltījums grafistam Atbildēt

   Абрам говорит жене: – Сара, я сегодня вступил в партию!! – Вечно ты Абрам куда-то вступаешь! Вчера – в говно, сегодня – в партию!!!

  • Būtu jau piegāzuši Eiropu ar bekonu, ja tavi tautieši-atbrīvotāji 1940. gada nebūtu apturējuši darbību. Kā saka- atbrīvoja no brīvības un neatkarības.

   • Nevajag Eiropai tavu bekonu. Un neko citu arī nevajag. Pati Eiropa meklē vietu, kur muļķiem saražotos mēslus nogrūzt, un tam tādi kā tu ir labi diezgan.
    Aizver actiņas un smaidi, ..!

   • Конечно, конечно. Поговорку про плохого танцора знаете ведь. Так это про вас.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+