×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
3. janvāris, 2017
Drukāt

Trampa gaidām apvītais ziņojums. Ārlietu ministra E. Rinkēviča valoda kļuvusi tiešāka (2)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs

Šodien valdībā izskatāmā gadskārtējā ārpolitikas ziņojuma priekšplānā izvirzīta politiskā diplomātija, kamēr par ekonomisko diplomātiju un jaunu tirgu apgūšanu tiek runāts mazāk nekā iepriekšējos gados.

Viena no zīmīgākajām tēzēm ziņojumā ir par ASV prezidenta vēlēšanu rezultātu: “Jaunā ASV prezidenta administrācija un jaunievēlētais Kongress ir labi pozicionēts dinamiskas ASV ārpolitikas un drošības politikas īstenošanai. ASV ciešā iesaiste Eiropas drošības sistēmā ir izšķiroša, lai garantētu mieru un drošību kontinentā.” Šāds formulējums liecina par cerīgu skatījumu uz Latvijas turpmāko sadarbību ar jauno ASV prezidenta administrāciju. Nacionālās Aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētnieks Mārtiņš Hiršs uzsver, ka Latvijas ārlietu dienestam būs aktīvi jākomunicē ar jaunā prezidenta Donalda Trampa administrāciju par Baltijas valstu drošību, un te saredzami vairāki riski. “ASV jau NATO nepametīs – tas ir skaidrs. Tomēr riskanti, ka Tramps mēģina Krievijai piedot un aizmirst par Sīriju un Ukrainu. Mums ir svarīgi, lai Trampa administrācijai būtu zināms Baltijas skatījums,” piebilst M. Hiršs. Viņš arī norāda, ka Trampa administrācijā darbosies divas amatpersonas, kuras tiek vērtētas kā prokrieviskas – topošais valsts sekretārs Rekss Tilersons, kā arī nacionālās drošības padomnieks Maikls Flinns.

Ziņojumā Krievijas vārds locīts netipiski bieži salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem, turklāt ārlietu ministra Edgara Rinkēviča valoda kļuvusi tiešāka. “Satraucoša ir pieaugošā spriedze Rietumu un Krievijas attiecībās, ko izraisījušas pieaugošās Krievijas militārās aktivitātes pie alianses robežām, pretdarbība Ukraina situācijas noregulējuma atrašanai, kā arī Sīrijas humānās krīzes padziļināšana,” teikts ziņojumā. Politologs Kārlis Daukšts norāda, ka attiecīgā rindkopa ir Krievijas politikas izpausmju raksturojums, tomēr viņš aicina analizēt Krievijas jautājumus smalkāk – par to, kā Krievija uzlūko Latviju. “Kā no Kremļa skatās uz mūsu vietu globālajā pasaulē, kā Krievijas masu mediji mūs attēlo, kā Krievijas diplomātija vēršas pret Latviju? Tie ir būtiski jautājumi,” saka K. Daukšts. Viņš norāda, ka Krievijā Latvija tiekot attēlota kā nikns suns, kura uzvedību nosakot cilvēki aiz okeāna. “Mēs atrodamies kaimiņos Krievijai, un tur mēs neko nevaram izmainīt. Tomēr mums jāapdomā, vai ir vērts reaģēt uz katru Krievijas masu mediju nepamatotu ziņojumu par Latviju, vai mums uz tiem vajadzīga saasināta reakcija? Mums jāreaģē ar pašcieņu, ar lepnumu, ar to, ka esam nelokāmi savās pozīcijās kā suverēna valsts un ka neizpildām kāda cita gribu,” norādīja K. Daukšts.

Kā izaicinājums ES kopējai drošības un aizsardzības politikai ziņojumā minēta Britānijas vēlme izstāties no Eiropas Savienības. Noteiktie Latvijas ārpolitikas mērķi 2017. gadam ir valsts ārējās drošības stiprināšana, iesaiste vienotas un drošas ES veidošanā, stabilitātes veicināšana ES Austrumu un Dienvidu kaimiņu reģionos, Latvijas uzņēmumu eksportspējas veicināšana un investīciju piesaiste, kā arī sadarbība ar tautiešiem ārzemēs.

Ārlietu ministra ikgadējo ziņojumu Saeima skatīs 26. janvārī, kas ir Latvijas valsts de iure starptautiskās atzīšanas gadadiena, un to pavadīs tradicionālās ārpolitikas debates.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nu nekādi nespēju saprast, kā šiem krančiem nav neērti skatīties Trampa kungam acīs. Rēja tak un aizstāvēja savu killary, pataisot viņu zemāku par zāli, nu asters luncinādami, smilkstēdami lien uz vēdera, vēeee! Es trampa kunga vietā ar tādiem salašņu divkošiem vispār nerunātu. Domāju, ka viņam uzticamie dienesti tak sekoja klintonlaižu izdarībām un visu “uzticamo” valsteļu vadītāju noskaņojums ir zināms! 😀

  2. Sīrijas humānās krīzes padziļināšana…prokrieviski padomnieki…. ekonomiskā diplomātija… politiskā diplomātija…..TĀ SAUCAMIE LATVIJAS DIPLOMĀTI, PĒTNIEKI UN TAMLĪDZĪGIE NEOTROCKISTI… politiskā un ekonomiskā diplomātija nav nekas cits, kā koncentreta neotrockistu leksikas ieviešana, demagoģija un sholastika. LR patlaban nav diplomātijas, nav diplomātu un nu jau drīz nebus attiecīgu diplomātu, kuri atbilstu diplomātijas kometences kadru piemērotībai. Ir globālkkorparāciju ielikteņi ( ekonomiskās diplomātijas izaugsmei) un neotrockistiski orjentēti kadri ( politiskās diplomātijas nodrošināšanai). Sauksim lietas īstajos vārdos

Draugiem Facebook Twitter Google+