Pasaulē

Tramps: ES padarījusi ASV firmām dzīvi “gandrīz neiespējamu”4

Foto – AFP/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien kritizēja Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības noteikumus, sakot, ka ES padarījusi dzīvi “gandrīz neiespējamu” ASV firmām, un draudot noteikt augstus muitas tarifus ES produkcijas importam ASV.

“Eiropas Savienība ir bijusi īpaši skarba pret Savienotajām Valstīm,” teica Tramps, uzņemot Baltajā namā ES dalībvalsts Zviedrijas premjerministru Stēfanu Levēnu.

“Viņi padara mums gandrīz neiespējamu biznesu ar viņiem, tomēr viņi sūta savus automobiļus un visu pārējo uz Savienotajām Valstīm,” sacīja Tramps.

Viņš arī sacīja, ka ASV “subsidē” Eiropu militārajā jomā.

“Eiropas Savienība nav labi izturējusies pret mums. Un ir bijusi ļoti, ļoti netaisnīga tirdzniecības situācija,” teica ASV prezidents.

Tramps, kurš ir draudējis šonedēļ parakstīt rīkojumu par 25% muitas tarifu piemērošanu tērauda importam un par 10% tarifa piemērošanu alumīnija importam, sacīja, ka nebaidās izraisīt konfliktu tirdzniecībā.

“Kad mēs atpaliekam no katras valsts, tirdzniecības kari nav tik slikti,” sacīja Tramps.

“Tirdzniecības karš kaitē viņiem. Tas nekaitē mums. Redzēsim, kas notiks.”

Tramps brīdināja, ka ir gatavs noteikt importa nodevas ASV ievestiem Eiropas automobiļiem, kas lielākoties ir no Vācijas.

“Viņi var darīt, kas vien viņiem patīk. Bet, ja viņi to darīs, tad mēs uzliksim lielu 25% nodevu viņu automobiļiem, un, ticiet man, viņi to nedarīs ļoti ilgi.”

Levēns pēc divpusējām sarunām Baltajā namā brīdināja, ka atvērta un brīva tirdzniecība ir “izšķiroši svarīga” Zviedrijai un ES.

Viņš atzīmēja, ka ir “ļoti sarežģīti saskatīt”, kā globālās piegādes ķēdes apvieno materiālus un ieguldījumus no daudzām valstīm tādā gala produktā kā automobilis vai lidmašīna.

“Es, piemēram, zinu – kad mēs sākam [būvēt] mūsu lidmašīnu, ļoti labu lidmašīnu, tad saturs ir amerikāņu,” teica Levēns.

Viņš arī uzsvēra, ka tarifi smagi skartu Eiropas rūpnīcas, lai gan tās saražo tikai apmēram 10% no visas pasaules tērauda, kamēr Ķīna saražo apmēram 50%.

“Es esmu pārliecināts, ka palielināti tarifi kaitēs mums visiem ilgtermiņā,” sacīja Zviedrijas premjers.

“Es, protams, atbalstu Eiropas Savienības centienus panākt tirdzniecību, kurai būtu mazāk šķēršļu un tik maz, cik iespējams,” teica Levēns.

LA.lv