Pasaulē

ASV iznāk grāmata par Trampu. Meli vien, komentē prezidents 16

REUTERS/LETA

Balto namu nelabvēlīgā gaismā atainojušās grāmatas autors piektdien aizstāvēja tajā sastopamo neglaimojošo ASV prezidenta Donalda Trampa attēlojumu un uzstāja, ka visi Trampam apkārt esošie cilvēki apšaubījuši viņa piemērotību augstajam amatam.

Grāmatas “Fire and Fury: Inside the Trump White House” autors Maikls Vulfs norādīja, ka pavadīja trīs stundas kopā ar Trampu prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā, kā arī jau Baltajā namā, tādā veidā noraidot Trampa teikto, ka viņš ar grāmatas autoru nekad nav runājis.

Vulfs pavēstīja, ka materiāli grāmatai ņemti no intervijām ar Trampam tuvu stāvošiem cilvēkiem, un visi viņi Trampu raksturojuši vienādi.

“Viņi visi teica, ka viņš ir kā bērns. Un viņi ar to domā to, ka viņam ir vajadzīgs tūlītējs apmierinājums. Viss attiecas uz viņu,” Vulfs stāstīja telekanāla NBC raidījumā “Today”.

“Ļaujiet man novilkt šeit līniju. 100% cilvēku ap viņu” apšauba Trampa piemērotību amatam, turpināja autors.

“Viņi saka, ka viņš ir plānprātiņš, idiots. Patiesībā norit sacensība, lai tiktu skaidrībā par to, kas ir šis cilvēks. Atcerēsimies, ka šis cilvēks nelasa. Neklausās. Viņš ir kā ķīniešu biljards. Vienkārši šauj no malām,” paziņoja Vulfs.

Trampa advokāts ir pieprasījis apturēt grāmatas izdošanu, kas paredzēta piektdien. Pats prezidents tikmēr teicis, ka nav devis Vulfam pilnīgi nekādu piekļuvi Baltajam namam un noliedza, ka jebkad būtu runājis ar viņu grāmatas rakstīšanas nolūkos.

“Pilns ar meliem, sagrozītiem faktiem un avotiem, kas neeksistē,” tviterī rakstīja Tramps.

Tomēr Vulfs aizstāvējās pret pārmetumiem par ticamības trūkumu.

“Ticamību man apšauba cilvēks, kuram ir mazāk ticamības nekā, iespējams, ikvienam, kurš līdz šim brīdim ir staigājis pa zemes virsu,” sacīja Vulfs.

Viņš uzsvēra, ka ar Trampu runāja trīs stundas prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā, kā arī pēc tam, kad Tramps jau bija stājies amatā.

“Tādēļ mana izpratne par Donaldu Trampu ir diezgan ievērojama, bet vēl vairāk (..) es runāju ar cilvēkiem, kas ikdienā runāja ar prezidentu, dažreiz minūti pēc minūtes,” norādīja grāmatas autors, piebilstot, ka viņam ir interviju piezīmes un ieraksti.

Viņš arī uzsvēra, ka jūtas ērti par “visu, ko es atspoguļoju grāmatā”.

Sākotnēji bija plānots, ka Vulfa sarakstītā grāmata nonāks pārdošanā tikai 9.janvārī, taču pēc Trampa advokāta mēģinājuma apturēt procesu tika pieņemts lēmums grāmatu laist klajā jau piektdien.

ASV medijos publicētie grāmatas fragmenti liecina, ka Trampa administrācija tajā atspoguļota nelabvēlīgā gaismā.

Grāmatas izdevēji apgalvo, ka “Fire and Fury: Inside the Trump White House” balstīta uz vairāk nekā 200 intervijām, tostarp sarunām ar pašu prezidentu un viņa darbiniekiem.

Viens no tiem – bijušais Baltā nama vecākais stratēģis Stīvs Banons – raksturojis kā nodevīgu un nepatriotisku prezidenta dēla Donalda Trampa jaunākā tikšanos ar krievu advokāti Trampa tornī Ņujorkā priekšvēlēšanu kampaņas laikā 2016.gadā.

Grāmatā arī izteikts pieņēmums, ka Trampa kampaņa, kandidējot uz prezidenta amatu, bijis reklāmas triks, un viņš patiesībā nav gribējis uzvarēt.

Banons arī norādījis, ka Trampa meitai Ivankai ir ambīcijas nākotnē kļūt par ASV prezidenti, taču viņa ir “stulba kā ķieģelis”.

Grāmatā apgalvots, ka Trampa tuvākie padomnieki uzskata arī viņu par dumju un nestabilu.

Trampa reakcija bijusi asa. Viņš nodēvēja Banonu par jukušu, un prezidenta advokāts ceturtdien nosūtīja Vulfam un izdevniecībai “Henry Holt and Co.” brīdinājuma vēstuli, norādot, ka grāmata satur “vairākus melīgus un/vai nepamatotus apgalvojumus”, kas var kļūt par pamatu tiesvedībai.

“Attiecībā uz vairākiem apgalvojumiem, kas Trampu diskreditē vislielākajā mērā, grāmatā, pēc visa spriežot, nav citēti avoti,” teikts vēstulē. “Daudzi tā dēvētie “avoti” publiski paziņojuši, ka viņi nekad ar Vulfu nav runājuši un/vai nekad nav pauduši apgalvojumus, kas viņiem tiek piedēvēti.”

Trampa advokāts pieprasīja “nekavējoties apturēt tālāku šīs grāmatas publicēšanu, izdošanu vai izplatīšanu, kā arī sniegt pilna mēra atsaukumu un atvainoties manam klientam”.

Vēstulē bija arī norādīts, ka Banons pārkāpis ar Trampu noslēgto konfidencialitātes nolīgumu, runājot ar Vulfu, kā arī izsakoties nicinoši par prezidentu un viņa ģimenes locekļiem.

LA.lv