Pasaulē
Citur

Tramps novēršas no sabiedrotajiem0


Apspriežot G7 samita nobeiguma paziņojumu, ASV prezidenta Donalda Trampa (sēž no labās) nostāja bija pretēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles, Francijas prezidenta Emanuela Makrona, Kanādas premjera Džastina Trudo, Britānijas premjeres Terēzes Mejas, Japānas premjera Sinzo Abes un Itālijas premjera Džuzepes Kontes viedoklim.
Apspriežot G7 samita nobeiguma paziņojumu, ASV prezidenta Donalda Trampa (sēž no labās) nostāja bija pretēja Vācijas kancleres Angelas Merkeles, Francijas prezidenta Emanuela Makrona, Kanādas premjera Džastina Trudo, Britānijas premjeres Terēzes Mejas, Japānas premjera Sinzo Abes un Itālijas premjera Džuzepes Kontes viedoklim.
Foto – DENZEL/REUTER/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps vakar jau pēc G7 valstu līderu Kanādas samita noslēguma negaidīti atsaucis ASV atbalstu samita noslēguma komunikē, kas noticis pirmo reizi “lielā septiņnieka” tikšanos vēsturē.

Neilgi pēc samita noslēguma Tramps tviterī apsūdzēja Kanādas premjerministru Džastinu Trudo negodīgumā un atsauca Vašingtonas atbalstu samita beigu paziņojumam, kurā pausta apņemšanās cīnīties ar protekcionismu.

Trudo samita noslēgumā sacīja, ka jaunie ASV muitas tarifi, kas Kanādai noteikti, aizbildinoties ar nacionālās drošības apsvērumiem, ir aizvainojoši, un ka “kanādieši ir pieklājīgi un saprātīgi, bet neļaus sev kāpt uz galvas”. Trudo norādīja, ka Kanādas atbildes soļi pret ASV stāsies spēkā 1. jūlijā, kaut arī tas nav “nekas tāds, ko mēs gribētu darīt”. Kanādas premjera birojs noraidījis Trampa pārmetumus, paziņojot, ka “premjerministrs nepateica neko tādu, ko viņš nebūtu iepriekš teicis publiski vai privātās sarunās ar Trampu”.

Tramps, kurš jau bija pametis G7 samitu, lai dotos uz Singapūru, kur rīt paredzēta viņa tikšanās ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu, Trudo teikto uztvēra kā apvainojumu un nekavējās ar atbildi. “Ņemot vērā Džastina melīgos paziņojumus viņa preses konferencē un faktu, ka Kanāda nosaka milzīgus tarifus ASV fermeriem, strādniekiem un uzņēmumiem, es esmu uzdevis ASV pārstāvjiem neatbalstīt komunikē, kamēr mēs izvērtējam tarifus automobiļiem, kas pārplūdina ASV tirgu,” tviterī ierakstījis Tramps. “Premjerministrs Džastins Trudo G7 samita gaitā bija kluss un rāms, bet tad preses konferencē, kad es jau biju aizbraucis, sacīja, ka “ASV tarifi ir tādi kā aizvainojoši” un ka viņš “neļaus kāpt uz galvas”.

Neraugoties uz Trampa lēmumu atsaukt ASV atbalstu G7 samita komunikē, Eiropas Savienība joprojām atbalsta šo noslēguma dokumentu, paziņojis Eiropadomes prezidents Donalds Tusks. “Vācija atbalsta saskaņoto komunikē,” teica Vācijas kancleres Angelas Merkeles pārstāvis. “Neviens līderis nav mūžīgs,” paziņojis Francijas prezidents Emaneuls Makrons, piebilstot, ka ASV prezidents var palikt izolētībā, pārējām sešām samita dalībvalstīm parakstot vienošanos.

Neskatoties uz spriedzi, ko radījis ASV prezidenta Donalda Trampa lēmums piemērot muitas tarifus ASV tērauda un alumīnija importam, G7 valstis vienojušās saglabāt uzticību “noteikumos balstītai starptautiskās tirdzniecības sistēmai”.

G7 samita gala dokumentā pausta apņēmība “modernizēt Pasaules tirdzniecības organizāciju, lai to, cik drīz vien iespējams, padarītu taisnīgāku”. Analītiķu ieskatā, tā ir piekāpšanās Vašingtonai, kas uzstāj, ka pašreizējā starptautiskās tirdzniecības sistēma esot negodīga. Septiņas rūpnieciski attīstītās valstis vienojušās arī samazināt muitas tarifus, subsīdijas un citas barjeras, kas traucē brīvo tirdzniecību. Laikraksts “The New York Times” ziņo, ka ASV delegācija esot iebildusi pret formulējumu “noteikumos balstīta starptautiskā kārtība”, kas šādos dokumentos līdz šim tikusi uzskatīta par standarta frāzi.

ES valstu pārstāvji samitā Kanādā bija vienisprātis, ka Krievija nav izpildījusi nosacījumus, lai to varētu uzņemt atpakaļ G7, kā to aicinājis darīt ASV prezidents Donalds Tramps, paziņojusi Vācijas kanclere Angela Merkele. Viņa norādīja, ka priekšnoteikums Krievijas atpakaļuzņemšanai G7 ir progress saistībā ar situāciju Ukrainā.

LA.lv