Latvijā
Novados

Trīs dienas pēc lielajām lietavām: “Šodien mēs joprojām ar laivu.” 0

Kristīnes Ūzulas foto

Trīs dienas pēc lielajām lietavām Rēzeknes novadā, kur nolijusi divu mēnešu norma, Nautrēnu pagastā, kur saimnieko Kristīnes Ūzulas ģimene, joprojām nākas braukt ar laivu.

“Šodien mēs arī ar laivu, bet ūdens ir kādus 30 – 40 cm divu dienu laikā krities. Uz saimniecības ēkām varam aizbrist ar zābakiem, bet tālāk bez laivas nekādi nevaram joprojām arī šodien,” viņa pastāsta otrdienas pusdienlaikā.

Kad sestdienas agrā rītā piecēlusies, pa logu ieraudzījusi, ka sākušies plūdi un ūdens pietuvojies mājai. Ģimene dzīvo pie Ičas upes, pār kuru ved pašbūvēts tilts. Tagad tas peld kā plosts – no vienas puses atspiests ar buldozeru, no otras pret ozolu. Sestdienas laikā ūdens līmenis sācis strauji kāpt, kulmināciju sasniedzot svētdien. Likās apkārt ir viens vienīgs ezers.

“Ja nebūtu laivas, tad varētu teikt, ka bijām pilnīgi izolēti. Arī šodien viss vēl applūdis, bet līmenis ir krietni mazinājies. Pašā mājās ūdens nebija, bet saimniecības ēkās gan – šķūnītis pilns ar ūdeni, lapene, pirts. Mums blakus ir Iča, bet pāri upei drava. Bišu stropus nācās likt uz paaugstinājuma. Ūdens bija pacēlies līdz stropu apakšai, bet, paldies dievam, tālāk vairs necēlās,” pastāsta Kristīne.

Saimniecība esot maza, taču tajā ir govis, zirgi, mājputni. Pienu lieto savām vajadzībām. “Es bridu pļavā pakaļ zirgiem, vedām stallī, kur sestdien vēl bija sauss. Svētdien ūdens ieplūda arī tur un zirgiem sāka mirkt kājas. Tā viņiem nācās stāvēt ūdenī aptuveni pusi dienas,” teic saimniece.

Zirgus ārā vēl nevarot laist, jo pļavas ir applūdušas. Apmēram 60 siena ruļļi būs aizgājuši postā, bet attālākās pļavas ir sausas un barības pietikšot. Graudi 15 ha platībā gan ir zem ūdens. Kāds radinieks pa lauku izbraucis ar motorlaivu.

“Vienkārši gaidām, kad ūdens mazināsies, neko citu izdarīt nevaram. Tad skatīsimies postījumus, ko var saglābt, ko vairs nē. Visu jau var pārdzīvot – lopi ir sausumā, barības ziemai pietiek, izdzīvot varēs, bet nu stāvoklis tāds interesants, jo tā vēl nav bijis. Mēs gan nezinām, kāds ir ceļš, jo tas tomēr ir zem ūdens. To redzēsim tikai pēc plūdiem. Kaimiņi stāsta, ka it kā ar traktoru šodien pa to jau var pabraukt.”

Šodien Kristīne ar vīru izbrauca ar laivu, lai novērtētu situāciju.

Galerijas nosaukums

Pēc spēcīgajām lietavām valdība šodien izsludinājusi ārkārtas stāvokli lauksaimniecības sektorā Latgalē, daļā Vidzemes un Zemgales.

Kopumā ārkārtas stāvoklis izsludināts 27 novados un tas ilgs no šodienas līdz 30.novembrim.

Ārkārtas stāvoklis lauksiamniecības sektorā izsludināts Aglonas, Baltinavas, Balvu, Ciblas, Daugavpils, Ilūkstes, Kārsavas, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu, Rugāju, Vārkavas, Viļakas, Viļānu, Zilupes, Alūksnes, Jēkabpils, Madonas, Lubānas, Gulbenes, Cesvaines, Varakļānu un Krustpils novados.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Vekseļa lieta: no bijušā Lielvārdes mēra Āboliņa tiesā piedzen 600 000 eiro
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izbrāķē JKP topošās valdības darbu plānu 1
4 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Krūmiņam nosūtīs pretenziju, prasot atsaukt melīgās ziņas
4 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
Laukos.lv
Laukos
Gada darījums: “Bergvik Skog” par 324 miljoniem eiro pārdevis 111 100 ha Latvijas meža
4 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Štrombergs liek punktu sportista karjerai
59 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Rinkēvičs: Ministriju līmenī ir atšķirīga gatavība “Brexit”
58 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Otrdienas vakarā Rīgā izveidojušies ievērojami sastrēgumi
5 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Vekseļa lieta: no bijušā Lielvārdes mēra Āboliņa tiesā piedzen 600 000 eiro
4 stundas