Foto – LETA/AFP

Trīs kreklu samits. Kučinskis sāk ar spraigu Eiropadomi 1

Ina Strazdiņa, Latvijas Radio, Briselē, Īpaši “Latvijas Avīzei”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Līdzeni no ceturtdienas pēcpusdienas iestiepjoties piektdienas naktī Briselē noslēdzies daudzu stundu garš Eiropas Savienības (ES) valstu vadītāju samits, kurā asās sarunās panākts kompromiss par Apvienotās Karalistes turpmākajām attiecībām ar pārējo bloku. Kompromiss sasniegts arī divos visgrūtākajos jautājumos – proti, par Lielbritānijas prasībām ierobežot sociālos pabalstus viesstrādniekiem un viņu bērniem, kuri neuzturas Lielbritānijā, kā arī par britu balss tiesībām eirozonas lēmumos.

“Vienošanās Lielbritānijai dod īpašo statusu,” ne bez uzvaras garšas balsī noslēguma preses konferencē pavēstīja Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons.

CITI ŠOBRĪD LASA

Noteiks referenduma dienu

Par spīti ilgstošām Čehijas, Polijas un citu jauno ES dalībvalstu iebildēm panākta vienošanās, kas paredz iespēju septiņus gadus ierobežot sociālos pabalstus viesstrādniekiem no citām ES dalībvalstīm, kā arī nolemts ierobežot bērnu pabalstus viesstrādnieku atvasēm, kuras dzīvo citā valstī. Bērniem, kuru vecāki strādā Lielbritānijā, bet paši bērni dzīvo citā valstī, sociālie pabalsti samazināsies sākot no 2020. gada, bet tiem, kuri Lielbritānijā ieradīsies nākotnē, tiklīdz likums būs stājies spēkā.

Lielbritānijai būs arī tiesības iebilst pret eirozonas finanšu lēmumiem, kas nebūs Londonas interesēs. „Lielbritānija nekad nebūs eirozonā, nekad nepiedalīsies vienotā Eiropas armijā un ciešāk integrētā Eiropas Savienībā,” uzsvēra D. Kamerons, piebilstot, ka Lielbritānijai tomēr ir jāpaliek blokā vairāku iemeslu dēļ, piemēram, kaut vai tādēļ, ka Lielbritānija var baudīt brīvā tirgus priekšrocības.
Pēc brīvdienās sasauktas valdības sēdes, šodien, pirmdien priekšlikumus iesniegs parlamentam, kad arī noteiks referenduma datumu par palikšanu vai izstāšanos Eiropas Savienībā, kas visticamāk būs jūnijā.