Kultūra
Mūzika

Uģa Prauliņa gadalaiki “Pagānu gadagrāmatā” 16


Uģis Prauliņš
Uģis Prauliņš
Publicitātes foto

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” 17. aprīlī etniskās noskaņās izskanēs komponista Uģa Prauliņa tautas mūzikas cikls “Pagānu gadagrāmata”. Cikls veidots nosacītās piecās daļās – Atkusnis, Pavasaris, Vasara, Rudens un Ziema. Vīru kora “Gaudeamus” un solistu atskaņotās dziesmas saistītas ar konkrētu gadalaiku ritumu.

“”Pagānu gadagrāmata” ir dziļi personiskas piezīmes, zaudējot saikni ar dabu un tās cilvēkiem jaunajā – elektronikas laikmetā, zaudējot saulrietu garšu, gadalaiku nomaiņu izjūtas,” saka Uģis Prauliņš.

U. Prauliņš teic, ka šis skaņdarbs ir pamatots uz senajām, pierakstītām latviešu tautas dziesmām un iespaidots no Britu salu 60./70. gadu mijas rokmūzikas. Cikls “Pagānu gadagrāmata” radīts un ieskaņots jau 1998. gadā Siguldā kopā ar Ilgu Reiznieci un Māri Muktupāvelu no “Iļģiem”, Gintu Solu no “Jauns mēness” un Nilu Īli, taču savu dzīvo atskaņojumu aranžējumā vīru korim, solistēm un instrumentālajai grupai pirmo reizi piedzīvoja tikai 2015. gada maijā, kad “Gaudeamus” svinēja savu 55. jubileju. Mūziķis Ivars Cinkuss saka: “Sapratu, ka šajā mūzikā iespējams atklāt jaunas dimensijas, pievienojot vīru kori un paplašinot pavadošo sastāvu, tādējādi to pārnesot uz skatuvēm, atklājot sievišķo dimensiju stāstā.”

Komponists par cikla iecerējumu saka: “Tās ir gadalaiku nomaiņas ārpus pilsētas – tur, kur mēs parasti vairs neesam, – pie upes, kas tek dienu un nakti, pie jūras, kas dzīvo savu dzīvi neatkarīgi no mums, pļavās, kuras zied savvaļā ar saviem putniem, un mežos, kuros slēpjas zvēri. Šīs dziesmas ir domātas pilsētas cilvēka iekšējam “es” kā vesela gada retrospekcija – tur, kur parasti mēs neesam.”

Koncertuzvedumā piedalīsies vīru koris “Gaudeamus”, diriģents Ivars Cinkuss un solisti – Asnate Rancāne, Samanta Tīna. Daudzkrāsainu un krāšņu muzikālo pavadījumu veidos etnoroka grupa: Uģis Prauliņš (taustiņi, stabules), Andris Sējāns (taustiņi, stabules), Reinis Sējāns (perkusijas), Latvīte Cirse (kokle), Māris Muktupāvels (dūdas, kokles, stabules), Leons Sējāns (elektriskā ģitāra), Ilze Grunte (akustiskā ģitāra), Andris Grunte (bass), Ivars Cinkuss (perkusijas, stabule, balss). Koncertuzveduma režisors – Uģis Brikmanis.

 

17. IV 17.00 koncertzāle “Lielais dzintars”, Liepāja

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv, kā arī koncertzāles “Lielais dzintars” informācijas centrā.

Cena: EUR 7; 10; 12; 15; 18.

LA.lv