×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. marts, 2015
Drukāt

Ulmanes režisēts Strindbergs

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Vairāk nekā 100 gadu laikā, kopš Augusta Strindberga varone Jūlijas jaunkundze iemantojusi arī teatrālus un kinematogrāfiskus apveidus, viņas tēlā iejutušās arī Helēna Mirrena, Safrona Barovza un Sjenna Millere. Visjaunākajā ekranizācijā, par kuru vistiešākā mērā atbildīga Ingmara Bergmana aktrise Līva Ulmane, titulloma uzticēta vienai no savas paaudzes labākajām Holivudas aktrisēm Džesikai Česteinai.

1888. gadā Augusta Strindberga sarakstītā luga “Jūlijas jaunkundze” parāda daudzas problēmas, kas tolaik valdīja gaisā, un, kā izrādās, ne visas no tām pat tagad var pieskaitīt pagātnei. Kā autors izvēlējies, vienas nakts laikā pilnībā kūleni apmet triju cilvēku dzīves, un trijotne – Jūlijas jaunkundze, sulainis Džons un kalpotāja Ketlīna (angliskotajā versijā abi kalpotāji ieguvuši citus vārdus) – tiek pakļauta pamatīgiem emocionāliem satricinājumiem, jo uz kārts ir liktas visu nākotnes. Jūlija ir saimnieka meita, kas kopš mazām dienām lemta vientulībai, Džons ir viņas tēva sulainis, kurš jau gadiem ilgi slēpj savas jūtas pret pievilcīgo jaunkundzi, savukārt Ketlīna ir kalpotāja, kura vislabāk apzinās savu vietu 19. gadsimta sabiedrības modelī un atšķirībā no saimnieces neļaujas postošām kaislībām, bet atšķirībā no iemīļotā savus sapņus kaļ atbilstoši savai kārtai.

Sociālā nevienlīdzība un varoņu iepriekšējā pieredze ar katru nākamo epizodi viņus attālina vienu no otra, taču tas neliedz uzbangot skandināvu dramaturģijai piestāvošām kaislībām, kuru atrisinājums nemaz nepieļauj laimīgas beigas un kurā rozā caku, laimības un cerību vietas aizņēmuši haoss, drūmas priekšnojautas un ziemeļniekiem neierasti temperamentīgi strīdi. – Ideāls materiāls aktrisei un režisorei, kuras slavas dienas pagājušas tandēmā ar Ingmaru Bergmani, proti, Līvai Ulmanei, kuras karjera nu jau tuvojas sestajam desmitam un kuras augstākie sasniegumi starptautiskajā kinoarēnā ir divas nominācijas “Oskaram”.

Ulmanes aktrises pieredze nolasāma teju katrā kadrā, ko piepilda trīs aktieri ar pasaules vārdu, un Džesika Česteina, Kolins Farels un Samanta Mortone askētiskās, pat klaustrofobiskās dekorācijās bez jelkādiem kinematogrāfiskas žēlastības trikiem kā uz skatuves dēļiem vārdu pēc vārda izdzīvo savu varoņu sacīto, pakļaujot savu aktiermeistarību nežēlīgi palielinošai lupai, kā arī aizvirzoties maksimāli tālu no megabudžetu kalkulētām frāzēm, kā maksimāli smuki un iedarbīgi palikt skatītāja prātā. Kā pierāda Ulmanes režisētā trijotne, to var izdarīt arī bez žurnālu glances, taču ne mazāk iedarbīgi un emocionāli piepildīti.

UZZIŅA

“Jūlijas jaunkundze”/”Miss Julie”

Norvēģija, Lielbritānija, Īrija, Francija, 2013

Režisore Līva Ulmane

Lomās: Džesika Česteina, Kolins Farels, Samanta Mortone

No 27. marta “Splendid Palace”

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+