×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
11. aprīlis, 2016
Drukāt

Vai tāpēc, ka suns klausa saviem instinktiem, viņš ir pelnījis lodi? (8)

Foto no personīgā arhīvaFoto no personīgā arhīva

Teksts: Indulis Burka

Vai jums kādreiz ir nācies nospiest ieroča mēlīti, kad tas notēmēts uz cilvēka labāko draugu? Man ir. Pirms daudziem gadiem kāda sirma māmiņa palūdza izbeigt viņas suņa ciešanas – dzīvnieku jau sen mocīja liels audzējs. Pirms atskanēja šāviens, mūsu skatieni sastapās. Šķiet, dzīvnieks akceptēja manu darbību, taču tik un tā viņa skatiens laiku pa laikam uzaust manā atmiņā. Taču mēdz būt arī pavisam cits stāsts, kad mājas sargu vai medību draugu ķer naida un atriebības raidīta lode, un šādai rīcībai nav attaisnojuma.

Kāds no mūsu kolēģiem, medniekiem, savu medību draugu pazaudēja tieši šādi. Medību šķirnes suns bija devies brīvsolī un tika nošauts. Lai arī kādi vārdi tiktu teikti un darbi darīti, medību draugu vairs neatgriezt. Suņa saimnieks, sauksim viņu par Jāni, anonīmi piekrita dalīties pārdomās par notikušo.

“No suņa nedarbiem nav pasargāts neviens sava mīluļa īpašnieks. Mums pašiem šķiet, ka dzīvnieks ir tik labs un mīļš, ka neko ļaunu viņš neizdarīs. Kāpēc viņu turēt voljerā? Realitāte bieži vien ir citāda. Taču daudz kas ir atkarīgs no tā, cik ētiski un atbilstoši likumam rīkojas cilvēks ar ieroci rokās,” secina Jānis. “Ir sen pagājis tas laiks, kad suni varēja uzskatīt par klaiņojošu un šaujamu, ja viņš no mājas bija attālinājies tālāk par 200 metriem. Noteikumu tāpat kā likumu nezināšana no atbildības neatbrīvo. Tāpat medniekam bija jāmāk atšķirt medību šķirnes suni. Šeit gan ir jāņem vērā, ka pasaulē ir aptuveni 400 medību suņu šķirnes un visas vienam cilvēkam zināt diezin vai ir iespējams. Taču lielākā problēma, visticamāk, ir nevis suņu šķirņu nepārzināšana, bet problēmas ar ētiku, un šādi gadījumi vistiešākajā veidā met ēnu uz visu mednieku saimi.

Šo un citus stāstus lasiet žurnāla “Medības” aprīļa numurā.

Foto no personīgā arhīva

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Plašajai un agresīvajai zoofilu saimei nevajadzētu aizmirst, ka pasaulē dzīvo ne tikai suņi, bet arī cilvēki, kurus šāds klaiņojošs slepkavības ierocis var apdraudēt. Man, dodoties ārpus mājas, vai tas būtu pilsētā vai laukos, izņemot citiem piederošas teritorijas, ir tiesības prasīt, lai man pretī neskrien mēli izkāris rejošs asinskārs izdzimtenis, kāds ir suns. Īpašniekam ir pienākums savu “mīluli” turēt tā, lai viņš citus neapdraud, pretējā gadījumā īpašnieks pārkāpj likumu. Tad arī nav pamata žēloties, ka cits pārkāpj likumu, suni nošaujot.

    • Suns nu nekādi nevar būt izdzimtenis, tāds var būt tikai cilvēks, kurš sevi nez kāpēc vērtē augstāk par citiem zīdītājiem. Kaut gan homo sapiens sen jau pierādījis, ka dabai tas rada vairāk kaitējumu, kā labumu. Atšķirībā no dzīvniekiem, putniem, zālādājiem, plēsējiem, kukaiņiem, puķēm utt, jo bez viņiem šeit būtu tikai tuksnesis.

  2. Suns mana prieksa koz nost kazlenu… Ko darit? Parasti ja redzu klainojosu suni meza – meginu uzziet saimnieku.. Ja nesnak tad ko darit?

  3. M.Holenders/mednieks Atbildēt

    nekādā gadījumā nesaku ka nošaut suni ir labi bet rakstā varēja iztikt bez liekiem saspīlējumiem jo Latvijā medību suņi nav 400 .. Latvijā ir konkrēts medību suņu saraksts kurus drikst izmantot medībām Latvijā. un tie nepavisam nav 400 dažādi suņi.. bet lai raksta ideja butu skaidrāk saprotama protams labi šādu skaitli ielikt lai nezinātājiem liktos nereāli atpazit ir medibu vai nav medību suns 😀

  4. Debīli ļautiņi ir gan starp suņu saimniekiem, gan starp medniekiem gan arī starp parastiem cilvēkiem. Mežā roka pret suni neceltos, kaut arī postu rada, itkā jau paša kabata no tā var ciest taču meža dzīvnieks nav mans īpašums (ir tikai tad, kad nomedīts likumīgi un tad kad posta lauksaimniekiem sējumus), cita runa ir par suni, kas nāk sētā lopus kost, tur suņa saimnieku mācīt laika nav, tur jārīkojas ātri.

  5. Pa sprandu tam, kas cēļis ieroci uz suni, jo tādi normāli nesaprot!

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +15.9
Alūksne +12.4
Daugavpils +11
Saldus +10
Liepāja +11.2
Jelgava +12
Ventspils +13.2
Limbaži +13
Madona +12
Rēzekne +12
Draugiem Facebook Twitter Google+