No izstādes materiāliem

Valmieras muzejā izstāde “Lauku muzikanti un kapelas Vidzemē” 0

Kas gan ir īsta lauku balle bez kārtīga lauku muzikanta pavadošās vijoles spēles un citu mūzikas instrumentu lustīgā meldiņa, kas rūpējās par līksmību un svētku sajūtu katrā zaļumballē, talkās un krogos.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Ovācijas un neviltota sajūsma! Dons iekļūst Eirovīzijas finālā 7
10 produkti, kuri traucē notievēt. Arī tādi, kurus uzskatām par veselīgiem
Krievijas drošības iestādēm “mati stāvus”. No kara atgriežas atbrīvotie cietumnieki – tos nevar savaldīt
Lasīt citas ziņas

Piektdien, 4.jūlijā, plkst.17.00 Valmieras muzeja Izstāžu namā tiks atklāta izstāde par muzicēšanas tradīcijām Vidzemē 20.gadsimta pirmajā pusē. Izstādē būs demonstrēti dažādi mūzikas instrumenti, to attīstība, izplatība un spēlēšanas tradīcijas, kā arī fotoattēli, atmiņas, stāsti par kapelu veidiem, to sastāvu, instrumentu izmantojumu un ziņas par muzikantiem, kas savulaik spēlējuši Vidzemē, portāls “LA.lv” uzzināja pilsētas pašvaldībā.

Izstādes atklāšanā, skanot tautas mūzikai, vecmeistaru senajām ziņģēm un autentiskiem mūzikas instrumentiem, par muzikālo noskaņu rūpēsies Oskara Patjanko kapela no Rīgas un Valdis Andersons ar draugiem no Tūjas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par lauku muzikantu varētu teikt tā – bezrūpība, uzdzīve, izklaide. Liela atraktivitāte un enerģija, bez kuras neizpalika nevieni ģimenes svētki, zaļumballes, talkas un gadskārtu godi. Latviešiem gadu simtos bija pārbaudītas tradīcijas, kas pavadīja viņus visā dzīvē. Tautas mūzikas muzicēšana uztur un apliecina tautas gara spēku un to, ka šīs tradīcijas joprojām ir dzīvas, lai arī daudz kas gājis mazumā vai pat zudis. Tāpēc svarīgi ir zināt, kas ir palicis mūsu tautas tradīcijās, un saglabāt to.

Izstāde veidota, balstoties uz Valmieras muzeja krājuma materiāliem. Sadarbībā ar Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, Cēsu, Pāles un Limbažu muzejiem deponēti mūzikas instrumenti un audiovizuālie materiāli. Daļa pūšaminstrumentu deponēti no Mazsalacas Mūzikas skolas. Materiāli izmantoti no ermoņiku spēlmaņa Valda Andersona, etnomuzikologa Oskara Patjanko, vēsturnieka Alberta Rokpeļņa, mūziķa Gunāra Geduševa personīgā krājuma.

Izstādes pētnieciskā daļa izstrādāta, balstoties uz preses publikācijām, profesionālu literatūru par mūzikas instrumentu vēsturi, kā arī izmantoti muzikologu pētījumi. Informācija par muzicēšanas tradīcijām Vidzemē iegūta, intervējot muzikantus jeb 20.gs. pirmajā pusē dzīvojušo muzikantu pēctečus.

Valmieras muzeja kolektīvs aicina visus interesentus apskatīt lauku muzikantu mūzikas instrumentus, iepazīties ar stāstiem par muzikantiem, kas Vidzemē spēlējuši, kā arī baudīt tautas mūzikas un autentisku mūzikas instrumentu spēli.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.