Ekonomika
Bizness

Valstij piederošs uzņēmums “Latvijas Loto” iesaistīsies sporta totalizatoru biznesā4

Foto – Edijs Pālens/LETA

Paziņojumā Stokholmas biržai, sporta totalizatoru pakalpojumu nodrošinātājs licencētiem “biznesklientiem” tipa spēļu operatoriem “Kambi Group plc”, norādījis, ka noslēdzis ilgtermiņa sadarbības līgumu ar VAS “Latvijas loto” par sporta totalizatora un uzņēmuma pakalpojumu nodrošināšanu Latvijā. No paziņojuma noprotams, ka sporta totalizatoru piedāvās “Latvijas loto” pārvaldības digitālajā platformā un tā darbību paredzēts sākt gada beigās.

Pagaidām gan nekas precīzāks nav zināms, jo “Latvijas loto” mārketinga direktore Aiga Roziņa atteicās plašāk komentēt darījumu. Arī Finanšu ministrijas, kam pieder 100% uzņēmuma daļu, pārstāvis Aleksis Jarockis norādīja, ka ministrija nevar piespiest uzņēmumu sniegt plašākas ziņas, ja tam šobrīd nav ko komentēt. Arī pats FM pārstāvis par darījumu neko plašāk nezināja teikt, taču “Latvijas loto” valdes loceklis Jānis Pone aģentūrai LETA norādījis, ka līdz ar darījuma noslēgšanu “Latvijas loto” paplašina savu produktu portfeli sporta totalizatora spēlēm, piedāvājot kvalitatīvus produktus azartspēļu spēlēšanai legālā un kontrolētā veidā, no kā gūtie ienākumi tālāk tiks novirzīti valsts budžetā.

Totalizatoru nozares pārzinātājs Arvīds Rasa “LA” norādīja, ka neko sliktu neredz valsts iesaistē sporta totalizatoru biznesā, ņemot vērā, ka “Kambi” totalizatoru biznesā ir respektabls vārds. Turklāt viņš uzskata, ka piedāvātais produkts nebūšot klasisks sporta totalizators. “Man liekas, ka “Kambi” jau ir gatavi produkti, kur tu vienkārši ar krustiņiem ievelc spēļu iznākumus, tevi iemet kaut kādā kopējā katlā, un, ja trāpi visu pareizi, iegūsti vai cīnies par kaut kādu džekpotu,” norādīja totalizatoru eksperts.

Tomēr problēmas viņš redz, runājot par produktu reklamēšanu. “Jāskatās, kā juridiski notiks reklāmu kontrole, jo šobrīd sporta totalizatoriem reklamēties nav ļauts. Savukārt loterijas izlozēm ierobežojumu nav un “Latvijas loto” var darīt, ko grib – gan veidot raidījumus, gan reklamēties jebkurā laikā un vietā. Ja “Latvijas loto” reklamēs sporta totalizatoru, tad sagaidu, ka valstij būs vairākas tiesvedības. Risinājums ir viens – vai nu reklamēties bez ierobežojumiem jāļauj visiem, vai nu tas jāaizliedz visiem. Kopumā šobrīd tirgū ir nevienlīdzīga konk”Kambi Group plc” akcijas kotē “Nasdaq” Stokholmas biržas alternatīvajā tirgū “First North”,” norādīja A. Rasa.

Vēl lielākas bažas par darījumu ir Jānim Trēgeram, kurš ir sporta totalizatora “11.lv” valdes priekšsēdētājs. “Nozarē ir pietiekama konkurence, un privāto uzņēmumu piedāvājums ir licencēts, pietiekami uzraudzīts un regulēts. Neredzam, ka tirgū būtu kāda neaizpildīta niša, par kuru valstij būtu jācīnās,” sacīja J. Trēgers. Arī viņš uztraucas par risinājumu, kādu tagad savu produktu reklamēšanai izvēlēsies “Latvijas loto”. “Nezinām, kādā veidā viņi plāno jauno produktu reklamēt un piedāvāt. Viņi jau tagad ir privileģētās pozīcijās, jo izložu reklāma nav aizliegta. Ja viņi jauno pakalpojumu, kas būs tiešs konkurents, reklamēs, tā būs negodīga konkurence. Gribētos no uzņēmuma dzirdēt plašāku skaidrojumu,” norādīja “11.lv” vadītājs, kuru interesē arī tas, kādas saistības līdz ar darījumu valsts uzņēmusies.

Viņš arī sacīja, ka “Latvijas loto” savu tirgus monopolista stāvokli līdz šim izmantojis lieliski. “”Latvijas loto” kā uzņēmums ir daudz lielāks nekā viss interneta azartspēļu bizness, kopā ņemts. Ir septiņi licencēti operatori, kuru sporta totalizatoru un kazino biznesi, kopā ņemot, ir mazāki nekā “Latvijas loto”. Pateicoties šai praksei, viņi ir guvuši lielus ienākumus. Protams, tas arī papildina valsts kasi un izskatās, ka apetīte viņiem vēl aug.”

 

Sporta totalizatora organizatori 

* “Kambi Group plc” akcijas kotē “Nasdaq” Stokholmas biržas alternatīvajā tirgū “First North”.

* “Kambi” klientu vidū ir 21 dažādu valstu azartspēļu kompānija, tostarp “DraftKings”, “Rush Street Interactive”, “ATG”, “Kindred Group”, “888”, “Paf”, “Televisa”, “LaoVegas”, “Mr Green” un “Napoleon Games”.

* Kompānija nodarbina vairāk nekā 600 cilvēku galvenajā birojā Maltā, kā arī birojos Bukarestē, Londonā, Manilā, Stokholmā un Sidnejā.

* “Latvijas loto” pilnībā pieder valstij, un tam vienīgajam ir tiesības rīkot valsts mēroga izlozes un loterijas.

* Šogad pirmajā ceturksnī “Latvijas loto” strādāja ar 10,588 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 30,2% vairāk nekā 2017. gada attiecīgajā periodā, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 28,9% un bija 1,803 miljoni eiro.

 

LA.lv