×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
8. septembris, 2017
Drukāt

Var bez maksas pārbaudīt 40 izgudrojumus (1)

Foto - EPOFoto - EPO

Ginters Hufšmits šogad ir Eiropas izgudrotāju balvas ieguvējs mazo un vidējo uzņēmumu kategorijā. Kā Vācijas uzņēmuma "Deurex" darbinieks viņš ir izgudrojis sintētisko vasku, kas spēj absorbēt septiņreiz vairāk naftas un eļļas produktu, nekā tas sver pats, turklāt neuzsūc ūdeni. Tas ir jauns superierocis cīņā ne tikai pret naftas noplūdēm jūrā, bet arī pret eļļas plankumiem uz grīdas autoservisa garāžā. To atklāja nejauši: lai pagatavotu jauna veida vasku, kāds strādnieks netīšām atstāja pa nakti ierīci ar nepareiziem temperatūras un spiediena uzstādījumiem – nākamajā rītā grīda bija pārklāta ar pūkainu šķiedrvielu, ko darbinieki iesauca par maģisko kokvilnu.

Latvijas Republikas Patentu valde (PV) sadarbībā ar Eiropas Patentu iestādi (EPO) pilotprojekta ietvaros nodrošina iespēju izgudrotājiem, uzņēmumiem, pētniecības un izglītības iestādēm pārbaudīt sava izgudrojuma patent­spēju, vēsta Santa Lozda, PV informācijas resursu nodaļas vadošā bibliotekāre elektronisko resursu vadības jautājumos. Kopš šā gada jūlija jau ir saņemtas atbildes diviem patentmeklējuma veikšanas pieprasījumiem.

“Izvēloties veikt patentmeklējumu, jūs iegūsiet informāciju, ar kuras palīdzību varēsiet samazināt risku pārkāpt jau kādam piederošas tiesības un pārliecināties, ka jūsu izgudrojums ir jauns un tam ir izgudrojuma līmenis. Ņemot vērā lielo konkurenci, svarīgi ir laikus saprast, vai un kā uzņēmums ar konkrēto produktu vai paņēmienu varēs attīstīties ES un pasaules tirgū, kā arī piesaistīt investorus un finanses izgudrojuma virzīšanai,” norāda PV direktors San­dris Laganovskis.

Eiropas vadošās intelektuālā īpašuma iestādes eksperti norāda, vai pieteiktais izgudrojums ir jauns, rūpnieciski izmantojams un vai tas ir izgudrojums. Deviņu mēnešu laikā no patenta pieteikuma datuma Latvijā EPO ekspertu atzinums palīdz pieteicējiem noskaidrot, vai kas līdzīgs jau nav izgudrots citur pasaulē. Tad patenta pieteicējs var pieņemt lēmumu, vai vēlas uzsākt patentēšanas procedūru citās valstīs, kas ir jāuzsāk ne vēlāk kā 12 mēnešus no patenta pieteikuma datuma.

Pilotprojekta ietvaros nacionālo patentu pieteicējiem ir iespēja saņemt 40 bezmaksas patentmeklējumus gadā. Līdz šim brīdim ir iesniegti 16 patentmeklējuma veikšanas pieprasījumi, no kuriem deviņi ir nosūtīti EPO. Šāda iespēja Latvijas izgudrotājiem ir kopš pagājušā gada 1. oktobra un būs vēl līdz 2019. gada 1. maijam.

“LA” neizdevās uzzināt, kādi tieši izgudrojumi ir pieteikti, jo Patentu valde līdz patenta pieteikuma publiskošanai nekādu informāciju par patenta pieteikumu atklāt nedrīkst. To varēs uzzināt tikai pēc pusotra gada – pēc 18 mēnešiem no pieteikuma datuma. PV eksperti atklāj vien to, ka puse no izgudrojumiem, kas ir pieteikti patentmeklējuma veikšanai, ir fizikāli tehniskie izgudrojumi, savukārt otru pusi sastāda izgudrojumi ķīmijas, medicīnas un biotehnoloģijas jomā, kā arī mājsaimniecībā izmantojami izgudrojumi.

 

UZZIŅA

Bezmaksas patentmeklējumi

Izgudrojums ir tehniskas jaunrades rezultāts, kam ir kāds praktisks pielietojums, tas ir tehniskas problēmas tehnisks risinājums. Izgudrojums var būt ierīce, paņēmiens, viela vai bioloģisks materiāls.

Pieteicējam ir jābūt fiziskai personai, mikrouzņēmumam, mazajam un vidējam uzņēmumam, pētniecības vai izglītības iestādei, bezpeļņas organizācijai.

Izgudrojumam ir jābūt vienā no sešām jomām – progresīvās ražošanas tehnoloģijas, svarīgākās pamattehnoloģijas, bioprodukti, ilgtspējīga rūpniecības un būvniecības politika un ilgtspējīgas izejvielas, “tīri” transportlīdzekļi, kā arī viedi tīkli.

Plašāka informācija ir pieejama Patentu valdes tīmekļa vietnes www.lrpv.gov.lv sadaļā “Izgudrojumi”/”Patentmeklējums”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+