×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
30. marts, 2016
Drukāt

Gunārs Nāgels: Kaut padomju vara iznīcināja miljoniem savu cilvēku, Krievija vēl arvien slavē Staļinu (20)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Patiesība ir dažreiz grūti sagremojama. Mīti mēdz būt ērtāki, sevišķi, ja patiesība prasa apgāzt pierasto vērtību sistēmu.

Pirmā un sāpīgākā mīta apgāšana ir atskārsme, ka mūsu pašu vecāki nav nedz nekļūdīgi, nedz nemirstīgi. Ar bērna acīm mēs viņus redzam kā drošu, mūžīgu klinti, uz ko var paļauties – arī tad, kad esam palaidnīgi vai dumpīgi. Kad pazūd šis mīts, tad varam aizlēkt pretējā galējībā – vecāki ir visu pasaules kļūdu perēkļi.

Līdzīgi kā vecāki valsts arī var likties kā nekļūdīga un mūžīga. Kaut arī Latvija nav ilgi pastāvējusi, tomēr šis mīts ir zināmā veidā ieaudzis. Daudziem liekas, ka pēdējo 20 gadu brīvība var turpināties bez jebkādām piepūlēm, nesaprotot, kādi spēki glūn uz mums. Tāpat globālā finanšu krīze pierādīja, ka arī mūsu valsts nav bez kļūdām, un tāpēc daudzi bērni pameta vecākus, kuri, izrādās, nebija perfekti, un bērni nekautrējās vecākus atklāti nicināt par cilvēciskiem trūkumiem.

Bet ir tādi vecāki un tādas valstis, kuras nepieļauj nekādus dumpjus, un tad, gluži kā Pavlova suņi vai ķīlnieki ar Stokholmas sindromu, to iedzīvotāji tic visam, ar ko tiek baroti. Šajos gadījumos atskārsme, ka vecāki/valsts var kļūdīties, būtu sevišķi sāpīga, un tāpēc ir ārkārtīgi grūti nākt pie šādas atziņas.

Nacionālsociālistiskās Vācijas pilsoņiem šī atskārsme piespiedu kārtā nāca ļoti vardarbīgi ar miljonu cilvēku nāvi, ar sagrautām pilsētām, ar tautas piesmiešanu un miljonu sieviešu izvarošanu. Par pašas Vācijas milzīgām sāpēm vēl arvien nedrīkst runāt, kur nu sūdzēties, bet vainas sajūta par savas valsts nodarītiem noziegumiem ir dziļi iesakņojusies vācu psihē.

Līdzīga atskārsme nekad nav sasniegusi Krievijas pilsoņus. Kaut arī padomju vara iznīcināja desmitiem miljonu paši savu cilvēku, Krievija vēl arvien slavē galveno savu un kaimiņu slepkavu Josifu Staļinu. Pagājšnedēļ Krievijā publicēti Levadas centra veiktās aptaujas dati, ka 57% krievu uzskata – Staļins bijis “gudrs vadītājs, kas padarījis PSRS varenu un pārticīgu”. 71% aptaujāto krievu piekrīt viedoklim, ka “neatkarīgi no Staļinam pierakstītajām kļūdām vai grēkiem vissvarīgākais ir tas, ka viņš aizveda mūsu tautu līdz uzvarai Otrajā pasaules karā”. Levadas centrs norādījis, ka šis ir augstākais Staļina pielūgsmes līmenis, kāds konstatēts centra aptaujās, un ka pēdējo četru gadu laikā asiņainā tirāna cienītāju skaits pieaudzis par desmit procentiem. Levadas centrs to skaidrojis ar Krievijas veikto karadarbību.

Dažreiz pat liekas, ka vienīgā lieta, ar ko Krievija šodien lepojas, ir kaimiņu valstu iekarošana un citu tautu apspiešana.

Tieši tāpēc ir svarīgi pierādīt, ka paši ir labi un taisnīgi, bet visi kaimiņi ir ļauni. Lūk – varenā sarkanā armija atbrīvoja Aušvicas un citas koncentrācijas nometnes, bet latviešu fašisti 16. martā slavē tos, kuri aizstāvēja nacistu iekārtu. Par to, ka padomju gulagā ieslodzītajiem būtu bijušas tiesības cerēt uz atbrīvošanu no padomju terora, nav ne vārda. Vjatlagā no 1938. līdz 1945. gadam mira 68% no tur ieslodzītajiem latviešiem (Latvijas pilsoņiem). Salīdzinājumam – slavenajā Būhenvaldē mira 24% no visiem ieslodzītajiem.

Kad Krievijas bērni beidzot atzīs, ka arī viņu vecāki nav bez vainas?

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. staļins bija vahabīts
  karā uzvaru guva ASV

 2. A Latvijā slavē Herbertu Cukuru un citus ebreju šāvējus…

 3. Bet Staļins to Uzvaru tomēr guva !
  No savas zemes okupantus iztrieca, un vēl pusi “brīvās Eiropas” sev pievāca.
  Un visa pasaule aizvēra muti un pievilka kājiņas.
  Izņemot, protams, vientiesīgos latviešus, kuri mežā bedrē vēl 10 gadus sēdēja, un angļus gaidīja.

 4. Vai grūti saprast cēloni?Krievi ir svētākā tauta pasaulē,jo vairāk par 80 simtdaļām no tiem ir pareizticīgie kristieši.Pārējie kristieši tic aplami,tātad,ir ķeceri.Tie,kas tic pareizi,tic arī drausmīgajam Vecās Derības žīdu tautas dievam.Tajā aprakstīti grēku plūdi,kuros izglābjas tikai viena ģimene.Staļins atstāja dzīvot vairāk par vienu ğimeni,tātad,bija humānāks par pašu Dievu.

 5. Nevajag visas tautas mērīt ar vienu olekti.Lai carisma bezcerību baudījušais krievs strādātu vai karotu,viņš uz to bija jāpiespiež,iedzenot bailes.Lai veiktu kolektivizāciju,bija jānošauj vai jānomērdē badā 6 milj.zemnieku,bet 2,5 milj. jāiesloga vergu nometnēs.Iedzenot bailes,Staļins cerēja izmainīt neinteliģentā un neizglītotā krieva dabu.Inteliģence un cara virsniecība,kas nepaspēja emigrēt,tika iznīcināta.Lūk kādu attīstības ceļu izvēlējās varu pārņēmušie boļševiki un komunisti.Ar veiksmīgu, visaptverošu propagandu un piespiedu darbu Staļins panāca valsts attīstību un sevis pielūgsmi.

 6. Staļins un Hitlers – divu sociālistisku valstu vadoņi. Nacistu briesmu darbi, salīdzinot ar komunistu, ir saujiņa smilšu jūrā. Kamēr nebūs Nirnberga komunistiem, pasaule tikai ies uz postu. Ko var gribēt no krievu jaunās paaudzes, ja ES noteicošais vārds ir komunistei Merkelei un komunistei Mogerini, ja tur darbojas mums zināmie Rubiks un Ždanoka (suns spalvu met dabu nemaina).

 7. jedem das sei... Atbildēt

  Vienmēr ir kāds, kuru tā brīža vadonis cēlis saulītē. Daži, par piemēru, slavē Ulmani, citi atkal Dombrovski …

 8. Nekuriniet naidu Atbildēt

  Latvijas žurnālisti, labāk pameklējiet vai ir informācijas par Krievijas tautas norobežošanos no šī idiotisma?
  Tāpat musulmaņiem būtu jānorobežojas no radikāliem T.aktiem, kā arī Latvijas krievvalodīgajiem ir aktīvāk jānorobežojas no radikālajām putinveidīgajām, ždanokveidīgajām izpausmēm, lai mēs Latvijā sāktu reiz dzīvot normāli kā viena tauta.

  • Bet ja nav ko sameklēt – vieniem Staļins ir tik mīļš, ka ar mieru sēdēt lēģeros, otriem musulmaņiem patīk bumbotāju ”darbi” un Latvijas krieviem par vadoņiem ir uzmetušies židveidīgie ”krievi” – lasi par Kremļa naudu. Atgādina 1917. gadu un līkdeguņu organizēto revolūciju Krievijā – krievus apšāva bariem… un tas nekas …. Kā saprasanas nav tā nav…

 9. tāpēc, ka krieviem īsa atmiņa, kamēr Staļina vārdā NKVD pagrabos spārdīja cilvēkus, tikmēr kaimiņi priecājās, ka tas viņus neskar līdz brīdim, kad pašu paņēma, tad bija oi-oi

  • īsa atmiņa, kamēr Staļina vārdā NKVD pagrabos spārdīja cilvēkus
   ……………………
   Palasi vesturi, pridurok, tad uzzinasi, ka tie sparditaji sava starpa sarunajas tira latviesu valoda!

   • Stałins bija latvietis?

   • Eu, kremlin, nemelo: manā ģimenē spārdīto ir vairāki. Visi teica, ka klāt bija tulks,. jo krievu valodu viņi nesapata. Tiesa gan – 2 no viņiem teica, ka pratinātāji bija žīdi!

   • vēl jau atceramies Atbildēt

    Nu nemuldi! Tajās iestādēs varbūt strādāja arī pa kādam latvietim – savas tautas nodevējam, bet runāja visi tikai krievu valodā. Arī kara komisariātā runāt varēja tikai krievu valodā.

 10. Bet Staļins to Uzvaru tomēr guva!
  No savas zemes okupantus iztrieca, un vēl pusi “brīvās Eiropas” sev pievāca.
  Un visa pasaule aizvēra muti un pievilka kājiņas.
  Izņemot, protams, vientiesīgos latviešus, kuri mežā bedrē 10 gadus angļus gaidīja.

  • Troļļu cūkām te nav jānāk komentēt. Ej mācies vēsturi par vispasaules proletariāta plāniem Eiropā un veiklām manipulācijām, it kā Staļins pārsteigts un “tikai aizstāvējās”. Arī tagad Putļins “aizstāvās” no mums, no briesmīgajiem rietumiem.

 11. Kā tiem krieviem likt saprast, ka vińu nezvērs Stałins nekad nebūtu guvis “savu” uzvaru bez sabiedroto palīdzības. Nabaga krievi vēl gandrīz visi dzīłi propagandas narkozē. Laiks mosties.

  • Ne narkoze, bet gadsimtiem formētais
   DOMĀŠANAS TIPS – “dobrij car-bāķuška”
   domās un darīs naroda vietā.
   Sabiedroto pieminēšana daļai krievu ir
   kā bullim sarkana lupata. 🙂

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+