Foto: Dace Jūra, Ventspils muzejs

Ventspils muzejā slavenā ventspilnieka Tīdemaņa gleznas ekspresizstāde 0

Livonijas ordeņa pils kapelā no 19.decembra atvērta ekspresizstādē, kurā var aplūkot muzeja jaunieguvumu, Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa glezna “Ventspils”, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

“Ventspils muzejs 25.novembrī saņēma lielisku dāvanu – mākslas izsolē ar Ventspils pilsētas atbalstu, tika iegūta ventspilnieka Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa glezna “Ventspils”. Gleznā attēlota Ventspils ev.lut. Nikolaja baznīca, un studijas tapšanas laiks varētu būt aptuveni 1943. gads,” pauda muzejs komunikāciju speciāliste Ieva Rupenheite.

Jānis Ferdinands Tīdemanis (1897-1964) dzimis Ventspilī, bet 14 gadu vecumā mūk no mājām un dodas pasaules klejojumus uz kuģiem. Apceļo Ameriku. 1921.gadā iegūst Amerikas pilsonību. No 1922.-1927.gadam studē Antverpenes Karaliskajā Mākslas akadēmijā, diplomdarbā (1927) glezno Haneles (sievas Elvīras) portretu Skumjā. Pēc tam
ar pārtraukumiem turpina studijas pie prominentā beļģu gleznotāja, Beļģijas galma mākslinieka un Antverpenes Augstāko Mākslu institūta direktora – profesora Izidora Opsomera.

CITI ŠOBRĪD LASA

1929.gadā pirmā Tīdemaņa personālizstāde notiek Ventspils 1.pamatskolas telpās, eksponētas tiek 37 gleznas un izstādes atklāšanā (jaunums!) skan mūzika. Arī turpmākajām izstādēm sekojošā desmitgadē mākslinieks katrai izstādei rada vairāk nekā pa 50 darbiem, tomēr II pasaules karš un sekojošais juku laiks arī mākslinieka dzīvē, viņa radošo mantojumu izklīdina pasaulē un no bagātīgā darbu klāsta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā patlaban ir aptuveni simt gleznu, bet Ventspils muzeja krājumā – trīs gleznas un trīs oforti. Vērtīgākais no Ventspils muzeja krājuma J.F. Tīdemaņa darbiem ir lielformāta darbs “Bārtiete” (1935).

“Darbi, kuros Tīdemanis būtu attēlojis Ventspili, ir retums, tālab studijai piemīt ne tikai mākslinieciskā, bet arī lokālā vērtība,” norāda Rupenheite.

Tomēr mākslinieks līdz pat dzīves beigām runājis sev mīļajā ventiņu mēlē, un viens no viņa iemīļotajiem teicieniem bijis – “ja tu smej, tad visa pasaule smej ar tevi, bet ja tu gul`, tad tu krāc viens pats”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.