×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
13. maijs, 2013
Drukāt

Vidzemē vīrieti sakodusi čūska

LETALETA

Aizvadītajā diennaktī reģistrēts šogad pirmais cietušais no čūskas kodiena, aģentūra LETA uzzināja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).

Čūska vakar sakodusi kādu 39 gadus vecu vīrieti Vidzemē. Pēc mediķu stāstītā, rāpulis vīrieti sakodis potītes rajonā, turklāt kodiena rezultātā cietušajam radusies alerģiska reakcija. Cietušais nogādāts slimnīcā.

Latvijas mežos un purvos mīt tikai viena indīga čūska – odze. Mediķi brīdina, ka šīs čūskas inde var izraisīt organisma smagu alerģisku reakciju, apdraudot veselību un pat dzīvību.

Siltā laikā odzes kļūst aktīvākas un var aizlīst tālu no ierastajām dzīvesvietām, tāpēc ir jāuzmanās, ne tikai atrodoties mežos vai pļavās, bet arī piemājas dārzos un lauku sētās.

NMPD aicina, pamanot čūsku, tai netuvoties, jo tās kož tikai tad, ja sajūt draudus vai ja uzkāpj tai virsū, pieskaras, ņem rokās. Lai izvairītos no čūskas kodiena, ejot mežā, mediķi iesaka staigāt zābakos vai apavos un vilnas zeķēs. Tāpat čūskas jūt siltumu un tām nepatīk vibrācija, tādēļ mediķi iesaka iet smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes, kā arī nestaigāt pa mežu vai pļavām basām kājām.

Pēc čūskas koduma koduma vietā parādās sāpes un rodas pietūkums, bet smagākos gadījumos pēc odzes kodiena cietušajam var rasties sirdsdarbības traucējumi, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, caureja.

Ja iekodusi čūska, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot pa tālruni 113, bet cietušais jānogulda un jāpalīdz viņam nomierināties. Sakosto ķermeņa daļu jācenšas nekustināt un neberzēt, lai inde tik strauji neizplatītos, un koduma vietai vajadzētu būt augstāk par pārējo ķermeņa daļu. Tāpat, ja iespējams, pastiprināti jālieto šķidrums. Uz koduma vietas var uzlikt ko aukstu, lai mazinātu niezi un sašaurinātos asinsvadi, bet nekādā gadījumā nedrīkst likt žņaugu vai pārsējus, sūkt indi ar muti, griezt vai piededzināt koduma vietu. Tāpat nedrīkst lietot medikamentus, jo nav zināms, kā zāles reaģēs ar čūskas indi.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+