×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
23. decembris, 2014
Drukāt

Vienai no Salaspils radioaktīvā ūdens tvertnēm konstatēta neliela noplūde (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

baldone

Vienai no Salaspils radioaktīvā ūdens tvertnēm konstatēta neliela noplūde, kā rezultātā to tiešā apkārtnē nedaudz palielinājies tritija līmenis, aģentūrai BNS pastāstīja LU zinātņu prorektors Indriķis Muižnieks.

Oktobra nogalē valdība vienojās, ka no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” Salaspils kodolreaktoram piešķirs naudu 120 tūkstošu eiro apmērā, kas jāizmanto radioktīvā ūdens tvertņu remontam, kuru stāvoklis nebija pārbaudīts kopš sešdesmitajiem gadiem. Tvertņu pārbaužu laikā atklājies, ka no vienā no tām notikusi neliela radioaktīvā ūdens noplūde.

Muižnieks pastāstīja, ka vienai no nerūsējošā tērauda tvertnēm, radioaktīvais ūdens caur šuvēm izsūcies cauri. Tvertne bijusi ievietota dzelzsbetona mucā, un ūdens no tās nelielā daudzumā iekļuvis apkārtējā vidē, tādējādi nedaudz palielinot tritija līmeni tvertņu tiešā tuvumā,sasniedzot 10 Bq/l. Pieļaujamais daudzums ir 100 Bq/l, norādīja Muižnieks. “Paldies Dievam un speciālistu gudrībai, ka darbi tika uzsākti laicīgi un nav ticis pārkāpts [radioaktīvā] piesārņojuma līmenis,” uzsvēra LU zinātņu prorektors.

Muižnieks atzina, ka Salaspils radioaktīvā ūdens apsekošana un remonts tikusi uzsākta pēdējā brīdī, jo ilgāka vilcināšanās būtu, iespējams, izraisījusi lielāku radioaktīvā ūdens nolūdi. Šobrīd Salaspils kodolreaktorā pilnībā pārbaudīta viena no divām tvertnēm, no kuras atsūknēts radioaktīvais ūdens. Paredzēts, ka darbi turpināsies un to laikā tiks veikts rūpīgs abu tvertņu remonts un novērstas iespējamās sūces, kā arī tiks veikta tvertņu šuvju pārbaude.

LU zinātņu prorektors norādīja, ka valdības piešķirtā finansējuma būs pietiekami radioaktīvā ūdens tvertņu remontam, taču būs nepieciešams papildus finansējums monitoringa sistēmas attīstīšanai un uzlabošanai. Lai iegūtu papildus finansējumu, nākamā gada sākumā iecerēts vērsties valdībā, lai lūgtu līdzekļus no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”, jo 2015.gada budžetā Salaspils reaktora remontdarbiem nauda neesot piešķirta, skaidroja Muižnieks.

Salaspils kodolreaktora aktīvā zona pret starojumu tika aizsargāta ar dejonizētu ūdeni, kura sastāvā ir radioaktīvais izotops tritijs un cēzijs 137. Šis ūdens atrodas zemēs ieraktās tvertnēs reaktora teritorijā. Patlaban Salaspils reaktoru apsaimnieko Latvijas Universitāte (LU), kas ar laiku reaktora teritorijā iecerējusi izveidot ciklotrona centru. Tā izveide gan ir iekavējusies, līdz netiks pabeigta reaktora demontāža. Gadā reaktora uzturēšana LU izmaksājot aptuveni 200 tūkstošus eiro.

Iepriekš Salaspils reaktora administrators Jānis Rudzītis aģentūrai BNS pastāstīja, ka remontdarbu laikā tvertņu šķidros radioaktīvos atkritumus iepakos dubultkonteineros. Darbu laikā 100 litru plastmasas muca ar šķidriem radioaktīviem materiāliem tiks ievietota 200 litru metāla mucā. Pēc tam paredzēta abu tvertņu šuvju hermētiskuma pārbaude un nepieciešamie remontdarbi.

Rudzītis sarunā ar aģentūru BNS uzsvēra, ka normālā režīmā šāda objekta apsaimniekošana izmaksā vairākus simtus tūkstošus eiro gadā. Tā kā valsts finansējums nebija pieejams, tika meklēti varianti, kā ietaupīt. Atsevišķos korpusos atslēgta apkure un elektroenerģijas piegāde. Savukārt darbinieki pārcēlās uz Rīgu. “Sākot no 2012.gada, nauda nav tikusi piešķirta pat reaktora uzturēšanai, un apsaimniekošanas izmaksas sedz Latvijas Universitāte, kas iecerējusi šo vietu attīstīt tālāk,” norādīja Rudzītis.

Pirms vairākiem gadiem – 2008.gadā – Salaspils kodolreaktora izlietoto kodoldegvielu izveda uz Krieviju. Noslēdzoties šim procesam, tika plānots veikt reaktora demontāžu. Sākotnēji bija paredzēts, ka demontāža tiks pabeigta piecu gadu laikā – sākot 2009.gadā un pabeidzot 2013.gadā. Tomēr ekonomiskās krīzes laikā demontāžas sākšana tika atlikta par diviem gadiem, cerot to sākt 2011.gadā un pabeigt 2015.gadā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Un tagad Latvijai jādod pāris miljoni,jo it kā noplūde.. :))

Draugiem Facebook Twitter Google+