Latvijā

Vai vēlaties, lai tiktu ieviesta pudeļu depozīta sistēma?10

Foto: Evija Trifanova/LETA

Arvīds Lācis Talsos: “Mēs, iedzīvotāji, jau sen esam par to, lai tukšās pudeles varētu nodot, par to pretī saņemot kādus centus, bet kungi augšā nevar vien izpiņķerēties. Padomju laikos tukšās pudeles varēja nodot un saņemt kapeikas, tagad, divdesmit pirmajā gadsimtā, gadiem ņemas un nespēj atrisināt tik vienkāršu lietu. Kauns! Igaunijā un Lietuvā depozīta sistēma strādā veiksmīgi, mēs atkal velkamies astē. Mums, iedzīvotājiem, kas mīl kārtību, sāp sirds, redzot lielo aplamību – vieni met pudeles un skārdenes, kur pagadās, otri rīko lielās savākšanas talkas.”

 

Rihards Bērzkalns Rīgā: “Es par pudeļu depozīta sistēmu esmu par visiem 500 procentiem. Pirms astoņiem gadiem vienu gadu nodzīvoju Vācijā, ne tikai pats savām acīm redzēju, kā sistēma darbojas, bet arī pats tajā piedalījos. Toreiz izbaudīju, cik tas ir forši – tu ieej veikalā, iemet īpaši uzstādītā automātā tukšās plastmasas pudeles un saņem par to samaksu. Vienalga, vai tās ir limonādes, minerālūdens vai kādas citas pudeles. Pie mums spriedelē, ka sākumā varētu pamēģināt ar stikla pudelēm, ka vajagot visu pakāpeniski, ka atsevišķas preces varētu kļūt dārgākas. Domāju, ka tie lielie bremzētāji ir amatos un posteņos sēdoši cilvēki, kuriem no atkritumu biznesa tiek kāds labums. Igaunija un Lietuva var pa jaunam, vai tad mums mūžīgi būs jāsaimnieko pa vecam? Kaimiņvalstīs gan samazina atkritumu nonākšanu dabā, gan nodrošina izlietotā iepakojuma pārstrādi. Bet Latvija pārvērsta par plastmasas zemi.”

 

Līga Zaharāne Balvu pagastā: “Re, kur interesanti – mēs esam “par”, bet daudzi no tiem, kuru rokās ir lemšana, – “pret”. Cik tad ilgi veicināsim pašreizējo sistēmu – ļaudis atver mašīnas logu un ar vieglu roku pudeles izmet ceļmalā? Uzrīko pikniku, atstāj tukšās pudeles. Es pati atkritumus šķiroju, bet labāk taču būtu, ja iepakojumu pārstrādātu un tādā veidā tas atgrieztos ekonomikā. Vai tiešām kungi atbildību saprot tikai savas kabatas virzienā?”

LA.lv