×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
9. oktobris, 2014
Drukāt

Virzīs paplašinātu daudzbērnu ģimenes definīciju (3)

gimeneLET_10254305

Lai gan Ģimenes valsts politikas pamatnostādnes 2011.-2017.gadam paredzēja paplašināt daudzbērnu ģimenes definīciju līdz pērnā gada otrajam ceturksnim, Labklājības ministrija (LM) šīs izmaiņas pieņemšanai sola virzīt tikai šogad, norādot, ka tas tiks darīts tuvākajā laikā.

Jau vēstīts, ka 19.martā Demogrāfisko lietu padomē tika pārrunātas divas iespējas – vai nu daudzbērnu ģimene tāpat kā līdz šim ir ģimene, kurā ir trīs vai vairāk bērni vecumā līdz 18 gadiem, vai arī tā ir tāda ģimene, kurā ir trīs vai vairāk bērni vecumā līdz 24 gadiem un vecākais bērns, sasniedzot 18 gadu vecumu, turpina mācības. Visi iesaistītie tika aicināti sniegt redzējumu par, viņuprāt, labāko definīciju.

Tālākai pieņemšanai tuvākajā laikā LM nolēmusi virzīt precizētu otro piedāvājumu, aģentūrai LETA pastāstīja labklājības ministra preses sekretāre Liene Užule. Proti, tā piedāvā noteikt, ka daudzbērnu ģimene ir ģimene, kuras apgādībā ir trīs vai vairāk bērni, tai skaitā audžuģimenē ievietoti un aizbildnībā esoši bērni. Un par apgādībā esošiem tiek uzskatīti arī pilngadību sasnieguši bērni, kamēr viņi turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, tomēr ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai.

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrības vadītājs Leonīds Mucenieks aģentūrai LETA gan akcentēja, ka minētās izmaiņas amatpersonas solīja jau 2013.gada otrajā ceturksnī, paredzot tās Ģimenes valsts politikas pamatnostādnēs 2011.-2017.gadam.

Viņa rīcībā esot informācija, ka definīcijas pieņemšanu kavējušas citas ministrijas. Tikmēr LM nekomentē, kādēļ process aizkavējies.

Mucenieks uzsvēra, ka Latvijā ir ļoti daudz daudzbērnu ģimeņu, kurās bērni sasnieguši 18 gadu vecumu, bet turpina mācīties. Patlaban šie bērni, sasniedzot pilngadību, vairs neskaitās vecāku apgādībā un, ja ģimenē nav vismaz trīs nepilngadīgu bērnu, tai arī tiek atņemts daudzbērnu ģimenes statuss.

“Šī ir liela kategorija, kurai palīdzība, tostarp elektrības apmaksai, pienāktos, bet tā vienkārši netiek ņemta vērā,” uzsvēra Mucenieks.

Minētajām ģimenēm patlaban ir liegta arī Daudzbērnu ģimenes apliecības jeb Goda ģimenes kartes saņemšana, kas ģimenēm nodrošina dažādas atlaides. Jāmin, ka Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisija pērn 19.novembrī vienojās, ka šīs kartes varēs saņemt arī personas, kuru aprūpē ir trīs vai vairāk bērnu vecumā līdz 24 gadiem. Pagājis teju gads un šis nosacījums nav stājies spēkā.

Ja grozījumi daudzbērnu ģimenes definīcijā netiks pieņemti līdz gada beigām, šīm ģimenēm nepienāksies arī no 2015.gada valsts garantētā atlaide elektrības cenu kāpuma kompensēšanai.

AS “Latvenergo” atsevišķiem klientiem jau nācies skaidrot, ka viņiem atlaides nepienākas. 26.septembrī sociālajā tīklā “Twitter.com” kāda trīs bērnu māmiņa uzņēmumam vaicā, kādēļ viņai atlaide atteikta, ja ģimenē dzīvo trīs bērni, no kuriem vecākajam ir 19 gadi un viņš vēl mācās, un nestrādā, tātad arī nepelna. Uzņēmums atbildējis, ka diemžēl atteikums ir pamatots, jo atbalsts tiek sniegts daudzbērnu ģimenēm, kurās ir trīs vai vairāk nepilngadīgi bērni. Savukārt sieviete piebildusi: “Tātad pārstāj būt bērns un apgādājamais. Skumīgi! Viela pārdomām…”.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Jāaaa. Pēc jaunās definīcijas man visus pēdējos piecus gadus būtu daudzbērnu ģimene. Bet nekā! 🙁 Divi klātienes studenti “neskaitās”….

  2. Tā daudzbērnu atbalstīšana pie mums izskatās galīgi smieklīga un pat pazemojoša. Starp citu, nesen Vācijā pieņemts likums, proti, par katru bērnu mātei pienākās pielikums pensijai un diezgan būtisks.

Draugiem Facebook Twitter Google+