×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
1. decembris, 2014
Drukāt

VM: valsts visiem smagi slimajiem bērniem palīdzēt nevarēs (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Valsts visos gadījumos, kad smagi slimajiem bērniem nepieciešami līdzekļi ārstēšanai ārvalstīs, palīdzēt nevarēs, pirmdien žurnālistiem pauda Veselības ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš.

Ministri pirmdien pieņēma lēmumu piešķirt 100 tūkstošus eiro smagi slimā Dāvja ārstēšanai ASV. Kopumā viņam nepieciešami vairāk nekā 300 tūkstoši eiro, 241 020 tūkstoši tika saziedoti.

“Dažos gadījumos tā ir brīnumu meklēšana un pēdējā cerība. Skaidrs, ka visos gadījumos valsts nevarēs palīdzēt,” viņš sacīja.

Muciņš uzsvēra – jāveido ilgtermiņa risinājums, kā palīdzēt tiem smagi slimajiem bērniem, kuriem nepieciešama ārstēšana ārpus Eiropas Savienības (ES) un ekonomiskās zonas, jo šobrīd likums to neparedz. Viens no veidiem varētu būt paplašināt to valstu loku, kuru ārstēšanas pakalpojumus Latvija varētu segt.

Reizē VM pārstāvis vērsa uzmanību, ka sarežģītākais nav likumu grozījumu radīšana, bet gan finansējuma ieguves veids sistēmas uzturēšanai. “Tādi gadījumi ir pietiekami reti, bet ļoti dārgi,” akcentēja Muciņš.

Katru gadu valsts ārstēšanos ārpus Latvijas apmaksā ap 200 pacientiem, no kuriem 50-100 ir bērni.

Jau ziņots, ka Bērnu slimnīcas fonds uzsāka ziedojumu vākšanu Dāvja ārstēšanai ārzemēs un prasa valstij rast ilgtermiņa risinājumu sistēmas ietvaros, lai turpmāk šādās situācijās būtu skaidrs finansējuma modelis, kā bērns saņem dzīvībai svarīgu medicīnisku palīdzību neatkarīgi no valsts, kurā to var nodrošināt.

Ik gadu Bērnu slimnīcas fonds aptuveni 15 bērniem palīdz saņemt neatliekamu medicīnisku palīdzību ārpus Latvijas, jo viņu veselībai nepieciešamās medicīniskās manipulācijas Latvijā netiek veiktas. Līdz šim ārstēšana bērniem nodrošināta Eiropas valstīs, bet šoreiz ārstēšana ir pieejama tikai Amerikā, taču tik daudz līdzekļu fondā nav.

Dāvim konstatēta smaga kombinēta pataloģija saistībā ar nepareizu limfas atteci no vēdera dobuma orgāniem, kā rezultātā veidojas neatgriezeniski vielu maiņas traucējumi un iestājas imūndeficita sindroms.

Viņš ir pirmais pacients, kuram ir nepieciešams doties ārpus ES un ekonomiskās zonas, un kura medicīnisko manipulāciju izmaksas ir tik augstas, tāpēc lūgums pēc apmaksas tika iesniegts Nacionālajam veselības dienestam. 27.novembrī ir saņemts oficiāls Nacionālā Veselības dienesta lēmums par atteikumu sniegt finansiālu atbalstu un tādējādi nodrošināt pacienta ārstniecību Filadelfijas Bērnu klīnikā, vēsta fonds.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Man liekās,kad sen bij laiks pārskatīt likumdošanu medicīnā,proti valsts izmet naudu vējā,ārstējot tropisko vielu un narkotisko vielu lietotājus,kurus ar likumu lietot ir aizliekts,šie cilvēki nonāk medicīnas iestādēs atkārtoti,šo naudu varētu novirzīt slimo bērnu ārstēšanai,bet tie kuri lieto aizliektās vielas,lai maksā paši,par savu ārstēšanu.

  2. Jautājums Muciņam Atbildēt

    Šodien klausījos LR1 Krustpunktā, ka no manis pārskaitītajiem 1,42 eiro, 0,42 eiro ir aizgājuši Lattelekom it kā kaut kādu nodokļu apmaksai. Vai tad VM nevarētu ierosināt likumprojektu, kas ziedojumus veselības mērķiem atbrīvotu no šī nodokļa, un valsts kā Lattelekom līdzīpašniece ziedotu niecīgu daļu no dividendēm, lai visa ziedotā nauda nonāktu līdz slimniekam. Varbūt, ka ministrs tik pat operatīvi kā ar palīdzību Dāvim var arī beidzot pielikt punktu šai nejēdzībai.

  3. Nevar jau saprast, kam tad VM var palīodzēt. Priekšlaicīga mirstība no ārstējamām slimībām 2X lielāka kā vidējā ES (vislielākā ES valstīs), mirstība no SAS (sirds un asinsvadi) vislielākā ES, no onkoloģiskām slimībām vislielākā ES, pēs SKDS aptaujas datiem 26% pensionāru trūkuma dēļ neapmeklē ārstus, bijušās ministres Circenes prezentētajā grāmatā “Latvijas veselības statistika 2013” 7.tabula rāda, ka 2008.gadā slimnieku kas neapmeklēja ārstu dažādu iemeslu dēļ, 38% to nedarīja naudas trūkuma dēļ, bet 2012. gadā to jau nedarīja naudas trūkuma dēļ 62%. Kāds Veiksmes stāsts ar medicīnas pieejamību ir noticis Latvijā Vienotības vadībā. Straujumas valdības deklarācijā nav neviena vārda par obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas izveidi (kaut vai koncepcijas izstrādi). Austrijā veselības apdrošināšanas sistēmu ieviesa 1888.gadā, tas ir 126 gadus iepriekš. Muciņa kungs, kāpēc Jūs personīgi turāt Latviju bez veselības apdrošināšanas sistēmas. Jūsu pirmais darba lauciņš 1995.gadā ir tieši darbs valsts Slimokasē, pēc tam dažādi augsti amati veselības jomā. Var pārmest politiskajiem ministriem, kas varbūt pat nesaprot apdrošināšanas lomu sabiedrības veselības nodrošināšanā, bet Jums taču ir pilna skaidrība par tās lielo nozīmi sabiedrībai nabadzīgākajai daļai (vismaz pusei Latvijas iedzīvotāju)

  4. Toties musu valsts Prezidents taisas Saema iesniegt likumprojektu lai palielinatu naudas kvotas dotacijam ko sanem ieveletas politiskas partijas , jo itka lai tas partijas nenemtu kreiso naudu no ziedotajiem – korupantiem ! Tad bus naudina no divam pusem !

  5. Protams, ka nevarēs, jāmaksā taču Mamedam un figviņzina vēl kādas shēmas jāfinansē…

Draugiem Facebook Twitter Google+