Latvijā
Politika

Zatlers: Svarīgākais, ka nemeloju 16


Valdis Zatlers
Valdis Zatlers
Foto – Valts Kleins

Eksprezidents Valdis Zatlers uzskata, – svarīgākais, ka prokuratūra atzinusi, ka “Oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē viņš nemeloja.

Tā Zatlers aģentūrai LETA komentēja prokurora Māra Lejas atzinumu, ka patiesībai neatbilst ekspolitiķa Aināra Šlesera apgalvojumi, ka Zatlers 2011.gadā Šleseram telefonsarunā lūdzis atbalstu pārvēlēšanai Valsts prezidenta amatā.

Pēc Šlesera izteikumiem Zatlers “Oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas sanāksmē norādīja, ka Šlesera teiktais ir absolūti meli. Bijušais Valsts prezidents aģentūrai LETA šodien sacīja, ka ir saņēmis prokuratūras atbildi, ka pārbaudē noskaidrots, ka viņš nav melojis. “Ja divi cilvēki apgalvo pretējo un par vienu ir atzīts, ka viņš nav melojis, tad, acīmredzami, ka melojis ir otrs,” sacīja eksprezidents.

Viņš norādīja, ka šeit nav runa par gadījumu, kad cilvēks tikai kaut ko būtu neatcerējies vai izfantazējis, jo Šlesers savu apgalvojumu minējis arī oficiālā iesniegumā.

Vaicāts, kā vērtē to, ka saskaņā ar prokurora skaidrojumu Šleseram nedraud kriminālatbildība, Zatlers atbildēja, ka viņam rodas jautājums, vai pret abām personām ir ievērota vienāda attieksme. Skaidrojums par šo situāciju gan esot jāsniedz pašai prokuratūrai.

Kā ziņots, Šlesers pērn 30.oktobrī “oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē pauda, ka neesot publiskotas tās sarunas, kur Zatlers “zvana un lūdzas”, lai politiķis atbalsta Zatlera pārvēlēšanu prezidenta amatā. Ņemot vērā, ka Šlesers neesot paudis atbalstu, vēlāk sekojusi parlamenta atlaišana. Savukārt Zatlers 4.decembra komisijas sēdē norādīja, ka Šlesera teiktais ir absolūti meli un tas liecinot, ka Šleseram melot esot norma.

Šlesers par Zatlera izteikumiem vērsās prokuratūrā, kura sāka pārbaudi. Leja aģentūrai LETA apliecināja, ka 3.janvārī pieņēmis lēmumu par atteikšanos sākt kriminālprocesu pēc Krimināllikuma panta par nepatiesu ziņu sniegšanu parlamentārās izmeklēšanas komisijai. Ņemot vērā, ka Šlesera un Zatlera izteikumi parlamentārās izmeklēšanas komisijā bija savstarpēji izslēdzoši pārbaude tika veikta par abu bijušo politiķu izteikumiem.

Pārbaudē prokurors izvērtēja 2011.gada pavasarī notikušo telefonsarunu starp Šleseru un Zatleru, kuru bija ierakstījis KNAB. Pārbaudes gaitā konstatēts, ka objektīvi patiesībai neatbilst Šlesera apgalvojumi par to, ka Zatlers ir zvanījis un lūdzies atbalstu pārvēlēšanai Valsts prezidenta amatā, jo no Zatlera puses nav tiešā veidā izteikti jebkādi lūgumi vai aicinājumi atbalstīt viņu šim amatam.

“Šlesera izteikumu forma parlamentārās izmeklēšanas komisijā varētu būt saistīta ar neprecīzu sarunas satura atminēšanos, jo prezidenta vēlēšanu process sarunā pieminēts. Ņemot vērā laiku, kas pagājis no telefonsarunas, proti, vairāk nekā seši gadi, ir ticami, ka pa šo laiku sarunas detaļas vairs nav saglabājušās atmiņā,” paskaidroja prokurors.

Leja apliecināja, ka Šleseram par nepatieso apgalvojumu kriminālatbildības nedraudēs, jo Krimināllikumā paredzētais noziedzīgais nodarījums ir izdarāms tikai ar tiešu nodomu.

“Tas nozīmē, ka laikā, kad persona izsaka konkrēto faktu, viņa apzinās, ka tas neatbilst patiesībai. Šādi apstākļi konkrētajā gadījumā nav konstatēti, jo no sarunas pagājuši vairāk nekā seši gadi. Saskaņā ar Operatīvās darbības likuma normu un Augstākās tiesas judikatūru operatīvās darbības rezultātā iegūtās telefonsarunas var izmantot tikai nozieguma, bet ne kriminālpārkāpuma pierādīšanai,” norādīja Leja.

Saistītie raksti

Jau ziņots, ka viesnīcā “Rīdzene” noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā “oligarhu lietā”, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess KNAB un prokuratūrā tika izbeigts.

LA.lv