Dabā
Zaļā dzīvošana

Zīmīgās jūlija dienas: dabas zīmju vērotājs par to, kāds būs laiks un raža1

Ja “Brāļu dienā” ielīst, līs septiņas nedēļas. Ja spīd saule – tā spīdēs septiņas nedēļas no vietas, tautas ticējumus atgādina dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs, izklāstot savu redzējumu par to, kāds laiks būs jūlijā.

Septiņu brāļu diena ir 10. jūlijā.

25. jūlijā ir Jēkabi. Ticējums – ja Jēkabos ap sauli mazi mākonīši, tad būs sniegiem bagāta ziema. Silta un gaiša Jēkaba diena paredz aukstus Ziemassvētkus.

Gan Jēkabi, gan Annas (26. jūlijs) bija iecienītas kāzu svinēšanai. Ja Annas dienā lietus līst tad rudenī būs daudz sēņu, bet rieksti būs tārpaini, un otrādi. Ja Annas dienā līst lietus, tad būs slapjš rudens.

“Atceroties zīmes dabā gada sākumā un to, ka ziema pagāja bez barga sala, tad kopumā Liepu mēnesis jūlijs rādās būt tuvu normai un iespējams, drusciņ siltāks kā parasti,” pieņem V. Bukšs.

Pēc viņa rakstītā, mēneša pirmajā pusē laikapstākļi būs mainīgi. Temperatūras svārstīsies no plus 15 grādiem mēneša sākumā līdz plus 30 grādiem laikā ap 10., 12. jūliju. Mēneša vidū vairāk mākoņainu un vējainu dienu. Īslaicīgi, reizēm stipri nokrišņi. Temperatūras ap plus 18, 23. grādiem. Jūlija otrajā pusē laika apstākļi nepastāvīgi. Nokrišņi īslaicīgi, bet nereti ar pērkona lietusgāzēm. Laikā ap Jēkabiem (25. jūlijs) un Annām (26. jūlijs) vairāk saulainu un daždien arī karstu dienu, kad temperatūra pakāpsies līdz plus 27, 30 grādiem. Jūlija izskaņā vasarīgi silts un lielākoties bez stipriem nokrišņiem.

LA.lv