×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. aprīlis, 2014
Drukāt

ZM lūgs EK kompensēt zaudējumus par bojā gājušajiem ziemājiem (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Zemkopības ministrija (ZM) nolēmusi vērsties Eiropas Komisijā (EK) ar lūgumu sniegt atbalstu Latvijas graudu audzētājiem par ziemā nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ cietušajiem ziemāju sējumiem, informē ZM pārstāve Dagnija Muceniece.

ZM norāda, ka ziemāji 2013./2014. gada ziemā gājuši bojā vai smagi cietuši lielās platībās. Saskaņā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra sniegto informāciju, Latvijā nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ gājuši bojā un smagi cietuši 70% ziemāju sējumu.

Lauksaimniekus apvienojošā biedrība “Zemnieku saeima” ir gandarīta par ZM lēmumu vērsties EK, lai no krīzes rezerves fonda pieprasītu atbalstu sala rezultātā bojā gājušo ziemāju daļējai kompensēšanai saimniecībās.

“Mēs esam pilntiesīga Eiropas Savienības dalībvalsts, kas tieši tāpat kā pārējās valstis iemaksā noteiktu daļu no tiešmaksājumiem krīzes fondā. Mums ir jādara viss, lai atbalstītu savus lauksaimniekus, tāpat kā to dara citas Eiropas Savienības dalībvalstis,” klāsta “Zemnieku saeimas” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

“Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja norāda, ka arī Lietuvas kolēģi ar savu zemkopības ministru Vigīliju Juknu pārrunājuši Lietuvas iespējas pieprasīt kompensāciju par kailsala radītājiem ziemāju zaudējumiem. Kaimiņvalsts atbildīgais ministrs esot apsolījis rīkoties.

“Ja pēc palīdzības vēršas vairākas valstis, tad problēmas risinājums ir cerīgāks. Mums ir prieks, ka Baltijas valstis grūtā brīdī sadarbojas,” piebilst Dzelzkalēja.

Biedrībā atgādina, ka “Zemnieku saeima” marta vidū tikās ar zemkopības ministru un aicināja vērsties EK ar lūgumu kompensēt radušos zaudējumus.

Savukārt ZM atgādina, ka lauksaimniekiem ir iespēja no trešdienas, 9.aprīļa, Lauku atbalsta dienesta (LAD) Elektroniskās pieteikšanās sistēmā (EPS) iesniegt platību maksājumu iesniegumus 2014. gadam (papīra formātā iesniegumus pieņems no šā gada 14. aprīļa).

Lai lauksaimniekiem laikus būtu pieejami apgrozāmie līdzekļi, LAD veiks paātrinātu papildu valsts tiešo maksājumu avansa izmaksu jau šā gada maijā, nevis jūlijā, kā bija plānots iepriekš.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Nevajag būt alkatīgiem un sagrābties simtiem hektāru zemes, tad nevajadzēs prasīt kompensācijas.
  Mazais vai vidējais zemnieks ar 50 vai 200 hektāriem izdzīvo, tie neko neprasa, bet, lūk, 500 -2000
  ha īpašnieki nu ir peļķē un sauc pēc palīdzības. Sagrābjas zemi un domā tikai par peļņu, nedomā ar galvu,
  ka var būt arī dabas kataklizmas, gan neražas un tad arī zaudējumi robežojas saimniecības ar bankrotu. Šiem lielsaimniekiem naudas velns ir stiprāks par veselo saprātu. Žēl, ka arī ZM pārņēmusi lielummānija.

 2. Zemgales baroniem jeb Z saemai jau 4 gadalaiki ienaidnieki. Ja kāds no viņiem sadauzīs savu lepno džipu, tad EK ar būs kompensācijas jābliež:D

 3. Kādi te 70%, Latvijas kopējā kontekstā tie ir kādi 30-45% un nav te ko klepot – tā gadās ar ziemājiem un ar to ir jārēķinās, zinu daudzas saimniecības kur 100% visi lauki ir pārziemojuši, bet ir arī zināmi pilnīgi pretēji varianti. Interesants ir fakts, kad kādus gadus atpakaļ Vidzemes reģionā nepārziemoja praktiski nekas no ziemājiem, bet Zemgalē viss bija kārtībā un skaidri atceros, kad tajā gadā neviens pat neierunājās par kādām kompensācijām, bet tagad, kad nelaime ir piemeklējusi zemniekus-Baronus no Zemgales visi bļauj, tai skaitā Zemnieku Saeima, kas kā redzams pilnīgi un galēji lobē Zemgales lielsaimnieku intereses.

 4. Kas tās apr muļķībām, man kā citas nozares pārstāvim nekad nekas netiek kompensēts!
  Kas tās par privilēģijām? Kautkāda organizācija pačīkst un ministram atkal jāprasa kompensācijas?

Draugiem Facebook Twitter Google+