Ekonomika
Bizness

2019.gadā elektroenerģijas obligātā iepirkuma tiesības atceltas 21 elektrostacijai0

Foto: PN/Scanpix/LETA

2019.gadā elektroenerģijas obligātā iepirkuma tiesības atceltas 21 elektrostacijai, ļaujot valstij ietaupīt aptuveni 31,5 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijā (EM).

Veiktas plašas pārbaudes

Pagājušajā gadā EM veica uzņēmumu gada pārskatu iesniegšanas pārbaudi, gada pārskatiem pievienoto 104 auditoru ziņojumu pārbaudi, visiem komersantiem divas reizes nodokļu nomaksas pārbaudi, kā arī visu elektrostaciju uzstādīto jaudu atbilstības pārbaudi.

EM pērn arī veica visu elektrostaciju gada pārskatos norādīto datu par nodoto un iepirkto enerģiju atbilstības pārbaudi, elektrostaciju pašpatēriņa uzskaites pārbaudi.

Ministrijas kontroles grupa veica četras klātienes pārbaudes elektrostacijās, izskatīja 119 AS “Enerģijas publiskais tirgotājs” pārbaužu protokolus, kā arī izskatīja 59 būvju ekspluatācijas noteikumu ievērošanas pārbaužu aktus, analizēja darba aizsardzības un vides aizsardzības prasību ievērošanas pārbaužu rezultātus.

Papildus 22 elektrostacijām veikta pārkompensācijas izvērtēšana, pieņemti astoņi lēmumi pārkompensācijas novēršanai. Tāpat pieņemti 58 lēmumi par elektrostacijām noteiktā elektroenerģijas obligātā iepirkuma apjoma samazināšanu, kā rezultātā elektroenerģijas obligātā iepirkuma apjoms samazināts par 79 328 megavatstundas (MWh) gadā.

“Enerģijas publiskais tirgotājs” klātienes pārbaužu rezultātā komersantiem izteikti 196 brīdinājumi, tajā skaitā 56 par nodokļu parādu nenomaksāšanu, 32 par būvniecības vai būvju ekspluatācijas prasību neievērošanu, 29 par pārkāpumiem darba drošības jomā, 24 par enerģētikas prasību neievērošanu, 23 par gada pārskatu neiesniegšanu noteiktajā termiņā.

“Enerģijas publiskais tirgotājs” arī izteicis 13 brīdinājumus par elektroenerģijas pašpatēriņa nenodrošināšanu, 11 par koģenerācijas stacijā uzstādīto mērlīdzekļu vai mēraparātu sistēmu neatbilstību noteiktajām prasībām, sešus par vides prasību neievērošanu, kā arī divus par līgumā ar publisko tirgotāju norādītās elektriskās jaudas neatbilstību elektriskajai jaudai, kas pieslēgta sistēmas operatora tīklam.

Samazināts obligātā iepirkuma izmaksu pieaugums par 31,5 miljoniem eiro

Samazinot kopējo obligātā iepirkuma izmaksu pieaugumu turpmākajam desmit gadu periodam par aptuveni 31,5 miljoniem eiro, 2019.gadā elektroenerģijas obligātā iepirkuma tiesības atceltas 21 elektrostacijai.

Obligātā iepirkuma tiesības tika atceltas sešām stacijām pēc komersanta iesnieguma par atteikšanos no obligātā iepirkuma tiesībām, četros gadījumos atbalsts atcelts par gada pārskatu neiesniegšanu, trīs gadījumos – par nodokļu parādu nenomaksāšanu pēc brīdinājuma noteiktajā termiņā, bet divos gadījumos par koģenerācijas stacijā uzstādīto mērlīdzekļu vai mēraparātu sistēmu neatbilstību noteiktajām prasībām.

Valsts atbalsts arī atcelts divām stacijām par būvju ekspluatācijas noteikumu neievērošanu, divām par to, ka nav uzsākta ražošana, vienai par pašpatēriņa nenodrošināšanu un vēl vienai par vides prasību neievērošanu.

Nodokļu parādu pārbaužu rezultātā lielākā daļa no brīdinātajiem komersantiem minētos nodokļu parādus jau ir dzēsuši, un valsts budžetā ir ieskaitījuši vairāk kā 87 000 eiro, kā arī, ņemot vērā ieviesto nodokļu pārbaudes mehānismu, komersanti vairs neuzkrāj lielus nodokļu parādus pret valsti.

No 328 elektrostacijām, kurām bija pienākums iesniegt elektrostacijas principiālo elektriskā pieslēguma shēmu, noteiktajā termiņā jeb līdz 2019.gada 1.jūnijam iesniedza 316 elektroenerģijas ražotāji. 134 komersantu iesniegtās elektrostaciju principiālās elektrisko pieslēgumu shēmas tika atzītas par neatbilstošām noteiktajām prasībām.

Līdz 2019.gada beigām par atbilstošām atzītas 320 shēmas, sešas elektrostacijas joprojām nav iesniegušas elektrostaciju principiālās elektrisko pieslēgumu shēmas un iepirkums obligātā iepirkuma ietvaros šīm stacijām ir apturēts.

Elektrība iepirkta no 330 elektrostacijām

2019.gada beigās elektroenerģija obligātā iepirkuma ietvaros tika iepirkta no 330 elektrostacijām, piecas elektrostacijas saņem garantēto maksu par jaudu. Vienlaikus desmit dabasgāzes koģenerācijas stacijām 2019.gadā beidzās atbalsta periods.

Saistītie raksti

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) uzsvēra, ka 2019.gadā EM būtiski pastiprinājusi to elektrostaciju kontroli, kurām piešķirtas obligātā iepirkuma tiesības. Arī “Enerģijas publiskais tirgotājs” pabeidzis visas obligātā iepirkuma sistēmā darbojošos elektrostaciju klātienes pārbaudes.

“Elektrostaciju rūpīga kontrole turpināsies arī šogad. Kā zināms, enerģētikas sektora uzraudzību no šā gada veiks Būvniecības valsts kontroles birojs, kas paralēli dokumentu kontrolei iecerējis veikt vismaz 50 elektrostaciju klātienes pārbaudes,” norādīja ministrs.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PS
Pēteris Strautiņš
Ekonomika
Ekonomists: Dusošā skaistule Latvija – par IKP izmaiņām 2019.gadā
21 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Latvijā lēnākā ekonomikas izaugsme Baltijā
23 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latvijas Būvuzņēmēju partnerību turpmāk vadīs Gints Miķelsons
23 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Latvijā
GKR sola pārbūvēt visus lielākos Rīgas tiltus un paaugstināt izglītības darbinieku algas
47 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Erdoans pieprasa Putinam “aizvākties no ceļa” Sīrijā
24 minūtes
VK
Vita Krauja
Kultūra
Arī sabiedrība ir atbildīga par cilvēka izvēlēm. Saruna ar Rēziju Kalniņu 1
Intervija 2 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
VIDEO. Komiski par traģisko! Mediķi aizsargtērpos dejo “Gulbja ezeru”
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO. Porziņģa 24 punkti neglābj “Mavericks” no zaudējuma 1
2 stundas