Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Covid -19 dēļ tagad daudzi Vecpiebalgai met līkumu. Novados cenšas saprast, kā rīkoties 3

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Ilgu laiku Gulbenes novadā nebija neviena ar Covid-19 saslimušā, bet vasaras vidū pašvaldībā atklājās infekcijas perēklis. “Tad sapratām, ka šī slimība var ļoti ātri izplatīties,” atceras Gulbenes novada priekšsēža vietnieks Andis Caunītis (LRA, ievēlēts no “Vienotības”).

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
8 stundas
Lasīt citas ziņas
Viņaprāt, šis ir laiks, kad ikvienam jāspēj atteikties no luksusa lietām, bez kā var iztikt, ieskaitot ekskursijas.

Līdz pagājušās nedēļas vidum no Covid-19 brīva zona bija arī Vecpiebalgas novads, kurā līdz tam pavasarī bija reģistrēts tikai viens saslimušais. Pagājušās nedēļas vidū Vecpiebalgas novadā saslimšana tika atklāta vēl vienai personai, kas strādā izglītības iestādē.

Līdzīgi kā Kuldīgas novadā, arī Vecpiebalgas dome nolēma veikt iedzīvotāju masveida testēšanu, pasūtot siekalu testerus. Vispirms tika notestēti vairāk nekā 200 cilvēki Dzērbenē un Taurenē, kur meklējami saslimšanas pirmsākumi, bet šonedēļ ir pasūtīti vēl 500 siekalu testeri, lai pārbaudītu arī Vecpiebalgas iedzīvotājus, “Latvijas Avīzei” apstiprināja novada priekšsēdis Indriķis Putniņš (ZZS).

Šonedēļ ir skolēnu brīvlaiks. Uz attālināto darba režīmu ir pārgājušas visas pašvaldības iestādes.

“Aicinu visus cilvēkus pāris nedēļas padzīvot mierā un neiet sabiedrībā, tikai tā mēs varam apstādināt vīrusa izplatību,” sacīja I. Putniņš. Aizvadītajos mēnešos Vecpiebalgā kā epidemioloģiski drošā vietā dzīve kūsāja, to apmeklēja arī daudzi tūristi, kas ārvalstu brauciena vietā bija šovasar izvēlējušies Latvijas apceļošanu.

Pēkšņi tas viss beidzās, tagad daudzi Vecpiebalgai jau met līkumu.

Tajā pašā laikā daļa pašvaldību jo­projām nav mierā, ka piesardzības pasākumi – attālinātās mācības vecāko klašu skolēniem, interešu pulciņu, sporta pasākumu un amatieru mākslas kolektīvu darbība – ir ierobežota visā valstī neatkarīgi no tā, vai noteiktajā teritorijā ir vai nav konstatēti saslimšanas gadījumi.

 

Vīrusa izplatība sākusies korī

Vecpiebalgas novada deputāta Edžus Ķaukuļa ieraksts tviterī liecina, ka vīrusa izplatības pirmsākumi meklējami korī, ko pieļāva arī I. Putniņš. “5. oktobrī bija kora mēģinājums. Pēc četrām dienām atklājās, ka diriģentei ir Covid. Koristiem nosaka karantīnu. Pēc septiņām dienām koristu kontaktpersonām parādās simptomi. Pēc desmit dienām 200 cilvēkiem taisa testu un ir 47 gadījumi,” tviterī raksta E. Ķaukulis.

Novada pedagogi, starp kuriem ir arī koristi, bija devušies arī ekskursijā, bet tā netiek uzskatīta par slimības izcelsmes avotu, jo kontaktēšanās esot notikusi tikai pašu starpā.

Gulbenes novadā gan izdots speciāls rīkojums, ar kuru ierobežota kolektīvā došanās tālākā ceļā, kad nepieciešams apstāties pie veikaliem, degvielas uzpildes stacijām vai ēdināšanas iestādēm, jo tur iespējams sastapt svešiniekus, pastāstīja A. Caunītis. Jaunsargiem uz mežu aizbraukt nebūs liegts.

Saslimušo un viņu kontaktpersonu izolēšanai nekādus speciālus pasākumus Vecpiebalgā neveic, atzina I. Putniņš. Šie cilvēki uzturas savās dzīvesvietās un paši organizē izolēšanos, kas lauku mājās esot vienkāršāk. Draugi vai kaimiņi piegādā pārtiku. Pašvaldība sadarbojas ar Valsts policijas Vidzemes reģionālās pārvaldes Cēsu iecirkni. Taureni un Dzērbeni pieskata viens policists, bet uz Vecpiebalgas un Kaives pagastu esot vēl viens. Brīvdienās policija esot redzēta novada teritorijā.

Jāatgādina, ka domes vadība tiek informēta tikai par saslimušo skaitu, bet ne personām.

Nesen TV3 ziņu raidījumā sašutis par to bija Dundagas novada domes priekšsēdis Aldis Felts, kuram iedzīvotāji sūdzoties, ka saslimušo kontaktpersonas apmeklējot publiskas vietas, bet domes vadība šos cilvēkus nezina un nevar ierobežot viņu pārvietošanos. Taču Datu valsts inspekcija norāda, ka tā ir sensitīva informācija, kuru nedrīkst atklāt.

“Covid izplatās ģeometriskā progresijā, bet no pašvaldībām joprojām tiek slēpta informācija par saslimušajām personām vietējā kopienā, tādējādi ierobežojot to iespējas iesaistīties prevencijā un problēmu risināšanā,” tviterī ierakstījis Līgatnes novada priekšsēdis Ainārs Šteins (“Vienotība”).

I. Putniņš teica, ka novadā cilvēki paši informējot darba devējus, kolektīvu vadītājus un savas kontaktpersonas par saslimšanu.

 

Atteikties no luksusa lietām

Masku lietošana ir viens no palīglīdzekļiem, lai izvairītos no saslimšanas.
Foto: Zane Bitere/LETA

Vairāki novadi, līdz kuriem koronavīruss vēl nav nonācis, iebilst, ka attālinātās mācības vecākajās klasēs būs visās skolās. Jaunjelgavas novada priekšsēdis Guntis Libeks (NA) “Latvijas Avīzei” teica, ka skola bija īpaši gatavojusies klātienes mācībām piesardzības apstākļos, jo tika solīts, ka izglītības iestādēm būs lokāli ierobežojumi.

“Taču tagad aizver visas skolas. Tas nav saprātīgi. Piemēram, ģimenē viens bērns mācās 5. klasē un ies uz skolu, bet otrs, kurš ir 8. klasē, paliks mājās.”

Arī Gulbenes novada priekšsēža vietnieks A. Caunītis piekrīt teiktajam: “Piemēram, Lejasciemā vai Druvienā cilvēki dzīvo savā vidē, ne viņi iebrauc, ne izbrauc, tur varēja turpināt mācīties klātienē.” Sociālajos medijos gan vēršas plašumā diskusija, ka nav zināms, cik tālos vai tuvos ceļos brīvlaikā būs devušies skolu jaunieši, vai būs no brauciena atgriezušies veseli.

Gulbenes novada pārstāvis uzsvēra, ka masku lietošana ir tikai palīglīdzeklis – primārais ir katra cilvēka spēja izvērtēt situāciju un iespējas izvairīties no saslimšanas, atsakoties no luksusa lietām. Vispirms jau – no ceļošanas un izklaides.

Taču būšot žēl, ja nākamgad nebūs Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku, jo bērni to pārdzīvo sāpīgāk nekā pieaugušie.

Pašvaldību pieredze ir atšķirīga. Tukuma novada dome ir sākusi tieši ar prasību visās tās iestādēs lietot sejas aizsarglīdzekļus. Ja to nebūs, darbinieki ar apmeklētājiem atteiksies kontaktēties. Tukuma novadā nav daudz saslimušo, bet Rīgas tuvums liekot būt piesardzīgiem, “Latvijas Avīzei” sacīja novada priekšsēdis Nor­munds Rečs (NA). Viņš teica: “Ja vīruss tiek ievazāts pašvaldības iestādē, tad nopietni ir apdraudēta pakalpojumu sniegšana iedzīvotājiem.”

Savukārt Ozolnieku novadā līdz novembra sākumam tiek organizētas iedzīvotāju sapulces pašvaldības ciemos. To mērķis ir sagatavot cilvēkus pārmaiņām pēc novadu reformas. Sapulcēs piedalās arī pārstāvji no Jelgavas novada, ar kuru Ozolniekus apvienos. Cilvēkiem esot jābūt drošiem, ka pakalpojumu kvalitāte pēc reformas nepasliktināsies, “Latvijas Avīzei” skaidroja novada priekšsēdis Andris Ozoliņš (LZP).

Viņš apgalvoja, ka visi tikšanās apmeklētāji tiek reģistrēti un sēž noteiktās sēdvietās, kas atrodoties divu metru attālumā cita no citas.

Vislielākā neziņa daudzviet ir par to, ko pašvaldības varēs atļauties valsts svētkos, kuros pierasts godināt izcilākos ļaudis un rīkot koncertus.

CITI ŠOBRĪD LASA
Dažās pašvaldībās amatiermākslas kolektīvi esot uz izjukšanas robežas.

Gaidot svētkus, vairākas vietvaras jau no svētku salūtiem un lāpu gājieniem ir atteikušās – to vidū ir arī Daugavpils, kur saslimšana skārusi vairāk nekā 300 iedzīvotāju. Pilsētā 18. novembrī plānots koncerts brīvā dabā un nolemts radīt svētku noskaņu, izgaismojot Latvijas kontūru Vienības laukumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 77
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 69
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums
5 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 41
8 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Koledžas baidās zaudēt prestižu un studentus. Kāpēc IZM vēlas tricināt to statusu? 2
21:46
LE
LETA
Ziņas
Komandantstundas laikā policijai izdevies notver vairākus noziedzniekus
19:56
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 3
19:18
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs? 1
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dzintars” atgriežas ar jaunu jaudu: jau pavasarī veikalu plauktos nonāks iecienītā zīmola produkcija 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēkiem bez negatīva Covid-19 testa neļauj lidot: pastāsta par situāciju “Rīgas” lidostā 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 19
13 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Mēģinājums salabot pilnā gaitā ripojošu lokomotīvi, kurai atklājas arvien jauni defekti 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Eiropas čempioni brāļi Šici Pasaules kausa septītajā posmā izcīna bronzu
6 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 26
14 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 50
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji vēsta par teju pusmetru dziļu sniegu! Nākamnedēļ tas strauji samazināsies
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Automašīna apgāzās un ieslīdēja upē: traģiskā negadījumā bojā gājusi auto vadītāja
12 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Pārliecībai, ka “visu ražo Ķīnā”, vietējie ražotāji arvien biežāk spēj pretī likt savas preces 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pošas uz Saeimu: atklāj, cik biedru jau ir topošajā partijā 23
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 69
1 diena
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 5
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Viljams atzinies, ka “izgāzies” ar dzimšanas dienas dāvanu mīļotajai Keitai: tā viņai nepatika 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 27
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 4
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
13 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 60
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
13 stundas