Krievijas opozīcijas pārstāvis Leonīds Volkovs.
Krievijas opozīcijas pārstāvis Leonīds Volkovs.
Foto: Jānis Laizāns/REUTERS/LETA

Aizdomās par uzbrukumu Volkovam turētie Polijas pilsoņi apstrīd tiesā izdošanu Lietuvai 5

Divi aprīļa sākumā Polijā aizturētie šīs valsts pilsoņi, kurus tur aizdomās par martā Viļņā notikušo uzbrukumu Krievijas opozīcijas pārstāvim Leonīdam Volkovam, apstrīdējuši tiesā viņu izdošanu Lietuvai, paziņoja Varšavas Prāgas rajona prokuratūras preses pārstāvis Norberts Voliņskis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Baltijas valstis paziņojušas Krievijai un Baltkrievijai, ka izstājas no Maskavas kontrolētā elektrotīkla: “Mēs demontēsim pēdējos fiziskos savienojumus” 16
Lasīt citas ziņas

Sākotnēji bija plānots, ka abus Lietuvai izdos maija vidū, tomēr saistībā ar apsūdzēto vēršanos tiesā izdošanas termiņš nav skaidrs.

Voliņskis ziņu aģentūrai BNS norādīja, ka Polijas tiesa nav pieņēmusi galīgo lēmumu par aizdomās turēto izdošanu Lietuvai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tādēļ nav iespējams noteikt datumu, kad šīs personas tiks izdotas,” viņš piebilda.

Pēc Voliņska teiktā, abi aizturētie atrodas apcietinājumā, bet datumi tiesas sēdēm, kad izskatīs viņu sūdzību par izdošanu, pagaidām nav noteikti.

Varšavas Prāgas apgabala prokuratūras pārziņā ir tikai divu Polijas pilsoņu Eiropas aizturēšanas orderi, kurus izdevusi Lietuva. Trešais orderis attiecībā uz Baltkrievijas pilsoni, kas tiek uzskatīts par uzbrukuma Volkovam plānotāju, ir Polijas Nacionālās prokuratūras pārziņā.

Eiropas Komisijas skaidrojums noteic, ka gadījumā, ja aizturētā persona piekrīt izdošanai, Eiropas aizturēšanas orderis jāizpilda desmit dienu laikā pēc aizturēšanas. Ja persona nepiekrīt izdošanai, aizturētajam ir tiesības atbilstoši izdodošās valsts tiesību normām izdošanu apstrīdēt. Šādos gadījumos lēmums jāpieņem 60 dienu laikā pēc aizturēšanas. Pēc galīgā lēmuma par Eiropas aizturēšanas ordera izpildi aizturētā persona jāizdod pēc iespējas drīz, ne ilgāk kā desmit dienu laikā. Izņēmuma gadījumos ordera izpildi var pagarināt par 30 dienām.

Jau vēstīts, ka abi Polijas pilsoņi Varšavā tika aizturēti 3.aprīlī, un pilsētas rajona tiesa aprīļa otrajā pusē nolēma viņus izdot Lietuvai ar nosacījumu, ka notiesāšanas gadījumā viņi sodu izcietīs Polijā.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda 19.aprīlī bija pirmais, kurš publiski paziņoja, ka Polijā ir aizturētas divas personas aizdomās par uzbrukumu Volkovam. Tajā pašā dienā Polijas premjerministrs Donalds Tusks platformā “X” rakstīja, ka ir aizturēts arī kāds Baltkrievijas pilsonis, kurš varētu būt uzbrukuma pasūtītājs.

Reklāma
Reklāma

12.marta vakarā Viļņā notika uzbrukums mirušā Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija sabiedrotajam Volkovam. Uzbrucējs izsita Volkova automašīnas loga stiklu, apdullināja viņu ar asaru gāzi un sāka sist ar gaļas āmuru. Volkovam incidentā tika salauzta roka un traumēta kāja.

Par notikušo sākta pirmstiesas izmeklēšana. Lietuvas Valsts drošības departaments paziņoja, ka uzbrukums ir Krievijas organizēta un veikta operācija.

Nacionālā krīžu vadības centra vadītājs Vilmants Vitkausks sacīja, ka uzbrukums bija profesionāla, labi izplānota operācija, ko var saukt par pirmo politiskā terorisma gadījumu Lietuvā.

Volkovs dzīvo Lietuvā pēc tam, kad pameta Krieviju, kur viņam draudēja aizturēšana.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.