Publicitātes foto

Alvis Hermanis aicina domāt ar galvu. Tapis jauniestudējums “Svaigās asinis” 0

Trešdien, 18. decembrī, pirmizrādi Jaunajā Rīgas teātrī piedzīvos Alvja Hermaņa jauniestudējums “Svaigās asinis”, kurā režisors turpina aizsākto sarunu par kardinālajām pārmaiņām pasaulē, ko pavisam drīz radīs straujā moderno tehnoloģiju attīstība.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Izrādes “Svaigās asinis” pamatā ir reāls stāsts par kompānijas “Theranos” vadītāju Elizabeti Holmsu, kas tiek dēvēta arī par Stīva Džobsa sievišķo versiju, ziņo Latvijas Radio.

Ar šo izrādi Hermanis turpina jau iepriekšējās izrādēs aizsākto sarunu par kardinālajām pārmaiņām pasaulē,
CITI ŠOBRĪD LASA

ko pavisam drīz radīs straujā moderno tehnoloģiju attīstība.

“Mūsdienu jaunās tehnoloģijas nupat ir vispārējs jaunais pielūgsmes objekts un jaunais evaņģēlijs, kurš nomainījis noputējušo Bībeli un citas reliģijas. Politiķi, mediji, sociālie tīkli kā mantru atkārto vienu un to pašu – viss jaunais ir labs un viss vecais ir slikts.

Digitālās revolūcijas ēru šobrīd nomaina nākamā – “reputācijas ēra”.

Manipulācija ar informāciju. Jeb – tavu vērtību turpmāk noteiks tikai tas, ko par tevi domā citi,” skaidro Alvis Hermanis.

“Kad man bija deviņi gadi, ģimenes vakariņu laikā kāds mans radinieks man uzdeva jautājumu, kuru katrs zēns vai meitene agrāk vai vēlāk saņem – ko es vēlētos darīt, kad izaugšu liela? Es nekavējoties atbildēju – es gribu būt miljardiere,” skan izrādē.

Elizabete Holmsa – viņas tēvs ir plaši pazīstamās firmas “Enron” viceprezidents Kristians Rasmuss Holmss IV – 19 gadu vecumā ieradās Silīcija ielejā ar revolucionāru medicīnisku izgudrojumu asins analīžu noņemšanai.

Ierīcei vajadzēja tikai vienu asins pilienu, lai veiktu 200 pārbaužu dažās minūtēs – tā vismaz apgalvoja Elizabete. Tāpat kā to, ka drīzumā šādu ierīci katrs varēs ieviest savās mājās.

Savu uzņēmumu Elizabete Holmsa nosauca “Theranos”, viņai izdevās piesaistīt ietekmīgus investorus, zinātniekus un politiķus, un tas bija satriecošs veiksmes stāsts vairāk nekā desmit gadu garumā.

Holmsa kļuva par jaunāko un turīgāko sievieti – miljardieri, kas pati šo bagātību nopelnījusi.

“Theranos” vērtība 2015. gadā bija deviņi miljardi dolāru.

Taču tieši tad sāka atklāties, ka uzņēmums būvēts uz meliem un krāpniecības, jo Holmsas izgudrotā sistēma nedarbojas. Šobrīd “Theranos” bankrotējis, bet Holmsai draud cietums.

Bet izrāde, protams, nav tikai Holmsas biogrāfijas atstāsts. Skaļais gadījums ļauj režisoram turpināt sarunu par viņa pēdējā laikā tik daudz aktualizēto tēmu par to, cik kardinālu pārmaiņu priekšvakarā mēs šobrīd dzīvojam.

Reklāma
Reklāma

“Gadījums ar kompāniju “Theranos” un tās dibinātāju Elizabeti Holmsu ir vislabākais piemērs, kas parāda izplūdušo robežu starp nākotnes jauno tehnoloģiju mesiānismu un šarlatānismu. Un tas ir bīstami. Šī robeža ir ļoti izplūdusi, un vairs nevar saprast, kas ir kas.

Mēs esam uz robežas, kur mākslīgais intelekts un robotizācija kļūst nekontrolējami.

Jā, un, protams, izrāde ir arī par to, kādā veidā notiek cilvēku smadzeņu skalošana,” žurnālistei Baibai Kušķei skaidro Hermanis.

Holmsas gadījums pierāda, cik nekritiski milzīgas cilvēku masas, viņu vidū arī visgudrākie prāti, spēj pielūgt, dievināt un atbalstīt kādu ideju vai cilvēku, sekojot masu psihozei un mediju popularizētajiem ideāliem.

Domāt katram ar savu galvu – tas ir režisora ieteikums, kad viņam vaicā, kā pret šo nekontrolējamo nākotni attiekties vienkāršam ierindas cilvēkam.

“Svaigās asinis” ir jau trešā izrāde, kurā skatītāji var iepazīt aktieru kursu, kas tiek gatavots speciāli Jaunajam Rīgas teātrim. Iestudējuma pirmizrāde skatāma 18. decembrī.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.