Mācītājs Reinis Bikše: “Tieši šādos krīzes brīžos ir svarīgi nepazaudēt garīgo dzīvi.”
Mācītājs Reinis Bikše: “Tieši šādos krīzes brīžos ir svarīgi nepazaudēt garīgo dzīvi.”
Foto: Juris Lorencs

Arī krīzē Dievnams ir atvērts. Saruna ar mācītāju Reini Bikši 34

Juris Lorencs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Reinis Bikše (dz. 1984. g.) studējis Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātē un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Lutera Akadēmijā. Kopš 2015. gada kalpo Lubānas un Cesvaines luterāņu draudzēs, ir Madonas iecirkņa prāvests un dalās pārdomās par šo ticības nozīmi šajā krīzes un apgrūtinājumu laikā.

 

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Lubāna atrodas pašā Vidzemes malā, tātad Malienā. Eiropas kartē tas ir galējas punkts nosacītos dienvidaustrumos, kur dzīvo luterāņi. Tālāk jau atrodas Latgale, kur dzīvo katoļi, vecticībnieki un pareizticīgie. Netālajā Barkavā jau sāk skanēt latgaliešu valoda. Vai šī robežsituācija ir atstājusi ietekmi uz vietējo luterāņu draudzi?

R. Bikše: Kad pirms sešiem gadiem mūsu ģimene no Rīgas pārcēlās uz Lubānu, daudzi radinieki un draugi teica – tagad jūs dzīvosiet Latgalē! Bet tā nav taisnība, ģeogrāfiski un kulturāli Lubāna ir daļa no Vidzemes. Ir ziņas, ka pirmos luterāņu dievkalpojumus Lubānā jau 17. gs. 40. gados noturējis kāds mācītājs no Ļaudonas.

CITI ŠOBRĪD LASA
Protams, robežsituācija ir atstājusi savu iespaidu, Latgales un katoļu baznīcas ietekmi te var just.

Lubānas luterāņu draudzes vēsturē bijuši brīži, kad mācītājs nav kalpojis pilnu laiku, tāpēc dievkalpojumi notikuši retāk, kā ierasts. Tad daži šejienes luterāņi sākuši raudzīties pēc citas tuvākās baznīcas, kur sadzirdēt Dieva vārdu, un parasti tas bijis kāds katoļu dievnams.

 

Kā jūs raksturotu Lubānas cilvēkus, viņu mentalitāti?

Lubāna atrodas visai nomaļā, pat noslēgtā vietā. Varbūt tas bija viens no iemesliem, kāpēc mēs tikām pieņemti tik ātri un sirsnīgi. Sajūta tāda, it kā dzīvotu vienā lielā, draudzīgā ģimenē. Iespējams, šajā attieksmē izpaužas tuvējās Latgales iespaids.

Man nav bijusi iespēja kalpot Zemgalē vai Kurzemē, bet dzirdēts, ka tur mācītājam vajagot vairāk laika, līdz viņš tiekot pieņemts.

 

Dievkalpojums ir mācītāja redzamā, publiskā darba daļa. Laikam jau daudz vairāk laika un pūļu prasa neredzamais darbs – cilvēku apmeklējumi mājās, individuālas tikšanās.

Centrālais nedēļas notikums draudzes dzīvē ir svētdienas dievkalpojums, kurā mēs svinam Dieva klātbūtni. Kā to precīzi liecina latviešu valodas vārds, tajā pats Dievs kalpo mums, cilvēkiem, stiprina un veido mūs. Ikdienā cilvēks sastopas ar grūtībām, bēdām, pat izmisumu.

Pasaulē valda princips – kurš pirmais pagrābs, tam tiks.

Bet Kalna svētrunā Jēzus saka: “Svētīgi tie, kam bēdas, jo tie tiks iepriecināti. Svētīgi lēnprātīgie, jo tie iemantos zemi.” Vēsts, ko Jēzus teica pirms gandrīz divtūkstoš gadiem, ir vajadzīga arī modernajam cilvēkam. Tāpēc tik svarīga ir kalpošana ārpus baznīcas sienām – pansionātos, sociālās aprūpes centros. Kad Lubānā un netālajā Ošupē vēl darbojās aprūpes centri cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, man bija izdevība tajos kalpot. Tagad es saprotu, ka tā bija milzīga svētība – sastapt šos cilvēkus.

Pirmajās reizēs biju mazliet nobijies – kā uzvesties, kā runāt, kā viņi reaģēs uz maniem vārdiem?

Atceros, reiz dievkalpojumā kāds no šiem cilvēkiem pēkšņi sāka skaļi smieties. Un tu nezini, kas īsti viņā notiek.

Bet gāja laiks, un es sapratu, cik dziļi un patiesi ir šie dievkalpojumi. Nevienā citā vietā neesmu dzirdējis tik skaļu un pārliecinošu grēku nožēlas apliecinājumu kā no šiem cilvēkiem. Tur varēja sajust šo bērnišķīgo, bet stipro ticību.

Joprojām kalpoju Lubānas aprūpes centrā pie vecajiem un nespēcīgajiem ļaudīm, reizi mēnesī centra telpās tiek noturēts dievkalpojums. Tāpat apmeklēju cilvēkus mājās – slimniekus un nespēcīgos.

Lubānas, patiesībā jebkuras Latvijas mazpilsētas īpatnība ir tā, ka mācītāju atpazīst, zina, kā viņš izskatās. Tāpēc man bieži gadās spontānas sarunas uz ielas, pie veikala, pie upes.

 

Draudzei ir arī svētdienas skola?

Protams! Vispirms jāsaka liels paldies ilggadējai skolotājai Elitai Tomiņai. Patlaban svētdienas skolā darbojas Jolanta Birziņa un mana sieva Marta. Parasti ik gadu mācības uzsāk ap divdesmit bērnu, no kuriem daļa ar laiku gan atsijās. Diemžēl pandēmijas laikā skolas darbība bija visai ierobežota.

 

Jums pašam ir kupla ģimene…

Un es labi redzu – bērni un jaunieši ir kā sūkļi, viņi burtiski uzsūc sevī jaunas zināšanas. Tāpēc nevajag nokavēt brīdi, kad mēs gluži dabiskā veidā viņiem varam stāstīt par Dievu. Nākotnē tas nesīs bagātīgus augļus.

Jūsu kalpošanas laikā Lubānas dievnams ticis pie jauna sarkano dakstiņu jumta. Kur tika ņemti līdzekļi šim projektam?

1872. gadā iesvētītā Lubānas luterāņu baznīca ir ne tikai viens no skaistākajiem, bet arī lielākajiem Latvijas lauku dievnamiem. Baznīcā ir 750 sēdvietu, kopā ar stāvvietām tajā ietilpst pat 1000 cilvēku.

Kā jau dzīvē tas nereti gadās, grūtos laikos smagumu uz saviem pleciem iznes daži stipri cilvēki.

Padomju varas gados baznīcu nosargāja Melnaču ģimene, īpaši tās galva Donāts Melnacis. Šodien viņa darbu turpina mazdēli, brāļi Aivars un Ēriks Kočāni, kuri ikdienā rūpējas par mūsu dievnamu. Vajadzību ir daudz.

Es atceros: kad 2017. gada 11. jūnijā Daugavpils diacēzes bīskaps Einārs Alpe Lubānas baznīcā man pasniedza amata krustu, dievkalpojuma laikā lietus gāza kā ar spaiņiem.

Ūdens vietām pilēja arī no baznīcas griestiem.

Daudzi pie sevis lūdza: “Dievs, dod mums iespēju salabot jumtu!” Un brīnums notika! Draudzei bija uzkrāti pašai savi līdzekļi.

Talkā nāca Ilze Kraukle un Mirdza Ozoliņa, kuras prata rakstīt projektus un zināja ceļus, kur meklēt naudu. Bet ar to vien nepietika. Un tad kādam ienāca prātā brīnišķīgā ideja – aicināt tagadējos un bijušos lubāniešus uzdāvināt savai baznīcai kaut vienu dakstiņu.

Atsaucība bija liela, ziedojumi nāca no visas pasaules, un nu jau vairākus gadus Lubānas dievnams var lepoties ar jaunu sarkano dakstiņu jumtu.

 

Agrāk, pirms pandēmijas, Lubānas baznīcā dažkārt notika koncerti. Tagad medijos nereti izskan tāds jēdziens kā “kultūrbaznīca”. Tikai tā esot iespējams uzturēt daudzas Latvijas baznīcas – gan materiālā ziņā, gan piesaistot cilvēkus.

Manuprāt, baznīcai vajadzētu būt atvērtai šādām aktivitātēm – bet līdz noteiktai, skaidri novilktai robežai.

Cilvēkos nedrīkst rasties sajūta, ka baznīcā jau notiek “viss kaut kas”. Tas var atnest milzīgu postu.

Jo cilvēkam zūd respekts, pārliecība, ka baznīca ir vieta, kur var sastapt Dievu. Mūsu dievnami ir celti ar vienam mērķim – nākt Dieva priekšā, lūgt un pielūgt. Tātad arī koncertam jābūt tādam, kurš pagodina Dievu, ļauj viņu iepazīt tuvāk. Koncerts var uzrunāt, var iedvesmot, bet tikai Dieva vārds ir tas, kas spēj mūs patiesi mainīt.

 

Covid-19 pandēmija joprojām ietekmē katra cilvēka dzīvi. Kā tā iespaidoja jūsu draudzi?

Šodien man dažkārt jautā: vai kovida laikā Lubānas dievnams bija atvērts? Tad mana atbilde ir – dievnams vienmēr ir atvērts. Mēs izlaidām tikai vienu dievkalpojumu.

Pašā pandēmijas sākumā, kad es biju nedaudz sasirdzis un apkārt visur rādījās “kovids”, mēs drošības dēļ ieturējām pauzi.

Mums paveicies tādā ziņā, ka Lubānas baznīca ir ļoti plaša. Es vēlētos uzsvērt, ka tieši šādos krīzes brīžos ir svarīgi nepazaudēt garīgo dzīvi. Jautājums ir, lūk, par ko – vai mēs paši esam izsalkuši un izslāpuši pēc tā, ko var dot Dievs.

 

Vai iespējams noturēt dievkalpojumu attālināti, tiešsaistē?

Var pasludināt Dieva vārdu. To iespējams piedzīvot, tāpat varam būt kopā dziesmās un lūgšanās. Lubānā un Cesvainē mums ir bijušas attālinātas Bībeles stundas, kurās esam sajutuši patiesu Dieva klātbūtni. Tas, ko nevar saņemt attālināti, ir Svētais Vakarēdiens, kas ir dievkalpojuma centrālā un pati būtiskākā daļa.

 

Kā, jūsuprāt, izolēšanās, visi šie saukļi “ziepes, maskas, divi metri” ir ietekmējuši cilvēkus?

Man šķiet, ka tas, kas mūs patlaban iespaido visvairāk, ir neziņa, mīņāšanās uz vietas – ko var, ko nevar un ko varēs darīt. Es zinu, ka daudziem cilvēkiem ir arī fiziskas bailes – ja nu slimība skars mani personīgi. Un tad ir labi, ja esam tam gatavojušies, ja mūsu sirdis ir sakārtotas. Tāpēc es katram novēlu sajust Kristu, kurš saka – neuztraucies, es esmu ar tevi.

 

Bet latviešiem ir teiciens: “Sargā pats sevi, tad Dievs tevi sargās!” Jūs pats esat vakcinējies pret Covid-19?

Esmu! Es gan arī saprotu tos, kuri saka – informācija ir dažāda, šodien īsti neviens vēl nevar pateikt, kāda būs vakcīnas ilgtermiņa ietekme.

Man pašam izšķirties par labu vakcinācijai palīdzēja kāds vīrs, kurš teica: “Dievs jau ir tas, kurš mums sargā.”

Tā varam paraudzīties arī uz potēšanos. Vakcīna var palīdzēt, jo gudrību tās radītājiem, zinātniekiem un mediķiem ir devis Dievs. Un tomēr tikai viņš ir tas, kurš mums var sniegt 100% aizsardzību.

 

Esmu dzirdējis, ka plānojat doties atpakaļ uz Rīgu, uz savu dzimto Jēzus luterisko draudzi.

Patiesi, mans tēvs Erberts Bikše pārtrauc kalpošanu Jēzus draudzē un dodas emeritūrā jeb pensijā. Draudzē būsim divi mācītāji – Intars Jonītis un es. Man tas būs liels izaicinājums un liela atbildība.

 

Padomju laikos es dažkārt apmeklēju Jēzus draudzes dievnamu, lai praktizētos vācu valodā. Jo tā bija vienīgā vieta Rīgā, kur publiski skanēja vācu valoda. Man bijusi iespēja sastapt jūsu vectēvu, mācītāju Haraldu Kalniņu, kurš tolaik kalpoja arī vācu draudzē. Vai tā darbojas joprojām?

Protams! Šodien gan tajā vairāk pulcējas nevis vietējie, bet gan Rīgā dzīvojošie vācieši no pašas Vācijas, uzņēmēji un studenti.

 

Vai jums pietrūks Lubānas?

Lēmums atstāt Lubānu nebija vienkāršs. Atklāti sakot, es un mana ģimene, mēs esam paspējuši šeit iedzīvoties. Lubāna ir ģimenēm un bērniem draudzīga un droša vieta. Pietrūks Aiviekstes un šejienes dabas.

Bet visvairāk pietrūks šejienes cilvēku, kurus esam iepazinuši, ar kuriem kopā izgājuši ticības ceļus.
SAISTĪTIE RAKSTI

Turklāt Lubāna ir mūsu ģimenes pirmā mājvieta. Nupat kā bijām apprecējušies, un mūsu adrese skanēja: Lubāna, Mācītājmuiža. Te pasaulē nāca mūsu bērni, te viņi ir auguši, te esam veidojušies kā ģimene.

 

Ko jūs novēlētu lubāniešiem?

Skatieties uz savu dievnamu! Katrs akmens, katrs ķieģelis tā mūros ir meklēts, atrasts un ievietots savā īstajā, īpašajā vietā. Tieši tā Dievs rīkojas ar mums, cilvēkiem. Tāpēc es novēlu Lubānas luteriskajai draudzei, visiem lubāniešiem – nemētāties apkārt, bet meklēt savu īpašo vietu garīgajā mūrī un kopā ar līdzcilvēkiem tiekties uz augšu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 126
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 30
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajā diennaktī pastiprināsies vējš un biežāk iespējams lietus
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 33
2 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs
16:52
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ko par mālu-žagaru būvēm rakstīja avīzes pirms 100 gadiem
16:41
LA
LA.LV
Laukos
Aicina ikvienu ceļinieku iegriezties un paciemoties krāšņajos Daugavas lokos un kolorītajā Slutišķu vecticībnieku ciemā
16:21
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 48
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 48
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 67
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 37
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 34
6 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs
13 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Par rasistiskiem izteikumiem no olimpiskajām spēlēm mājās aizsūtīts Vācijas riteņbraucēju komandas sporta direktors 7
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 9
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 52
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 5
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rumbulā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks angārā, cietuši septiņi ugunsdzēsēji 3
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 7
9 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 77
10 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
6 stundas