Publicitātes foto

Automatizēti veikali, viedie iepirkšanās ratiņi, 5G roboti – kas mazumtirdzniecību Latvijā sagaida nākotnē? 0

Mākslīgajam intelektam (MI) ir arvien lielāka loma ikdienas darba uzdevumu pildīšanā – arī mazumtirdzniecībā, kur izmaiņas paātrina pasauli pārņēmusī pandēmija.

“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
Lasīt citas ziņas

Jau šobrīd, rūpējoties par klientu un darbinieku ērtību, lielākie mazumtirdzniecības veikali gan pasaulē, gan Latvijā investē digitalizācijā un inovatīvās tehnoloģijās, piemēram, mākslīgā intelekta risinājumos, kas, analizējot situāciju veikalos, palīdz darbiniekiem papildināt plauktus un ziņo par kasu noslodzi, lai samazinātu rindas un nodrošinātu ikvienam drošu un ērtu iepirkšanās pieredzi.

Ar to inovācijas mazumtirdzniecībā arī nebeidzas – jau tuvā nākotnē mūs sagaida 5G tīkls, kas var revolucionāri mainīt mūsu iepirkšanās paradumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Inovācijas mazumtirdzniecībā – viedie ratiņi un 5G roboti

Jaunākās tehnoloģijas veikalos nebūt nav kaut kas tāls un nepieejams – tās aktīvi ievieš Latvijas mazumtirgotāji, kuru veikalos iepērkamies ik dienas. “Jau šobrīd Latvijā mazumtirdzniecības veikali ir sākuši investēt inovatīvās tehnoloģijās. Mēs paši esam palīdzējuši realizēt dažādus risinājumus, piemēram, pašapkalpošanās kases un pirmos pašapkalpošanās skenerus Rimi veikalos, kā arī elektroniskās cenu zīmes un drošas naudas pārvaldības sistēmas.

Šobrīd mēs aktīvi strādājam arī pie mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanas darbu vadības un darbaspēka plānošanas optimizēšanai, ko jau izmanto Maxima veikalos Latvijā un IKI veikalos Lietuvā.

Savukārt vienā no Igaunijas mazumtirgotāju veikaliem pagājušajā gadā palīdzējām ieviest tehnoloģisku risinājumu, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību nosaka cilvēka vecumu, kad tiek pirktas preces, kurām ir piemērots vecuma ierobežojums.

Šāda veida automatizēta digitālā vecuma pārbaude pie pašapkalpošanās kasēm izslēdz nepieciešamību iesaistīties veikala darbiniekiem, kas ir būtisks ieguvums tieši pandēmijas laikā,” pieredzē dalās StrongPoint Latvia Klientu servisa vadītājs Uģis Začs.

Lai ātrāk un efektīvāk ieviestu inovatīvos risinājumus, mazumtirdzniecības veikaliem būtu vēl ciešāk jāsadarbojas ar tehnoloģiju uzņēmumiem. “Vērojot tirdzniecības centru un to pircēju paradumus un vēlmes, mēs izstrādājam jaunus tehnoloģiskos risinājumus, kas optimizē iepirkšanās procesu.

Tirdzniecības centros daudzviet pasaulē jau darbojas 5G roboti, ar kuriem veikala apmeklētāji var sazināties caur viedtālruni, lai plašajos tirdzniecības centros atrastu nepieciešamo veikalu vai preci.

5G tīkla tehnoloģijas mazumtirdzniecības veikalos palīdz arī nodrošināt labāku klientu apkalpošanu ar mazāku darbinieku skaitu – mākslīgā intelekta tehnoloģija spēj analizēt cilvēka vizuālās pazīmes, piemēram, sejas izteiksmi un pārvietošanās maršrutu pa veikalu, un īstajā mirklī nosūta ziņu pārdevējam, kad klientam nepieciešama konsultācija par kādas preces iegādi,” stāsta Rikijs Čeņs, “Huawei Technologies” vadītājs Baltijā.

Dažviet pasaulē veikalos jau tiek izmantots viens no jaunākajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem mazumtirdzniecībā, kas ir gatavs ieviešanai arī Latvijā – viedie iepirkumu ratiņi, kas ļauj pircējam veikt pirkumus vēl ātrāk, neapmeklējot tradicionālās vai pašapkalpošanās kases.

“Uz ratiņiem uzstādītajos displejos ir pieejama navigācija, kas palīdz veikalā ātrāk atrast nepieciešamo preci. Ja ekrānā ir jau ievadīts iepirkumu saraksts, tie “pārliecinās”, ka sākotnēji iepirkumu grozā tiek ievietoti smagākie priekšmeti.

Tāpat ar displeja starpniecību var piezvanīt veikala konsultantam vai pat izvēlēties piedāvātās receptes, kurām sastāvdaļas atrast palīdzēs viedie ratiņi. Pats iepirkšanās process ir automatizēts, tāpēc no pircēja tas neprasa jaunas, specifiskas prasmes,” skaidro U. Začs.

Līdz ar jaunāko tehnoloģiju ienākšanu veikalos mūsu ikdienas iepirkšanās process jau tagad spēji mainās. Tomēr mēs ne tuvu vēl neesam sasnieguši iespēju griestus – nozarei tuvākajā nākotnē plānotas lielas izmaiņas un uzlabojumi, kuru pamatā būs mākslīgais intelekts un 5G tīkla sniegtās iespējas.

Pilnībā automatizēti veikali drīz kļūs par ikdienu

Nākamais solis mazumtirdzniecības nozares tehnoloģiju attīstībā Latvijā gaidāms pēc plašākas 5G ieviešanas valstī – pilnībā automatizēti pārtikas veikali bez kasiera vai pašapkalpošanās kasēm.

“Šādas iepirkšanās vietas jau darbojas daudzviet pasaulē, arī mums tuvās valstīs – Polijā, Norvēģijā un Zviedrijā, un noteikti kādreiz būs pieejamas arī Latvijā. Mazumtirdzniecības sektorā jau ilglaicīgi viens no galvenajiem izaicinājumiem ir darbaspēka trūkums, tāpēc tehnoloģiskās inovācijas, kas nodrošina procesu automatizāciju, ir viens no problēmas risinājumiem.

Tas arī tirdzniecības jomā strādājošajiem, līdzīgi kā tas tiek virzīts citās nozarēs, sniegs iespēju ikdienā veikt saistošākus, intelektuālākus un mazāk vienveidīgus darba uzdevumus,” norāda U. Začs.

Šobrīd, kad Eiropā 5G tīkls vēl ir ieviešanas fāzē, ir īstais brīdis, kad mazumtirgotāji var gatavoties un plānot to, kā izskatīsies un darbosies veikali, kad 5G būs plaši pieejams.

“Jaunākās paaudzes tīkls mazumtirdzniecības nozarē nemainīs esošo mākslīgā intelekta risinājumu algoritmus, bet gan piedāvās vēl nebijušu datu pārraides ātrumu un ievērojami samazinās signāla aizkavēšanos jeb latentumu.

Tādējādi būs iespēja reāllaikā savienot mākslīgā intelekta tehnoloģijas ar lietu interneta (IoT) iekārtām. Lai šāda veida iekārtas spētu nodrošināt savstarpējo datu apmaiņu, ir nepieciešams ātrs un uzticams tīkls, kas nepieprasa pārāk daudz enerģijas – tieši tāds ir 5G.

Šis tīkls dos iespēju arvien vairāk mazumtirdzniecības veikaliem ieviest jaudīgākus un efektīvākus MI risinājumus, piemēram, viedos plauktus, kas jau laikus spēj noteikt, kad produkti plauktā beigsies, nekavējoties pasūtīt tos un nodrošināt nemainīgu preču pieejamību visā veikalā,” skaidro R. Čeņs.

Svarīgi ir ne tikai sekot līdzi tehnoloģiju attīstībai un laicīgi sākt plānošanu, bet arī rūpīgi izvērtēt inovāciju sniegtās priekšrocības biznesam.

Uģis Začs uzsver, ka jaunu tehnoloģiju ieviešana ir veiksmīga tikai tad, ja tirgotāji saredz priekšrocības un ir gatavi tajās ieguldīt, savukārt iedzīvotāji nebaidās izmēģināt jaunus risinājumus un tos ieviest kā ikdienas paradumus.

Šobrīd Latvijā jau ir labas iestrādes tehnoloģiju ieviešanā mazumtirdzniecībā, tāpēc jau pārskatāmā nākotnē sagaidām, ka pircējiem būs pieejami vēl ērtāki, ātrāki un drošāki iepirkšanās risinājumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Poļiem tas nepatiks…Izskatās, ka ukraiņi atraduši asprātīgu risinājumu kravas auto krīzei uz robežas
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
“Vakar vakarā bija pirmā reize, kad Rūdiņš neatnāca vakariņās” – skumjš stāsts par kāda ielas kaķēna dzīvi
VIDEO. FOTO. Pirmie pieejamie kadri – caurules un jaudīgi sūkņi. Izraēla gatavojas appludināt “Hamās” tuneļus ar jūras ūdeni
Lasīt citas ziņas
TV24
Andris Bērziņš: “Piemaksa pie pensijas katru mēnesi varētu būt no 32 līdz 38 eiro.” Kāpēc ne visiem?
TV24
Apokalipses vēstnieks Medvedevs atklāj – Krievija mobilizējusi 452 000 jaunu karavīru, algas solītas pasakainas
Latvijai piegādās 97,4 miljonu eiro vērtas pretkuģu raķešu sistēmas
Kokteilis
FOTO. “Šodien es nebūtu aktrise,” Andželīna Džolija atklāj, kāda patiesībā ir dzīve Holivudā
TV24
Andris Bērziņš: “Piemaksa pie pensijas katru mēnesi varētu būt no 32 līdz 38 eiro.” Kāpēc ne visiem?
15:44
Latvijai piegādās 97,4 miljonu eiro vērtas pretkuģu raķešu sistēmas
15:09
Naktī dažviet gaiss atdzisīs līdz -14 grādiem. Laika prognoze sestdienai
14:43
Naktī dažviet gaiss atdzisīs līdz -14 grādiem. Laika prognoze sestdienai
Atklāj, cik Latvijas uzņēmumi šogad saņēmuši pārtikas produktus no Krievijas. Kuri tie ir?
Pazuduši divi apsūdzētie…Atliek lietas izskatīšanu par preču piesavināšanos no NBS noliktavām
Putins oficiāli paziņo par kandidēšanu prezidenta vēlēšanās
Kokteilis
FOTO. Kamēr dzīvesbiedrene auklē Imanta Parādnieka jaundzimušo, erotiskās drāmas pirmizrādi viņš bauda ar oficiālo sievu
Uz Ventspils šosejas, pie Tukuma notikusi avārija, kurā iesaistīta kravas automašīna un pasažieru autobuss “Ecolines”
TV24
Vai patiešām Zalužnijs ar Gerasimovu slepenībā gatavo miera sarunas?
Kokteilis
FOTO. “Daži var teikt, ka par agru, bet…” Miks Dukurs dalījies ar pikantiem attēliem, kuros redzams ar jauno sirdsdāmu
“Mēs ar viņas tēvu esam šokā!” Zelenska sieva pastāsta, ko “sastrādājusi” viņu pieaugusī meita
Dievs, sargi Ameriku! ASV apdraud neievainojamu, inteliģentu Kanādas supercūku iebrukums
Dārzs
Desmit telpaugi ideālam mikroklimatam mājās. Kuri augi uzsūc mitrumu, kuri mitrina gaisu?
VIDEO. Saeimas sēdē, diskutējot par PVN likmēm, deputāti nespēj valdīt emocijas un izceļas pamatīga vētra: “Jūs to izdarījāt! JŪS!”
Palaikam snigs un kļūs siltāks. Laika prognoze nākamajai nedēļai
VIDEO. Pie Jaunolaines stacijas vilciens aizķēris kupenā iestigušu sievieti
Tas bija pēdējais, ko viņi savā mūžā ēda… “Divas jaukas meitenes” okupantus pacienā ar saindētiem gardumiem
Krievijas uzbrukums Ukrainai: notriektas teju visas okupantu šorīt raidītās spārnotās raķetes
“Nevajadzētu baidīties, jo tas dotu to, ko viņš grib.” Putina draudi Latvijai varētu kļūt biežāki
Vai aukstajā sezonā suns, kas dzīvo ārā, jābaro ar treknāku ēdienu?
TV24
Kariņa lidojumi ar privātajām lidmašīnām. Vai šobrīd viņš būtu rīkojies citādāk?
Nepareizi novietotu auto dēļ, kas traucēja tramvaju kustību, līdz pavasarim aizliedz apstāties Miera ielā
Krievijā atrodas liels un spēcīgs anticiklons, tas ietekmē laikapstākļus Latvijā. Laika prognoze piektdienai
Receptes
Kartupeļu – biezpiena plācenīši ar zaļumiem
TV24
“Pat kaķim jāsmejas!” Piemaksa pie pensijas par nostrādātu gadu līdz 1996. gadam ir mazāka par diviem eiro
Baidena dēls atkal iekūlies nepatikšanās – viņam izvirzītas apsūdzības nodokļu nemaksāšanā