Azerbaidžānā notiek “Zvaigžņu forums” 1

Jau vairāk nekā desmit gadus Azerbaidžāna ir sākusi attīstīt savu nacionālo kosmosa industriju, koncentrējoties uz pakalpojumu eksportu. Digitālās attīstības un transporta ministrijas pakļautībā esošās Azerbaidžānas kosmosa aģentūras (Azerkosmos) mērķis ir paplašināt starptautisko sadarbību un ieviest jaunas tehnoloģijas. Nozīmīgs solis šajā virzienā ir 74. Starptautiskā astronautikas kongresa norise Baku no 2. līdz 6. oktobrim. Starptautiskās Astronautikas federācijas (IAF) un Azerkosmos rīkotajā forumā piedalās delegācijas no vairāk nekā simts pasaules valstīm.

Reklāma
Reklāma
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Pasaule visdrīzāk tomēr ir plakana – astrofiziķis izpētījis zemi visaugstākajā precizitātes līmenī
Lasīt citas ziņas

Atklājot 74. IAC starptautisko kongresu, uzstājās Azerbaidžānas prezidents Ilhams Alijevs, norādot, ka “vairāk nekā desmit gadus Azerbaidžāna ir starptautiskā kosmosa kluba biedre. Mūsdienās mūsu valstij pieder divi telekomunikāciju satelīti un viens Zemes novērošanas satelīts. Mēs turpinām attīstīt šo jomu, un šobrīd vairāk nekā 45 valstis izmanto Azerbaidžānas palaistu telekomunikāciju satelītu pakalpojumus.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Starptautiskais astronautikas kongress (IAC) ir ikgadēja astronautikas jomas zinātnieku un speciālistu sanāksme, kurā piedalās nacionālo kosmosa aģentūru vadītāji un kas tradicionāli notiek septembra beigās vai oktobra sākumā. Šo globālo pasākumu rīko IFA, Starptautiskā Astronautikas akadēmija un Starptautiskais Kosmosa tiesību institūts, un to rīko viens no IFA nacionālajiem locekļiem.

Pirmais kongress notika 1950. gada septembrī Parīzē, un trīs gadu desmitus (1950-1980) visi forumi notika tikai Eiropas un Amerikas kontinenta pilsētās. Vienīgais izņēmums bija IAC kongresa organizēšana Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku, kas toreiz bija Padomju Savienības sastāvā: pēc Azerbaidžānas nacionālā līdera Heidara Alijeva iniciatīvas 1973. gada 7.-13. oktobrī ar devīzi “Kosmosa pētniecība — iekļūšana zinātnē un tehnoloģijā”. Tādējādi Azerbaidžānas galvaspilsēta tika izvēlēta kā pirmā pilsēta visā plašajā Eirāzijas reģionā, kurā norisinās tik autoritatīvs pasaules līmeņa pasākums.

Un tagad, pusgadsimtu vēlāk, Azerbaidžāna otro reizi ieguva tiesības rīkot prestižāko kosmosa nozares forumu: šāds lēmums tika pieņemts 2019. gada oktobrī Starptautiskās Astronautikas federācijas Ģenerālajā asamblejā Vašingtonā. IAC starptautiskais kongress, kas tiek rīkots 74. reizi, Baku notiek ar devīzi “Globālie izaicinājumi un iespējas: dosim iespēju telpai”. Tajā piedalās kosmosa aģentūru, valsts sektora attiecīgo departamentu, investoru un privāto kosmosa kompāniju, vietējo un starptautisko mediju pārstāvji – kopumā vairāk nekā pieci tūkstoši pārstāvju no 101 pasaules valsts.

Saistībā ar kongresa pasākumiem tiks rīkota arī specializēta izstāde, kuras paviljonos tiek prezentēti 150 pasaules vadošie uzņēmumi. Forumā un izstādē piedalās tādas autoritatīvas struktūras kā ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA), Japānas Kosmosa aģentūra (JAXA), Itālijas Kosmosa aģentūra (Agenzia Speziale Italiana), kompānija AIRBUS, Kanādas inovāciju centrs Ino, Francijas Nacionālais kosmosa izpētes centrs CNES, Indijas kosmosa aģentūra ISRO, Turcijas kosmosa aģentūra Türkiye Uzay Ajansı un citas ārvalstu struktūras.

Tik augsts pārstāvēto valstu un organizāciju līmenis ir ļoti būtisks faktors, un Azerbaidžānā notikušā pasākuma nozīmīgumu uzsvēra Starptautiskās Astronautikas federācijas prezidents Klejs Movijs, kurš atklāšanas ceremonijā teica: “Līdzeklis Šodien Baku notiekošais Starptautiskais astronautikas kongress ir vēl svarīgāks visas kosmosa kopienas saliedēšanai sarežģītajā ģeopolitiskajā periodā.

Kongresa dalībnieku vidū Baku ir arī pasaulslavenais amerikāņu uzņēmējs un Tesla un SpaceX dibinātājs Īlons Masks, ar kura kompāniju Azerbaidžānas Kosmosa aģentūra gatavojas sadarboties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.