Kultūra
Literatūra

Baltvilka balvu šogad saņems Lāksonena, nosaukti arī nominanti0

Foto: LETA

Par Jāņa Baltvilka balvas starptautisko laureāti šogad kļuvusi Latvijā ļoti iemīļotā somu dzejniece Heli Lāksonena, bet balvu par viņas grāmatas “Piec ait kalns” izcilo atdzejojumu latviešu valodā saņems Guntars Godiņš. Paziņoti arī visi rakstnieki un ilustratori, kas izvirzīti Starptautiskajai Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvai bērnu literatūrā un grāmatu mākslā, LA.lv pavēstīja balvas koordinatore Alīse Nīgale.

“Heli Lāksonenas dzejoļu krājums “Piec ait kalns” latviešu valodā ir īsts paraugdemonstrējums atdzejas mākslā, kas šogad spilgti izcēlās starp citiem latviski tulkotajiem darbiem. Godiņš ar apbrīnojamu meistarību un atjautību ir izpildījis ārkārtīgi sarežģītu uzdevumu, jo Lāksonenas dzejoļi nav rakstīti literārajā somu valodā, bet gan dienvidrietumu Somijas dialektā, ko atdzejotājs atveidojis latviešu valodā, izmantojot lībiskā dialekta Vidzemes izloksni. Ar šo krājumu Godiņš paver bērniem plašākus valodas lietojuma apvāršņus, īpaši aicinot pievērst uzmanību tam, cik dažādās izloksnēs un dialektos var lietot vienu valodu”, uzskata žūrijas pārstāve, literatūras pētniece Dace Bargā.

Heli Lāksonena piedalīsies Starptautiskajos bērnu literatūras lasījumos “Lakstīgalas vārdnīca: kas ligzdo bērnu literatūrā?” 24. jūlijā plkst. 11 Jaunā Rīgas teātra Kamerzālē.

Kas šogad būs Baltvilka balvas ieguvēji oriģinālliteratūrā un grāmatu mākslā, noskaidrosies balvas pasniegšanas ceremonijā 24. jūlijā, Jāņa Baltvilka 72. dzimšanas dienā.

Žūrija vērtējusi latviešu valodā izdotās bērnu grāmatas, kas iznākušas no 2015. gada maija līdz šā gada maijam, un nosaukusi 20 nominantus. No rakstniekiem nominēta Ieva Samauska par dzejas krājumu “Skaļā klase”, Leons Briedis par dzejas krājumu “Saputrotā putra”, Kārlis Vērdiņš par dzejas krājumu “Tētis”, Inese Zandere par literāro pasaku krājumu “Kaķis brīvdienās”, Māris Rungulis par spokainu piedzīvojumu stāstu “Sāļās pankūkas”, Juris Zvirgzdiņš par prozas grāmatu “Have a nice day! gandrīz mīlas stāsts”.

Starp nominantiem bērnu grāmatu māksla ir Zane Zlemeša par ilustrācijām sērijas BIKIBUKS grāmatai Nr. 65 – Valdis Grenkovs “Negantā muša”, Gita Treice par ilustrācijām Ineses Paklones grāmatām “Ziemassvētku zāģītis”, “Cīņas olu Lieldienas” un Marijas Jankovskas de Tauriņš grāmatai “Irave, janomami indiānis”, Arturs Bērziņš par ilustrācijām sērijas BIKIBUKS grāmatai Nr. 67 – Rūdolfs Blaumanis “Asarās”, Aleksejs Naumovs par ilustrācijām I. Zanderes pasaku krājumam “Kaķis brīvdienās”, Elīna Brasliņa par ilustrācijām J. Zvirgzdiņa “Have a nice day! gandrīz mīlas stāsts”, M. Runguļa “Sāļās pankūkas” un Luīzes Pastores “Svešinieka atnākšana”, Gundega Muzikante par ilustrācijām J. Zvirgzdiņa grāmatai “Enģelīša ceļojums” un Pētera Brūvera dzejas un atdzejas krājumam “Grāmata Gundegai”, Edmunds Jansons par ilustrācijām Hardija Lediņa un Jura Boiko grāmatai “Ūdenslīdējs”, Liene Mackus par ilustrācijām sērijas BIKIBUKS grāmatai Nr. 77 – Laimonis Pēlmanis “Trīs mednieki”, Anna Vaivare par ilustrācijām L. Brieža dzejas krājumam “Saputrotā putra”.

Dāvis Ozols par ilustrācijām Rutas Svažas grāmatai “Runča vakariņas”, Vivianna Maria Staņislavska par ilustrācijām un dizainu I. Samauskas dzejoļu krājumam “Skaļā klase”, Katrīna Avotiņa par ilustrācijām I. Samauskas grāmatai “Muša, kas gribēja būt lidmašīna”, Elizabete Eglīte par romānu “Tikšanās laikā” un Dzintars Tilaks par grāmatu “Čomiņš” nominēti LVM balvai par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā “Jaunaudze”.

Šogad grāmatas vērtēja LBJLP prezidente un Latvijas Universitātes profesore Ilze Stikāne, bērnu literatūras pētniece, interneta žurnāla Satori sadaļas “Ar bērniem” redaktore Dace Bargā, LMA profesors, mākslinieks Juris Petraškevičs, kultūras žurnāliste Santa Remere un divi daudzbērnu tēti – arhitekts Uldis Lukševics un žurnālists Ansis Bogustovs.

Šogad dzejnieka Jāņa Baltvilka vārdā nosauktā balva, ko dibinājusi Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP), tiks pasniegta 12. reizi. Otro reizi tiks pasniegta VAS “Latvijas valsts meži” balva “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā varētu būt lielāks par oficiāli reģistrēto
2 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
6 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīgā vairs nebūs bezmaksas sabiedriskā transporta nevienos svētkos šogad
2 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Postošais sprādziens Beirūtā radījis jautājumus par drošību Latvijas ostās
2 stundas