Dace Bargā
Dace Bargā
Publicitātes foto

Covid-19 jaunie ierobežojumi jeb kā pārvarēt dusmas un uzņemties atbildību 12

Autors: Partijas “Latvijas attītībai” valdes locekle Dace Bargā

Noticis nenovēršamais – valdība lēmusi par stingriem ierobežojumiem jeb mājsēdes ieviešanu Latvijā līdz 15. novembrim, lai ierobežotu Covid-19 straujo izplatību. Cita starpā, trešdien, kad notika Ministru kabineta ārkārtas sēde, bija arī pilnmēness diena. Pat mani visracionālākie paziņas piekrīt, ka pilnmēness var atstāt īpatnēju iespaidu uz cilvēkiem, īpaši tiem, kuri ir jutīgāki un jūtīgāki par citiem.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 41
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 86
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk 15
1 diena
Lasīt citas ziņas

Cilvēku satraukumu šajā dienā varēja vērot arī sociālo tīklu komentāros, kas ap sešiem vakarā uzsprāga negācijās. Starp šiem dusmīgajiem komentētājiem ir dažādi cilvēki. Daļa no viņiem nevakcinēti un nikni uz tā saukto sistēmu, kā arī arī līdzcilvēkiem, kas tos spiež kaut ko darīt pret viņu gribu un apsaukā par antivakseriem.

Citi dusmīgie ir vakcinētie – viņi ir noskaitušies uz pirmajiem, jo lielais nevakcinēto cilvēku skaits ir iemesls tik straujai slimības izplatībai, pārpildītajām slimnīcām un arī tam, ka esam pirmā valsts pasaulē. Diemžēl, ne Eirovīzijā un arī basketbolā nē. Pirmajā vietā pasaulē Covid-19 saslimstības ziņā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēl ir specifiskākas dusmīgo cilvēku grupas, piemēram, mazu bērnu un skolēnu vecāki, kas atmiņās par iepriekšējo lokdaunu, jau pirms pāris dienām sāka stresot, kā tiks galā ar darba un mājas pienākumu apvienošanu. Vakar raudāja arī mana deviņgadīgā meita, viņa bija dusmīga vienkārši uz kovidu. Par to, ka šogad ies garām veļu nakts izklaides, par to, ka atkal vairs nebūs pulciņu un nevarēs satikt draugus. “Man liekas, ka es neizbaudu dzīvi,” viņa teica.

Patiesībā to, kādu iespaidu šis laiks būs atstājis uz bērniem, droši vien mēs sapratīsim tikai pēc ilgāka perioda, bet tas ir temats atsevišķam rakstam. Katrs no mums šobrīd ir savas dzīves galvenais varonis un ir tiesīgs būt satraukts, nobijies, arī dusmīgs. Tomēr kā cilvēki mēs esam dzīvas būtnes ar privilēģiju apzināties sevi, un līdz ar to esam atbildīgi par savām reakcijām uz šīm sajūtām, jo, gribam to vai nē, mēs visi esam saistīti. Gluži kā tauriņefektā.

Kā politiski aktīvs cilvēks, arī es vēlos lūgt visus vakcinēties, bet es saprotu, ka tādā veidā uzrunāšu tikai tos, kuri ir ar mani vienās domās. Viņi, visticamāk, to jau ir izdarījuši. Patiesībā jau šobrīd atkārtojas vēsture. Arī pirms simts gadiem spāņu gripas laikā cilvēki baidījās un daudzi nomira, pirms viss atrisinājās. Iespējams, tā notiks arī tagad un šādu pieredzi varam vērot arī citur pasaulē. Pat attīstītajā Zviedrijā, kur bija daudz brīvāki Covid-19 pandēmijas ierobežojumi, nomira teju 6 tūkstoši cilvēku, pirms situācija stabilizējās.

Līdzīgi kā kara apstākļos vai tad, kad kaut kur pasaulē notiek genocīds, mirstošo cilvēku uzskaite izskatās pēc bezpersoniskiem cipariem. Taču mēs taču zinām, ka starp tiem ir vecmāmiņas un vectētiņi, mātes, tēvi un diemžēl arī daži daži gados jaunāki cilvēki. Varbūt tas notiek automātiski – prāts disasociē mūs no nepatīkamajām emocijām, ko sagādā domas par to, ka mirst reāli cilvēki, nevis cipari.

Tuvākajās nedēļās, visticamāk, arī Latvijā daudzi varēs saskarties ar nāvēm savos tuvākajos un tālākajos lokos. Turklāt mirs cilvēki ne tikai no Covid-19 vīrusa izraisītām, bet arī no akūtiem apendicītiem, iekaisušiem meningītiem un smagām traumām, jo slimnīcas gluži vienkārši ir pārpildītas.

Arī ārsti slimo ar Covid-19, jo katru dienu ir kontaktā ar smagi saslimušiem cilvēkiem, no kuriem lielākais skaits ir tieši nevakcinētie. Pirms dažām dienām kolēģis darba čatā satraukts ierakstīja, ka slimnīcā “iesauc” viņa dzīvesbiedri, kura vēl tikai studē, jo darbinieku trūkums patiesi ir kritisks. Mums katram ir savi stāsti par šo laiku un tie visi ir ļoti emocionāli.

Līdz ar to es gribu aicināt katru saprast patieso motivāciju savai izvēlei – vakcinēties vai izvēties vēl nogaidīt. Es piekrītu, ka jābūt plašākam izglītojošam darbam un atbalstam tiem cilvēkiem, kuriem ir bail par vakcīnas blaknēm. Par to ir jādomā valdībai un Veselības ministrijai – gan par vēstījumu, gan formātiem, kā pie cilvēkiem nokļūt. Iespējams, šis ir labs brīdis kādam reklāmas aģentūru pičam, kuram novirzīt ārkārtas finansējumu. Varas instancēm strauji jākļūst modernākām komunikācijas ziņā.

Tomēr arī katrs pats ir atbildīgs par to, kādā informācijas vai dezinformācijas burbulī atrodas, jo fakti ir brīvi pieejami. Šajos laikos tas patiesībā ir vēl sarežģītāk, jo mēs dzīvojam nevis informācijas vakuumā, kā tas mūsu platuma grādos vēsturiski ir bijis ilgu laiku, bet gan informācijas pārpilnībā. Šobrīd internetā var atrast miljoniem dažādu viedokļu, kas aptiprina teju katru iespējamo pieņēmumu.

Mums jābūt īpaši modriem un jāiedziļinās. Tieši informācijas pārbagātības dēļ cilvēki apmulst un kļūst aizdomīgi pret visu, to skaitā institūcijām, kas šobrīd ir atbildīgas par situācijas uzlabošanos. Mēs visi mēģinam atrast kaut kādu patiesību, pie kuras turēties šajos neprognozējamajos apstākļos. Mēs nedrīkstam ļauties emocijām, jo mums nemitīgi jāpārbauda, jasalīdzina un jāpārvērtē savi esošie pieņēmumi.

Es gribu vērst uzmanību galvenokārt uz nekonsekvenci argumentos. Šķiet nedaudz savādi, ka ir cilvēki, kuri baidās no vakcīnas, bet vienlaikus nebaidās pie katrām sāpēm lietot pretsāpju zāles vai brīvdienās pārmērīgi lietot alkoholu. Vai kaut vai nerūpēties par veselībai pozitīviem ieradumiem ikdienā, kas ietekmē arī mentālo stāvokli un tas šobrīd ikvienam ir ļoti apdraudēts.

Vienlaikus saprotu tos, kuri šaubās par vakcīnu, jo ikdienā cenšas pat savus matus nemazgāt ar ķīmiskas izcelsmes šampūniem un dzīvo nošķirtībā laukos – tomēr arī viņus ir jāizglīto, ka akūtos gadījumos medicīna mums var palīdzēt, ja vien patiesi neesam gatavi mirt no kaut vai negadījumā lauztiem kauliem.

Es nesaprotu cilvēkus, kuri pašlaik vaino politiķu lēmumus, runājot par valdību kā par vienu veselumu jeb kā par vienu cilvēku, nevis dažādiem viedokļiem noskaņotu cilvēku grupu. Tikpat dažādu, kā mēs, jo valdība ir tikai mūsu sabiedrības spogulis. Man grūti saprast arī tos, kas kritizē valdību, bet nav piedalījušies nevienās vēlēšanās pēdējo piecu gadu laikā – nesenajās pašvaldību vēlēšanās aktīvo iedzīvotāju skaits bija ekstrēmi mazs.

Pāri visam – kā cilvēks es vēlos saprast ikvienu, jo arī manā tuvinieku, draugu un paziņu lokā ir cilvēki ar atšķirīgiem uzskatiem par šobrīd notiekošo. Iespējams, mums jādomā nevis par to, kā atgriezties pie “normālās dzīves”, bet jāizmanto šo krīzi par atspēriena punktu, lai augtu kā indivīdi un arī kā sabiedrība.

Mums visiem jāapzinās, ka šeit nav divas pretējas frontes. Apsvērumi, kāpēc cilvēki izdara vienu vai otru lēmumu ir dažādi. Vienīgā izeja ir sapratne, saruna, kā arī izglītošana. Cilvēki ir jāizglīto ar faktiem par zinātni. Par to, kādā veidā medicīnas viņiem ir palīdzējusi līdz šim un var palīdzēt arī šobrīd.

Vienlaikus cilvēkiem ir jāļauj pašiem uzdot jautājumus un jāsniedz psiholoģisks atbalsts, jo mūsu visu interesēs ir mazināt cilvēku bailes, nevis nosodīt. Jebkurš psiholoģijas pirmā kursa students man piekritīs, ka nosodījums cilvēkā izraisa cilvēkā tikai negatīvas emocijas, kas var izpausties dažādās reakcijās – bailēs, agresijā, spītā palikt pie sava sākotnējā uzstādījuma. Tomēr mēs varam piedāvāt atbalstu tiem, kuri ir gatavi patiesi iedziļināties un saprast, kāpēc šobrīd ir tik ekstrēmi svarīgi doties vakcinēties.

SAISTĪTIE RAKSTI

Milzīgais spiediens no varasiestādēm nav vis mēģinājums sabiedrību pakļaut, bet gan izmisīgs mēģinājums to izglābt. Var diskutēt par intonāciju, ar kādu varasiestādes šobrīd komunicē, var apspriest metodes, jo tas, iespējams, ir viens no iemesliem, kāpēc cilvēki šobrīd izjūt pretestību.

Tomēr, kā jau minēju šo pārdomu sākumā, mums katram pašam atkal un atkal sev jāatgādina, ka mēs esam cilvēki, un tāpēc mūsu vienīgais pienākums ir – nē, nevis vakcinēties -, bet uzņemties atbildību un saprast savu rīcības motivāciju. Vai tas ir mans pašlepnums, kas šobrīd mani attur? Jo, pretēji prāta iedomām, ka sava viedokļa mainīšana ir zaudējums – tā tieši ir uzvara pār maldiem, kuru apdraudējumā dzīvojam mēs visi.

Turamies dzīvi!

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 41
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 86
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk 15
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 79
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Lidmašīnai nosēžoties Maiami lidostā, tās šasijā atrasts bezbiļetnieks no Gvatemalas 8
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Pagājušajā nedēļā inficēšanās ar Covid-19 vakcinēto vidū izplatījusies straujāk nekā starp nevakcinētajiem 14
53 minūtes
LE
LETA
Ziņas
EST: Rimšēvičam kriminālprocesā nav piemērojama imunitāte kā ECB padomes loceklim 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Moderna” vadītājs: Esošās Covid-19 vakcīnas varētu nebūt piemērotas omikrona paveidam 40
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vakcinācijas projekta nodaļas pārstāve par sertifikāta derīguma termiņu: izskatās, ka būs izmaiņas
23 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijas IKP deviņos mēnešos pieaudzis par 5,2%
13:43
RB
Rūdolfs Bruss
Ziņas
Atsākas sarunas par Irānas kodolprogrammu: Teherānas prasības var novest strupceļā
13:31
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli
13:25
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 60
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu aktrise Zane Jančevska nevakcinēšanās dēļ spiesta lauzt darba līgumu ar Nacionālo teātri 105
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Keitas Midltones mamma Kerola atklājusi, kādas Ziemassvētku dāvanas ļoti gaida viņas mazbērni – princese Šarlote, princis Džordžs un princis Luiss 2
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
51 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 3
54 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Cienot mākslinieka pēdējo vēlēšanos, bēres nebūs publisks pasākums: paziņo, kad atvadīsies no Mārtiņa Brauna 1
3 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Cerot uz tiesu, pret obligāto vakcināciju vērsušies policisti, pedagogi, ugunsdzēsēji un ministriju ierēdņi 110
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Darbinieku Covid-19 testēšana ar ātrajiem testiem būs brīvprātīga 2
35 minūtes
LA
LA
Ziņas
VIDEO: Augsta līmeņa starptautiska konference: “NATO: Ielūkojoties nākamajā desmitgadē” 15
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 80 gadiem notika lielākā ebreju masveida iznīcināšanas akcija vācu okupētajā Latvijā 53
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
LVRTC turpmāk vadīs Ģirts Ozols 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai esošās vakcīnas sniedz aizsardzību pret jauno Covid-19 paveidu? Skaidro VM pārstāvis 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā balstvakcīnu pret Covid-19 varēs saņemt visi pilngadīgie iedzīvotāji 20
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Andrievs, Andrejs un Andris
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Lidmašīnai nosēžoties Maiami lidostā, tās šasijā atrasts bezbiļetnieks no Gvatemalas 8
7 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
Svētku rotas bez tēriņiem! Atraktīvai dekoru gatavošanai iedvesmo floristikas amata meistare Ligita Danenberga
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Kāda ir viņa dienesta pakāpe? Starptautisks skandāls tomēr…” NATO ģenerālsekretāra ceļu Ādažos šķērso nepaklausīgs “kareivis” 86
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvija lec kaut kādā nezināmajā, kur zināms ir viens – būs skandāls. Sociologs Kaktiņš par antigēnu testiem 79
23 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Televīzijas vērtīgākā senlieta – Jānis Domburs. Egila Līcīša feļetons 19
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Kas noticis ar hercogieni Keitu Midltoni? Cilvēki satraukti visā pasaulē 41
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Banānu – kokosriekstu cepumiņi bez cukura 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk 15
1 diena
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 30.novembra līdz 5.decembrim
3 stundas