
“Šķita, ka sācies karš!” Latvijā pirmo reizi izmantota šūnu tehnoloģija apziņošanai – skaļais signāls pamatīgi nobiedēja iedzīvotājus 0
LA.LV jau informēja, ka ceturtdienas vakarā Latvijā pirmo reizi izmantos šūnu tehnoloģiju iedzīvotāju apziņošanai par naktī gaidāmajām stiprajām lietusgāzēm.
Izplatot oranžo brīdinājumu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informēja, ka gaidāmās nakts pirmajā pusē atsevišķos rajonos gaidāms pērkona negaiss ar stiprām lietusgāzēm, bet vietām valsts dienvidos pērkona lietusgāzes būs pat ļoti stipras un ar krasām vēja brāzmām, kas sasniegs ātrumu līdz 20 m/s. Iespējama arī krusa.
Brīdinājums ir spēkā no ceturtdienas plkst.21 līdz piektdienas plkst.7.
Brīdinājums pamatā attiecināts uz Latvijas dienvidu rajoniem – no Rīgas Lietuvas robežas virzienā, attiecīgi šo reģionu iedzīvotāji arī saņēmuši brīdinājumus savos telefonos.
Brīdinājuma “robežas” rajonos neizpratni dažiem radījis, kāpēc vērojamas atšķirības un pat no ļoti tuvu esošiem cilvēkiem vieni brīdinājumu saņēmuši, bet citi – nē. Brīdinājuma saņemšana ir atkarīga no sakaru torņa novietojuma, kuram konkrētajā brīdī pieslēdzies telefons.
Savukārt citus izbiedējis specifiskais skaņas signāls, kas pavadīja brīdinājumu – tas ir krietni skaļāks un pamanāmāks nekā īsziņām vai citai saziņai.
Kopš 1.jūlija Latvijā ir ieviesta šūnu apraide – risinājums sabiedrības brīdināšanai ārkārtas situācijās. Šūnu apraides paziņojumi tiks izmantoti, lai brīdinātu konkrētā teritorijā esošus iedzīvotājus par potenciāliem apdraudējumiem, piemēram, bīstamiem laika apstākļiem, plūdiem, ķīmisku vielu noplūdēm, bīstamām personām, pazudušiem bērniem un citiem gadījumiem.
Šūnu apraide paredz vairākus agrīnās brīdināšanas paziņojumu veidus – tiks izplatīti sarkanie, oranžie un dzeltenie brīdinājumi.
Tāpat paredzēti ziņojumi par pazudušiem bērniem, par apdraudējuma situācijas beigām un mācību brīdinājumi.
Šūnu apraides paziņojumi nebūs SMS ziņas. Mobilajos telefonos agrīnās brīdināšanas paziņojumi parādīsies speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, tos nevarēs modificēt vai pārsūtīt citiem tālruņiem. Šie paziņojumi atšķirsies no ierastajām īsziņām, e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte.
Šūnu apraide darbojas līdzīgi kā radio – tā nenodrošina atgriezenisko saiti no saņēmēja un netraucē ierasto saziņu. Paziņojumi ir bez maksas, tiem nav nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās vai abonēšana jeb SIM karte. Paziņojums tiek saņemts, ja mobilais tālrunis atrodas konkrētā mobilo sakaru torņa uztveršanas zonā.
Paziņojumus varēs saņemt mobilajos telefonos, kas darbojas visās mobilo sakaru tīkla paaudzēs. Mobilie telefoni saņems paziņojumus neatkarīgi no abonēšanas, ja tie atrodas mobilo sakaru tīklu apraides zonā, tostarp tūristu, viesstrādnieku, studentu un citu sabiedrības grupu, kas viesojas Latvijā, telefoni. Tā kā šūnu apraides tehnoloģija pasaulē darbojas jau daudzus gadus, tad šūnu apraides paziņojumus varēs saņemt arī uz “podziņtelefoniem”, ja ražotājs paredzējis tādu funkcionalitāti.
Brīdinājuma paziņojumi tiks izplatīti latviešu valodā, un atsevišķos gadījumos tiem var tikt pievienots arī tulkojums angļu valodā. Paziņojumu saņemšanu un attēlojumu viedtālruņos nodrošina attiecīgās operētājsistēmas izstrādātāji. Tālruņu lietotājiem jāņem vērā, ka “Android” ierīcēs paziņojumu nosaukumi būs redzami latviešu valodā tikai tad, ja ierīcei ir pieejama un aktivizēta latviešu valodas lietotāja saskarne. “Apple” ierīcēs šobrīd pilnvērtīga latviešu valodas saskarne nav pieejama, tāpēc paziņojumu nosaukumi būs redzami angļu vai lietotāja izvēlētajā valodā.
Šūnu apraidi varēs lietot ne tikai visā Latvijā, bet konkrētā reģionā vai pagastā.
Vienlaikus ar šūnu apraidi Latvijā turpinās darboties pārējās agrās brīdināšanas sistēmas – trauksmes sirēnas, lietotne “112 Latvija”. Nākamgad varētu ieviest satelīta sistēmu iedzīvotāju apziņošanā. Novembrī paredzēta plašāka brīdinājuma sistēmas pārbaude un informatīvā kampaņa.
Lūk, kādas bija cilvēku reakcijas, kuri saņēma ziņu par stiprajām lietusgāzēm!
Kā es pārbijos no šī! 🫣🫣🫣 pic.twitter.com/6jNNfgBf1V
— Rihards Gromuls (@Gromuls) July 10, 2025
Sieva domāja ka karš sācies 🤣
— Toms (@tomsvfx) July 10, 2025
man šķiet, ka visa valsts sabijās.. laikam tāds bija arī mērķis 😁😁😁😁😁.. lai draudus uztver nopietni.. 🫣
— Ritvars Asarītis (@ashaiz) July 10, 2025
Hesus. Šķita, ka karš sācies
— Sintija (@_skabarga) July 10, 2025
Draudzene Kuldīgā, arī teica, ka neko nesaņēma
— Sintija (@_skabarga) July 10, 2025
Es telefonu tik ātri aizmetu pa gaisu un izslēdzu paziņojumu, ka nemaz nezinu, kas tur bija rakstīts. Sajūta tāda, ka gandrīz ar sirdi aizgāju.
— Krista (@KrristaU) July 10, 2025
Vai ne 😁 skatos vīram un man sākas tā sirēna telefonā – momentāli ar acīm skatos, kur bērni, kur skriet, ko grābt 😱
Efektīvi 😅
— Līga Kalniņa (@liga_ligaromane) July 10, 2025
Bija. Automātiski aizvēru, jo taja brīdī nevarēju lasīt, bet vairs telefona neredzu. Ja svarigi pazinojumi, būtu svarigi, lai paliek pieejami telefona nevis izzud pēc paradīsanas
— Romāns Meļņiks (@romans_melniks) July 10, 2025
Kāpēc šūnu apraides paziņojumam tika iestatīta visbīstamākā, svarīgākā kategorija oranžajam brīdinājumam par lietu? Varbūt varēja iztikt ar zemākām kategorijām, kas atnāktu kā paziņojums, nevis pārņemtu visu ekrānu ar sirēnu.
— Gustavs Švalbe (@SchwalbeGustavs) July 10, 2025
Drausmīga skaņa un uzraksts “presidential alarm” ir ļoti maldinoši! Bērni atskrēja ar izbailēm un pārliecību, ka karš ir sācies
— Liene Bikshe (@LieneBikshe) July 10, 2025
Protams, forši, ka šūnu apraide strādā, bet to briesmīgo trauksmes signālu varbūt tomēr varētu pietaupīt X stundai, ne kārtējam lietum
— Haralds Punculis (@HaraldsPunc) July 10, 2025
Vai saņēmi brīdinājumu?