Ekonomika
Īpašums

Diskusija par uzņēmumu vērtību atklāj pārsteidzoši lielu nekustamā īpašuma nozares ietekmi0

Foto: Edijs Pālens/LETA

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Diskusija par uzņēmumu vērtību un faktoriem, kas to nosaka, atklāj pārsteidzoši lielu nekustamā īpašuma nozares ietekmi.

Pagājušajā nedēļā birža “Nasdaq Riga” sadarbībā ar korporatīvo finanšu un konsultāciju uzņēmumu “Prudentia” diskutēja par Latvijas un Igaunijas “TOP–101” uzņēmumu vērtību un faktoriem, kas to ietekmē.

Diskusijā tika meklētas atbildes uz vairākiem būtiskiem jautājumiem, tādiem kā – kāpēc Igaunijas vērtīgāko uzņēmumu EBITDA (uzņēmuma ienākumi pirms nodokļu, kredītu procentu un amortizācijas atskaitījumiem – šis rādītājs ļauj salīdzināt dažādu valstu uzņēmumu rezultātus, neņemot vērā nodokļu likumdošanas un grāmatvedības standartu atšķirības) ir krietni lielāka nekā Latvijas vērtīgākajiem uzņēmumiem, kādēļ Igaunijas vērtīgākajiem uzņēmumiem ir augstāki korporatīvās pārvaldības un caurspīdīguma novērtējumi, kā arī to, kāpēc starp Latvijas vērtīgākajiem uzņēmumiem ir krietni vairāk tādu, kas pieder ārvalstu investoriem.

Salīdzinot abu valstu vērtīgāko uzņēmumu sarakstus, jāsecina, ka daudz kur tie ir līdzīgi, tomēr dažās jomās pastāv krasas atšķirības.

Piemēram, Igaunijas “TOP101” vērtīgāko uzņēmumu sarakstā transporta uzņēmumi aizņem 17%, bet Latvijas – tikai 12%, kas acīmredzot izskaidrojams ar lielo “Tallink Grupp” ietekmi, kuru nespēj līdzsvarot pat “airBaltic”.

Savukārt Latvijā tirdzniecības uzņēmumi ir daudz lielāki nekā Igaunijā – Latvijas lielāko uzņēmumu sarakstā tie aizņem 15% no vērtības, bet Igaunijā – gandrīz divas reizes mazāk, tikai 8%, tāpat Latvijas vadošajiem pakalpojumu uzņēmumiem izdevies izkarot sev lielāku vietu zem saules – Latvijā tie veido 5% no vērtīgāko uzņēmumu vērtības, bet Igaunijā – tikai 0,4%.

Tomēr viskrasākās atšķirības vērojamas nekustamo īpašumu attīstīšanas nozarē – Igaunijā šīs nozares pārstāvji veido 15% no lielāko uzņēmumu vērtības, tā ir otrajā vietā aiz transporta uzņēmumiem uzņēmumu vērtības ziņā.

Latvijā šīs nozares uzņēmumi starp lielākajiem un vērtīgākajiem nespēj iekļūt pat nozaru saraksta pirmajā desmitniekā, kas liecina par to, ka nekustamo īpašumu nozare Latvijā ir daudz vājāka un sadrumstalotāka.

Kādēļ tik krasa atšķirība?

Igaunijas eksperti domā, ka tas saistīts ar agrāku nozares koncentrēšanos kaimiņvalstī un lielāku uzņēmumu agresivitāti jaunu tirgu meklēšanā.

“Igaunijas nekustamā īpašuma pārstāvji Latvijas nekustamā īpašuma tirgū ir daudz aktīvāki nekā Latvijas pārstāvji Igaunijas tirgū. Šobrīd igauņu nekustamā īpašuma attīstītāji ir investējuši nekustamajos īpašumos Latvijā ap 200 miljoniem eiro.

Faktiski Igaunijas tirgū par labo toni tiek uzskatīts tas, ka, pabeidzot būvēt vienu komercobjektu Tallinā, nākamais projekts tiek meklēts Rīgā,” atšķirības nozares īpatsvarā un peļņas rādītājos skaidroja Viljars Arakas, Baltijas lielākā komerciālo nekustamo īpašumu fonda “Eften Capital” valdes priekšsēdētājs.

Citai būtiskai vērtīgāko uzņēmumu atšķirībai uzmanību pievērsa “Nasdaq Riga” valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne, norādot uz to, cik krasi atšķiras uzņēmumu korporatīvās pārvaldības un caurspīdības rādītāji abās valstīs.

“Igaunijas “TOP101” pirmajā pieciniekā ir divi biržā kotēti uzņēmumi, savukārt, Latvijā – divi valstij piederoši uzņēmumi. Tas skaidri iezīmē to, ka kapitāla tirgus nozīme Igaunijas ekonomikā ir daudz lielāka.

Topā parādās arī tas, ka uzņēmumi Igaunijā, salīdzinot ar Latviju, ir caurspīdīgāki un atklāj vairāk informācijas sabiedrībai par savu darbību, līdz ar to padarot Igaunijas “TOP101″ kopumā vērtīgāku,” D. Auziņa-Melalksne uzsvēra.

Vēl viena būtiska atšķirība abu valstu vērtīgāko uzņēmumu sarakstā ir ārvalstu pilsoņiem piederošo uzņēmumu skaits šajā sarakstā. No 101 vērtīgākā uzņēmuma Igaunijā ārvalstu investori kontrolē nedaudz mazāk kā pusi – 46.

Toties Latvijā no 101 vērtīgākā uzņēmuma divas trešdaļas jeb 64 uzņēmumus kontrolē ārvalstu investori.

Ārvalstu investoru kontrolē esošo uzņēmumu vērtība Latvijas vērtīgāko uzņēmumu sarakstā ir 9,1 miljards eiro, bet Igaunijas – 7,9 miljardi eiro.

Kopumā arī šie skaitļi liecina par to, ka igauņu uzņēmēji ir aktīvāki un veiksmīgāki savu uzņēmumu attīstīšanā.

Saistītie raksti

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
“Nasdaq” konsolidē savus centrālo vērtspapīru depozitārijus Eiropā ar galveno mītni Latvijā 1
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Nākotnē aplidos mēnesi un dosies uz Marsu. “SpaceX” veiks savu pirmo pilotējamo lidojumu kosmosā 1
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Gatis Roze: Stāvvads pagalam, bet kurš tagad maksās? 2
1 diena

Lasītākie

JL
Juris Lorencs
Latvijā
“Bailes ir viens no efektīvākajiem sabiedrību kontrolējošajiem mehānismiem.” Saruna ar mācītāju ­Jāni Bitānu 2
Intervija 9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Draudēja noslepkavot un gribēja spert manam bērnam!” Sieviete Bolderājā uzbrūk jaunajai māmiņai
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Strupišs nāk ar platu atvēzienu, jo dimbā esam ar to, ko tiesneši savā ķēķī ievārījuši 1
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Pēc gada mati celsies stāvus!” Lapsa uzskaita apšaubāmus darījumus, kas krīzē “izslīd cauri” nepamanīti 3
11 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Bīstamas mājas vizītes un riskam pakļauta visa ārsta prakse. Kā Covid-19 testus veiks pie ģimenes ārstiem?
5 stundas