Audzētavas "Hofzumberg" ģimenes dzīve - trīs paaudzes un rotveileri

“Viss sākās 1994. gadā, kad tētis mājās ienesa mazu, lāsumainu kamoliņu”: Inetas mūža mīlestība – rotveileri 4

Laura Blumberga, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 12
VIDEO. Kaut kas neredzēts! Uz Gaujas tilta pie Cēsīm “atgriezusies ziema” – grūti pat pabraukt 16
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Lasīt citas ziņas

Netālu no Daugavpils skaistā privātmājā ar vēl skaistāku, iekoptu dārzu mitinās trīs paaudžu ģimene – tētis Gunārs un mamma Ausma Hmeļņicki, viņu meita Ineta Orbidāne ar vīru Gati un bērniem – trīsgadīgo Emīlu un mazo Paulu. Ļoti kupla ģimene, jo šeit dzīvo arī astoņi suņi – Jokers, Dragons, Imis, Lerisa, Golda un Selīna – visi rotveileri, kā arī divi franču buldodziņi – Mokka un Angerona un divi kaķi – Tomass un Mia. Pirmais rotveileru suns ģimenē ienāca 1994. gadā un kopš tā laika neviens no ģimenes savu dzīvi vairs nespēj iedomāties bez šiem skaistajiem un brīnišķīgajiem suņiem, kas nenoliedzami pret sevi iedveš arī bijību.

“Mana tēta pirmais iegādātais rot­veilera šķirnes suns mūs aizveda pa mums toreiz vēl nezināmu ceļu – tagad mēs esam izveidojuši vienu no lielākajām šīs šķirnes audzētavām Latvijā, kura, nebaidīšos teikt, ir kā izlolots un mīlēts bērns. Audzētava “Hofzumberg” (Latvijas Kinoloģijas federācija) ir mūsu hobijs, kurā iesaistīta ir pilnīgi visa ģimene – līdz pat mazajam trīsgadniekam Emīlam. Audzētavas īpašnieks un pamatlicējs ir mans mīļais tētis Gunārs Hmeļņickis!” stāstu par iemīlēšanos rotveileros sāk Ineta.

Mīlestība uz mūžu

CITI ŠOBRĪD LASA

“Viss sākās 1994. gadā, kad tētis mājās ienesa mazu, lāsumainu laimes kamoliņu. Un kopš tā brīža es esmu pavadījusi katru dienu kopā ar šiem brīnišķīgajiem suņiem. Mūsu pirmais suns bija Betija – suns ar ciltsrakstiem, viss, kā vajag! Tieši viņa bija tā, kuras dēļ vairs sev blakus neredzējām citus suņus kā tikai šos…

Pa šiem gadiem esam gājuši cauri dažādiem pārbaudījumiem, veiksmēm un neveik­smēm, bet šodien es ar lepnumu varu teikt – viss bija tā vērts. Mēs ieguldām ļoti daudz laika, līdzekļu, uzmanības, lai pilnveidotos, attīstītos un ietu savu ceļu šajā šķirnē.

Rotveilers – tā ir mīlestība uz mūžu!

Tagad mēs audzētavā esam ieveduši suņus no dažādām pasaulē zināmām audzētavām, lai nedaudz atšķaidītu tās asinslīnijas, kas ir Latvijā. Pret ciltsdarbu izturamies kritiski. Esmu pārliecināta, un daudzi audzētāji man piekritīs, ka ideālu suņu nav. Bet vienmēr ir prieks redzēt ideālam pietuvinātos, un tāds ir mūsu mērķis. Šķirnes standarts – tā ir audzētāja bībele! Tāpēc ir ļoti svarīgi to pareizi saprast.

Mūsu visaizrautīgākā nodarbošanās ir tieši ciltsdarbs, jo tas ir kā māksla – domāt, redzēt, kombinēt un veidot, un šo brīnišķīgo rezultātu pēc tam ieraudzīt kucēnos. Izstādes ir izstādes – bez tām neviens audzētājs netiek uz priekšu, un arī tas, saprotams, ir nepieciešams. Bet vissvarīgākais, ka ikviens suns, kas dzīvo mūsu mājās, ir mīlēts, lolots un aprūpēts. Esam ļoti lepni un laimīgi, ka tieši šie ir mūsu suņi,” stāsta Ineta.

Ja audzina, ir brīnišķīgs!

Jautāta, kāpēc tieši rotveilers, Ineta teic, ka viņas uztverē šie suņi ir universāli itin visās jomās. “Tas ir suns kompanjons, sargsuns un, protams, suns, kas ir brīnišķīgs ģimenes loceklis. Es teiktu, ka šie suņi prot pielāgoties saviem saimniekiem. Bet ir viens liels un svarīgs “bet” – šie dzīvnieki ir brīnišķīgi ģimenes suņi, ja vien tiek pareizi audzināti!” skaidro Ineta.

Reklāma
Reklāma

“Tātad cilvēks, kurš ir iegādājies šīs šķirnes suni, apzinās, ka dzīvniekam būs jāveltī daudz laika apmācībām.

Kad pie mums atbrauc pēc kucēniem, tad galveno uzsvaru mēs vienmēr liekam uz to, ka ir laikus jāmeklē suņu skola un kinologs.

Cilvēkam, kas izvēlējies šo šķirni, noteikti ir jāapzinās – kā jau vairākumam suņu, arī rotveileram patīk garas pastaigas, tāpēc ļoti vēlams, lai saimnieki nav mājās sēdētāji, bet gan tādi, kas gatavi kājām doties piedzīvojumos dabā. Rotveilers ir lielisks kompanjons, tāpēc noteikti priecāsies, ja viņu ņems līdzi, nevis atstās gulēt mājās uz dīvāna. Tajā pašā laikā suns nav uzbāzīgs. Ja viņš ir ar saimnieku istabā un redz, ka cilvēki atpūšas, tad arī suns ies savā vietiņā un būs mierīgs.

Ļaudīm, kas noskatījuši rot­veileru, jābūt ar stingru, mierīgu, nosvērtu raksturu un jāsaprot, ka ir skaidri jānorāda savam četrkājainajam draugam robežas – ko drīkst un ko ne.

Noteikti neieteiktu iegādāties rotveileru tādiem cilvēkiem, kam ikdienā nav brīvā laika, ko veltīt sunim. Šis nav suns, kas izaudzinās sevi pats. Brīnišķīgs, nosvērts, paklausīgs rotveilers slēpjas zem atslēgvārdiem – sunim veltīts laiks un pareiza audzināšana.”

Rotveilers kā ģimenes suns

Inetas ģimenē aug divi mazi bērni, un trīsarpus gadu vecā Emīla ikdiena lielā mērā ir saistīta ar suņu aprūpi un saskarsmi. Protams, kopā ar pieaugušajiem!

“Emīls vienmēr ir mūsu lielais palīgs darbiņos, kas saistās ar suņiem, – ejam kopā barot, staigāt, trenēt. Bet te arī, protams, ļoti daudz atkarīgs no vecāku atbildības un saprašanas – kā bērns drīkst izturēties pret suņiem. Noteikti ir jāstāsta bērnam, kā drīkst un nedrīkst darīt. Vienmēr jābūt blakus un nekādā gadījumā nedrīkst atstāt bērnus un suņus nepieskatītus.

Bet kopumā, ja man būtu jāatbild īsi, teiktu – rotveileriem bērni patīk,” saka Ineta un papildina, ka šiem suņiem, starp citu, nav arī ne mazāko problēmu sadzīvot ar citiem mājdzīvniekiem.

“Mums pašiem ir divi kaķi, vienam kaķim ir jau 18 gadu, un viņš ir “izaudzinājis” visus lielos suņus. Visi suņi viņu respektē! Otrs kaķis lielākoties dzīvo mājās, iekštelpās, un ar viņu biežāk tiekas “istabas suņi”,” skaidro Ineta.

Kad sākt un kā apmācīt

Ineta stāsta: lai arī rotveileri ir ļoti gudri un intelektuāli suņi, turklāt viegli apmācāmi, saimniekam, kas šo suni apmācīs, ir jābūt pamata priekšzināšanām, kā to darīt.

“Šiem suņiem netrūkst pašpārliecinātības! Bet vislabākais ir tas, ka rotveileri patiešām labi pakļaujas dresūrai. Un apmācīts rotveilers ir mīlestības pilns suns, uzticams visai savai ģimenei,” viņa saka un skaidro, ka kucēni savu socializācijas periodu sāk jau tad, kad vēl dzīvo audzētavā.

“Kucēni līdz brīdim, kad dodas uz savām jaunajām mājās, dzīvo pie mums mājās, kur mēs vienmēr esam līdzās un pieradinām mazos pie dažādām skaņām, trokšņiem, sabiedrības. Divu mēnešu vecumā kucēns dodas uz savām jaunajām mājām, un tad saimniekiem vienmēr sakām, ka kucēns ir kā plastilīns – ko lipināsiet, to arī dabūsiet. Uz suņu skoliņu kucēnam būtu jāsāk iet ap četru mēnešu vecumu. Rotveileram ieteicams apmeklēt grupu nodarbības pie kinologa, jo šiem suņiem ļoti svarīga ir socializācija ar citiem suņiem un svešiem cilvēkiem,” tā Ineta.

Ineta arī papildina, ka apmācībās šiem suņiem ir nepieciešama stingra, mierīga un nosvērta nostāja, jo pieaugot rotveilers noteikti sacentīsies par vietu barā – suns darīs visu iespējamo, lai izcīnītu virsroku.

Veselība, barošana un kopšana

Ineta stāsta, ka rotveilera vājās vietas ir gūžu displāzija, dažādas sirds saslimšanas un onkoloģija. “Tomēr kopumā rotveileri ir veselīga šķirne, protams, ka viss ir tāpat kā cilvēkiem – individuāli, un katram sunim dzīves laikā mēdz būt savas kaites, tomēr lielākoties šīs šķirnes suņi ir veselīgi,” viņa stāsta.

Kā smejas Ineta, šie suņi ir visēdāji. “Nu, vismaz mūsu audzētavā nav bijis neviena izvēlīga suņa. Mēs savus suņus barojam ar profesionālo sauso barību. Ja cilvēks necenšas izdabāt sunim un viņa kaprīzēm jau kucēna vecumā, tad ar ēšanu un apetīti nav nekādu problēmu. Un tas, kas priecē, – šiem suņiem nav noslieces uz alerģiju,” uzsver Ineta.

Kucēna cena un iegāde

Kvalitatīva rotveilera šķirnes kucēna vidējā cena ar LKF/FCI sistēmas ciltsrakstiem Latvijā ir 800 līdz 1500 eiro. Atsevišķos gadījumos kucēns var maksāt arī dārgāk.

“Viss ir ļoti atkarīgs no audzētavas un vecāku asinslīnijām. Ja cilvēks vēlas patiešām labu, kvalitatīvu kucēnu, jārēķinās, ka tā nebūs maza summa. Der arī atcerēties, ka tad, kad kucēns ir tikai divus mēnešus vecs, jums neviens nevar apsolīt, ka viņš izaugs, piemēram, par izstāžu zvaigzni vai visizcilāko šķirnes pārstāvi. Kucēni aug un mainās. Jebkurš audzētājs pārdošanas brīdī redz tikai to, kas ir tobrīd,” skaidro Ineta.

Šķirnes raksturojums

• Rotveilera galva ir masīva, ar iespaidīgām uzacīm ar brūnu pigmentāciju.

• Skaistas tumši brūnas acis.

• Rotveilers ir liels, muskuļots un izturīgs suns ar spēcīgu ķermeni un pārliecinātu izturēšanos.

• Augstums skaustā suņiem 60–68 cm, kucēm 55–65 cm.

• Kažoks ir melns ar sulīgas rūsganbrūnas krāsas iezīmēm uz vaigiem, purna, virs acīm, uz krūtīm un priekšķepām.

• Rotveilera šķirnes suņi ir ļoti inteliģenti, aizsargājoši un uzticīgi savai ģimenei. Rotveilers var būt arī lielisks darba suns, uzraugs vai sargsuns.

• Rotveilers ir ļoti atlētisks.

Rotveileru šķirnes

Plusi

• Nerej bez iemesla.

• Intelektuāls un gudrs suns.

• Viegli apmācāms.

• Labs sargs.

• Lielisks ģimenes suns.

• Viegla aprūpe un kopšana.

• Rotveileram ir bieza pavilna, tāpēc suns var dzīvot arī ārā – naktis pavadot, piemēram, voljērā vai droši iežogotā pagalmā.

• Ilgdzīvotājs – rotveilera vidējais dzīves ilgums ir 10 līdz 12 gadi.

Mīnusi

• Piemīt vēlme dominēt, tāpēc saimniekam jābūt ar zināšanām, kā šādu suni audzināt un apmācīt!

• Rotveilers, kas tiek audzināts nepareizi, var kļūt agresīvs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.