Latvijā
Politika

Jautājam partijām: Kā izbeigt dažu personu iedzīvošanos maksātnespējas procesos?0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valdis Semjonovs

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

Lasiet, ko lielākās partijas atbild uz jautājumu:

Kādi ir jūsu priekšlikumi, lai izbeigtu atsevišķu personu iedzīvošanos maksātnespējas procesos?

Jaunā konservatīvā partija, Juta Strīķe:

Maksātnespējas administratoru darbs tiešā valsts pakļautībā.

Nacionālā apvienība, Dzintars Rasnačs:

Stiprināsim Maksātnespējas kontroles dienesta sadarbību ar policiju un KNAB. Riskam pakļauto maksātnespējas administratoru uzraudzību veiksim arī elektroniski. Turpināsim pārbaudes prakses vietās, regulāri vērtēsim administratoru reputāciju un zināšanas. Būtiski ierobežosim procesa izmaksas.

“Saskaņa”, Guntars Grīnvalds:

Maksātnespējas procesiem jābūt mērķētiem nevis uz uzņēmumu ātrāku likvidēšanu un izsaimniekošanu, bet uz uzņēmumu saglabāšanu un maksātspējas atjaunošanu. Ja uzņēmums atkal kļūtu maksātspējīgs, tas varētu izpildīt savas finanšu saistības. Jāpārvērtē maksātnespējas administratoru atlīdzības sistēma, nosakot, ka administratora atalgojums ir adekvāts, bet ne pārlieku augsts. Ja uzņēmums atjauno maksātspēju, administratoru prēmē.

“Attīstībai/Par!”, Evita Goša:

Jālikvidē maksātnespējas administratoru profesija un jānodrošina iespēja kreditoriem vienoties par personu, kas administrēs parādnieka maksātnespējas procesu. Jāceļ policijas spēja izprast maksātnespējas shēmas un efektīvi izmeklēt lietas, arī palielinot finansējumu. Jānodrošina soda neizbēgamība, tostarp jāpiemēro aizliegums nodarboties ar komercdarbību personām, kas maksātnespēju izmantojušas, lai iedzīvotos.

Latvijas Reģionu apvienība, Inga Bite:

Noteiksim maksimālo summu, ko administrators var nopelnīt par konkrētu darbu veikšanu. Atjaunosim faktiskās maksātnespējas institūtu, kas dos iespēju pārskatīt darbības, kuras pirms procesa uzsākšanas veiktas uzņēmuma izsaimniekošanā. Atbrīvosim no amata administratorus, kuri likuma “burtu” izmanto, lai apietu likuma “garu”. Veiksim visaptverošu tiesu nolēmumu izvērtējumu maksātnespējas procesos, lai atklātu aizdomīgus gadījumus un disciplināri vērstos pret tiesnešiem, kas pieņēmuši nepamatotus lēmumus.

“Jaunā Vienotība”, Inese Lībiņa-Egnere:

Tiesiskuma stiprināšana maksātnespējas procesa visos posmos. Ieviest konkurenci maksātnespējas administrēšanas jomā, atverot tirgu arī starptautiskiem speciālistiem. Jāizstrādā jauna un samērīga administratoru atlīdzības sistēma.

“KPV LV”, Artuss Kaimiņš:

Likvidēt administratora profesiju un atstāt administratora iecelšanu kreditoru sapulces kompetencē. Tiesai uzraudzīt un kontrolēt maksātnespējas procesu. Pastiprināt kreditoru tiesības uzraudzīt maksātnespējas procesu un atteikties no administratoru sertificēšanas, nododot kreditoriem tiesības iecelt jebkuru kandidātu, kurš vislabāk rīkotos kreditoru kopuma interesēs.

Zaļo un zemnieku savienība, Māris Kučinskis:

No likumdošanas viedokļa jautājums atrisināts pašreizējās valdības laikā, pieņemot lēmumus, kas vērsti uz regulāru maksātnespējas administratoru darba kontroli un atbildības prasīšanu par padarīto. Šobrīd svarīgi praksē nostiprināt, lai sistēma strādātu bez novirzēm no normatīvajiem aktiem.

Lasiet vēl:

Jautājam partijām: Cik jāpelna policistam?

Jautājam partijām: Kā ierobežot azartspēles?

Jautājam partijām: Kad beidzot cietumā liks lielos blēžus?

Jautājam partijām: Kādi ir jūsu priekšlikumi tiesas procesu saīsināšanai?

Partiju piedāvājumu reģionālajā politikā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu ārpolitikā, aizsardzībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu ekonomikā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu labklājībā, demogrāfijā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu veselības aprūpē un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Partiju piedāvājumu izglītībā un “LA” vērtējumu lasiet šeit.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.lv