Pieņemot valsts budžeta likumu, palielinātas arī minimālās pensijas un Satversmes tiesas sprieduma ietekmē arī garantētais minimālais ienākums.
Pieņemot valsts budžeta likumu, palielinātas arī minimālās pensijas un Satversmes tiesas sprieduma ietekmē arī garantētais minimālais ienākums.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Jostu savilkšanas” vietā stimuli. Svarīgākās nodokļu izmaiņas 2021. gadā 5

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vakar pēc astoņas dienas ilgušām debatēm Saeima beidzot apstiprināja 2021. gada valsts budžetu un to pavadošo nodokļu izmaiņu likumprojektu paketi. 2021. gada valsts budžeta izdevumi būs 10,758 miljardi eiro, bet ieņēmumi – 9,579 miljardi eiro.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 19
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Varam dot cilvēkiem skaidru signālu.” Pavļuts atklāj nosacījumus, pie kādiem var pārskatīt ierobežojumus 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 5
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Budžeta apspriešanas gaitā valdība saglabājusi savu apņemšanos nesamazināt budžeta izdevumus. Kā, raksturojot budžetu, savulaik izteicās Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, “budžets veidots ekonomikas apzinātai un plānveida stimulēšanai, neatverot vaļā deficīta slūžas”.

Neskatoties uz prognozējamo nodokļu ieņēmumu mazināšanos par 328 miljoniem eiro, valdība nevis samazina, bet palielina izdevumus par 744 miljoniem eiro, cerot, ka tas palīdzēs ekonomikai pārvarēt Covid-19 izraisīto krīzi.

Valdība šādi demonstrē pretēju pieeju krīzes risināšanai nekā 2008.–2009. gadā, kad ekonomikas problēmas tika ārstētas ar “jostu savilkšanu”.

Salīdzinājumam – valsts budžeta izdevumi no 5,56 miljardiem latu 2009. gadā samazinājās līdz 4,38 miljardiem 2010. gadā, samazinot budžeta izdevumus par 21,2% – tas bija lielākais izdevumu samazinājums iepriekšējās krīzes laikā.

Budžeta deficīts plānots 3,9% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb 1 miljards 179 miljoni eiro.

Šo budžeta aspektu kritizēja pat valdošās koalīcijas partijas, konkrēti Nacionālās apvienības eirodeputāts Roberts Zīle un Jaunās konservatīvās partijas Saeimas deputāts Gatis Eglītis, argumentējot, ka šajos apstākļos varēja sekot lielākās daļas Eiropas Savienības valstu paraugam un vēl vairāk palielināt budžeta deficītu, konkrēti, līdz 1,5% no IKP jeb vēl par aptuveni 332 miljoniem eiro un attiecīgi palielināt atbalstu grūtībās esošajām tautsaimniecības nozarēm.

Tika norādīts, ka Latvijā Covid-19 krīzes atbalstam tautsaimniecībai līdz šim tērēts tikai aptuveni 0,1% no IKP, kas ir viens no zemākajiem līmeņiem ES. Tomēr vispārēju atbalstu šī ideja neguva, jo pat opozīcijā esošās ZZS deputāte un bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola norādīja, ka “lielāks budžeta deficīts šodien – tie ir lielāki nodokļi rīt”.

Pie budžeta ieguvumiem varētu minēt to, ka krīzes apstākļos tiek nodrošināts algu pieaugums mediķiem un izglītības darbiniekiem, minimālā alga palielināta no 430 līdz 500 eiro, bet neapliekamais minimums no 250 līdz 300 eiro.

Tāpat palielinātas minimālās pensijas un Satversmes tiesas sprieduma ietekmē arī garantētais minimālais ienākums. No nākamā gada 1. jūlija tiks ieviestas minimālās sociālās iemaksas, bet visiem, kas pelna mazāk par minimālo algu, būs jāmaksā proporcionāli nopelnītajam, uzrunā Saeimas deputātiem teica Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Pie pozitīvā vērtējams arī tas, ka kādu mirkli nodokļu izmaiņu vairs nebūs. “Vienīgā plānotā izmaiņa – nākamā gada vidū valdībai jāiesniedz plāns, kā turpmāk mazinās darbaspēka nodokļus,” “Latvijas Avīzei” teica G. Eglītis (JKP).

Pie budžeta trūkumiem varētu minēt tā arī neatrisināto konfliktu ar pašvaldībām – 77 pašvaldībām nākamajā gadā budžeta samazinājums būs lielāks par 4%, īpaši daudz tādu būs Latgalē.

Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kamin­skis “Latvijas Avīzei” uzsvēra, ka LPS vērsusies pie Saeimas ar vairākām vēstulēm, tomēr dzirdīgas ausis nav atrastas, tādēļ nākamgad daudzām pašvaldībām būšot jāsavelk josta, neskatoties uz to, ka Satver­ smes tiesas lēmumu izpildei par garantēto minimālo ienākumu vajadzīgi papildu līdzekļi vairāku desmitu miljonu apmērā.

Tāpat kritiski vērtētas arī izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļa režīmā un autoratlīdzības saņēmēju nodokļu maksāšanas kārtībā. Jau minētā D. Reizniece-Ozola domā, ka šīs izmaiņas paredz, ka vairāki desmiti tūkstošu cilvēku nākamajā gadā meklēs jaunas darba vietas, bet šādu darba vietu nebūs, tas esot skaidrs.

Tāpat kritiski tiek vērtēts arī tas, ka kopā ar budžetu apspriešanai netika nodots ekonomikas atjaunošanas plāns pēc Covid-19 krīzes, ja tāds būtu – kritikas par budžetu, iespējams, būtu mazāk.

Svarīgākās nodokļu izmaiņas 2021. gadā

Sadārdzināsies atkritumu izvešana, jo palielināts dabas resursu nodoklis par sadzīves atkritumu un bīstamo atkritumu apglabāšanu poligonos.

Svaigiem Latvijas dārzeņiem, augļiem un ogām vēl trīs gadus tiks piemērota PVN samazinātā likme 5% apmērā.

Garantētais minimālais ienākuma slieksnis būs 109 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 76 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.

Savukārt, lai mājsaimniecību pasludinātu par trūcīgu, pirmajai un vienīgajai personai mājsaimniecībā ienākumiem jābūt ne lielākiem kā 272 eiro, pārējām personām mājsaimniecībā – 190 eiro.

Minimālās vecuma pensijas aprēķina bāzi paaugstinās līdz 136 eiro līdzšinējo 80 eiro vietā, bet personām ar invaliditāti kopš bērnības – 163 eiro.

Tiks paaugstināts arī apgādnieka zaudējuma pensiju minimālais apmērs, nosakot to 136 eiro bērniem līdz septiņu gadu vecumam un 163 eiro bērniem no septiņu gadu vecuma.

Būs straujāks akcīzes nodokļa pieaugums cigaretēm, cigarellām, cigāriem un citiem tabakas izstrādājumiem; arī uz elektroniskajās cigaretēs izmantojamajiem šķīdumiem tiek attiecināti lielāki nodokļi.

Par 0,5% tiks samazināta solidaritātes nodokļa likme – no nākamā gada tā paredzēta 25% apmērā.

No nākamā gada MUN maksāšanas režīmu varēs izmantot tikai pats mikrouzņēmuma īpašnieks. Savukārt par mikrouzņēmuma darbiniekiem būs jāpiemēro darbaspēka nodokļi vispārējā kārtībā.

Darbinieka ienākumu no mikrouzņēmuma apliks ar algas nodokli un darbinieku apdrošinās kā darba ņēmēju. Uz MUN maksātāju vairs neattieksies algas ierobežojums 720 eiro apmērā mēnesī.

Vienlaikus par MUN maksātāju vairs nevarēs kļūt pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, kā arī MUN maksātāja statusu vairs nevarēs iegūt sabiedrības ar ierobežotu atbildību.

No nākamā gada 1. janvāra MUN likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā būs 25 procenti, bet apgrozījumam, kas pārsniedz šo summu, nodokļa likme plānota 40 procentu apmērā.

No nākamā gada samazinās sociālās iemaksas: no līdzšinējiem 35,09% līdz 34,09% – par 0,5 procentpunktiem gan darba devējiem, gan darba ņēmējiem. Tādējādi iemaksu likme darba devējam turpmāk būs 23,59 procentu, bet darba ņēmējam – 10,50 procentu apmērā.

No nākamā gada jūlija tiks ieviests minimālais valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts – ceturksnī trīs minimālo algu apmērā. Minimālā darba alga no nākamā gada būs 500 eiro, un minimālās sociālās iemaksas plānotas 170 eiro apmērā mēnesī par darba ņēmējiem.

Minimālais sociālais nodoklis ceturksnī būs jāsamaksā no trīs minimālajām algām, un, ja persona strādās pie vairākiem darba devējiem vai vienlaikus būs gan pašnodarbinātais, gan darba ņēmējs, deklarētos ienākumus summēs kopā.

Ja tie ceturksnī būs mazāki nekā trīs minimālās algas, starpību starp nomaksāto sociālo nodokli un minimāli noteikto nodokli segs darba devējs no saviem līdzekļiem.

Obligātās minimālās sociālās iemaksas darba devēji iemaksās proporcionāli tam, cik daudz un ar kādu algu persona strādā pie katra darba devēja.

No 2021. gada jūlija iemaksu likme pensiju apdrošināšanai, ko veic pašnodarbinātie, būs 10% apmērā no ienākuma līdzšinējo piecu procentu vietā.

Tādas pašas obligātās iemaksas attieksies uz pašnodarbinātajiem, kuru ienākumi mēnesī nesasniegs minimālo algu, un šādā gadījumā personai būs jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā apliecinājums par ceturksnī plānotajiem ienākumiem.

Savukārt, ja ienākumi pārsniegs minimālo algu, būs jāveic obligātās iemaksas pašnodarbinātajiem noteiktajiem apdrošināšanas veidiem vismaz no minimālās algas un 10 procentu apmērā no ienākumu starpības.

Tiek būtiski sašaurināts patentmaksas maksāšanas režīms, saglabājot tādu tikai ādas un tekstilizstrādājumu amatniecībā, apģērbu un apavu izgatavošanā un labošanā, pulksteņu un slēdzeņu labošanā, kā arī citos sadzīves pakalpojumos, amatniecības izstrādājumu izgatavošanā, floristikā, privāto mājsaimniecības pakalpojumu un mājas aprūpes pakalpojumu sniegšanā.

Autoratlīdzību saņēmējiem būtiskas izmaiņas stāsies spēkā no 2021. gada 1. jūlija, bet līdz tam laikam saglabājas līdzšinējais IIN režīms attiecībā uz visiem līdzšinējiem autoratlīdzības ienākuma saņēmējiem.

Pārejas periodā tiks ieviests IIN no ieņēmumiem līdz 25 000 eiro gadā – 25 procenti, bet ieņēmumiem, kas pārsniedz 25 000 eiro gadā, – 40 procenti.

Arī turpmāk varēs piemērot nosacīto izdevumu normu, kuras apmērs būs 25% vai 50% no autoratlīdzības ieņēmumiem atkarībā no autora darba un izpildījumu veida.

Nodokli kravas automašīnām turpmāk noteiks pēc automobiļa motora radītā oglekļa dioksīda izmešu daudzuma. No nākamā gada nodokli automobiļiem ar pilnu masu no 3,5 līdz 12 tonnām plānots noteikt pēc emisijas klases “EURO” izmešu līmeņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt automašīnām ar pilnu masu virs 12 tonnām ņems vērā arī asu skaitu. Piekabēm nodokli turpmāk plānots noteikt pēc piekabes masas un asu skaita. Kravas automobiļiem ar motora tilpumu virs 350 kubikcentimetriem plānots noteikt papildu likmi 300 eiro apmērā.

Būs paaugstinātas nodokļa likmes uzņēmumu vieglajām mašīnām. Atkarībā no automašīnas motora tilpuma nodokļu likmes pieaugs vidēji par trim eiro, bet automobiļiem, kuru motoru tilpums pārsniedz 3000 kubikcentimetrus, plānots ieviest jaunu likmi 82 eiro apmērā.

Par automobiļiem, kas izmanto gāzi kā degvielu, ekspluatācijas nodokli būs jāmaksā 90% apmērā.

Dati: Saeima, LETA, “Latvijas Avīze”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 19
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Varam dot cilvēkiem skaidru signālu.” Pavļuts atklāj nosacījumus, pie kādiem var pārskatīt ierobežojumus 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Mūrniece: Mani pārteidz, ka vairums sabiedrības vēlas, lai politiķi pret Covid-19 vakcinējas pirmie 94
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Pabalsti ir smieklīgi, tie neļauj ne nomirt, ne izdzīvot, bet mudina strādāt nelegāli. Tad uz ko var cerēt? 39
5 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Jaundzimušo skaits turpina sarukt: decembrī tas bijis mazākais pēdējā simtgadē 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tiesu izpildītājam Veinbergam, kurš, iespējams, izkrāpis sirmgalvei mājokli, piemērots aizdomās turētā statuss
50 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Mašīnā nevar 2 mājsaimniecības, bet autobusā 100 gan var. Ar kuru galu domājat?” Rīdzinieki dusmīgi
26 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Pēteris Apinis atbild, vai iepriekš kļūdījies savos uzskatos par Covid-19 9
2 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Siguldas trase un pilsēta attīstās ar katru gadu.” Saruna ar visu laiku izcilāko kamaniņu sportistu Georgu Haklu
15:29
LL
Lilija Limane
Stāsti
Latviešu bēgļu reevakuācija plašos apmēros
15:25
LE
LETA
Ziņas
Gaidāms stiprs sniegs, atkala un lietus. Laika prognoze ceturtdienai
15:20
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāms stiprs sniegs, atkala un lietus. Laika prognoze ceturtdienai
13 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Arī Francijā, Vācijā, kur saslimstības divreiz zemāka nekā Latvijā, turpina ieviest stingrākus ierobežojumus 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hercogienes Keitas Midltones slaiduma noslēpums: recepte, kas remdē “kāri pēc kaut kā salda” un neļauj “norauties”
3 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Ne tikai skaists, bet arī bīstams: uzkritušais sniegs deformē skujkokus – kā to risināt?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā faktiskais bezdarba līmenis pagājušā gada beigās pieaudzis līdz 8,3%
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Pabalsti ir smieklīgi, tie neļauj ne nomirt, ne izdzīvot, bet mudina strādāt nelegāli. Tad uz ko var cerēt? 39
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nigērijā mednieki notvēruši Latvijā apgredzenotu zivjērgli 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 5
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātājs Dzintars Čīča pusotru gadu slēpis faktu, ka ir kļuvis par meitas tēvu: nav zinājuši pat radi 4
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Skatītāju iemīļotā TV personība Elīna tomēr izlēmusi atgriezties TV ekrānos
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdien atklāti 1088 Covid-19 gadījumi, bet 20 sasirgušie miruši
3 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
300 miljoni Pierīgas mobilitātei. Pierīgai ar Rīgu iecerēti vienoti maršruti, viena biļete un vienoti tarifi 8
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
6 fakti par pingvīniem: savādie putni, kuru pakāpeniskā izmiršana rada draudus visai planētai 2
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 19
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Erotisko romānu autori Karīnu Račko pēc Covid-19 vakcīnas sagaida negācijas: “Tika apgalvots, ka esmu uzpirkta, “atmazgāju” naudu, bilde “safabricēta”…” 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Oļģerts, Aļģirts, Orests un Aļģis
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 19
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 71
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kur likt kafijas biezumus: 10 radošas un pārsteidzošas idejas
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Mūrniece: Mani pārteidz, ka vairums sabiedrības vēlas, lai politiķi pret Covid-19 vakcinējas pirmie 94
21 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Uz nama jumta bīstams sniegs, bet pārvaldnieks novelk brīdinājuma lentas: vai darbs padarīts un sniegs vairs nevienu neapdraud? 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Varam dot cilvēkiem skaidru signālu.” Pavļuts atklāj nosacījumus, pie kādiem var pārskatīt ierobežojumus 38
22 stundas
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 19. līdz 24.janvārim
1 diena