Grāmatu “Laimiņas valoda”, dzejoļi no kuras ir iekļauti skolas mācību grāmatās, tēvs ir veltījis savai meitai Laimai.
Grāmatu “Laimiņas valoda”, dzejoļi no kuras ir iekļauti skolas mācību grāmatās, tēvs ir veltījis savai meitai Laimai.
Publicitātes foto

Kad zālēm ir dzīvības cena… Latviešu dzejnieka Vitauta Ļūdēna meitai nepieciešama palīdzība 1

“Es cīnos par savu dzīvību. Taču visapkārt vīruss, karantīna, epidēmija…. Nu jau nedēļu dzīvoju bez zālēm, kas man vitāli nepieciešamas, jo nepaspēju savākt naudu,” šādu ierakstu Laima ir publicējusi savā “Facebook” profilā.

Laimai ir divi bērni – 13 un 15 gadus veci. Pirms 7 mēnešiem viņai atklāts vēzis.

“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Lasīt citas ziņas

Laimai ir jālieto īpašas zāles– jaunākās paaudzes preparāts, kas spēj ievērojami apturēt vēža šūnu augšanas procesu, bloķējot to attīstību. Agrāk medikamentus Laimai piegādāja no Lietuvas, kur tie ir maksā lētāk – 350 eiro. Taču tagad zāles ir jāpērk Latvijā – nu jau par 520 eiro. Šī cena ir jau ar valsts piešķirto 50% atlaidi.
Lai palīdzētu Laimai savākt naudu zālēm, labdarības fonds BeOpen ir atvēris speciālu ziedojumu kontu.

Kontam ir piesaistīts programmas “Zaļā lampa” ziedojumu tālrunis 9 000 63 84 (1, 42 eiro par zvanu)
Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas nr. 50008218201
Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Laimai Ļūdēnai

Kad zālēm ir dzīvības cena…

CITI ŠOBRĪD LASA

Laima pēc profesijas ir horeogrāfe, viņa pasniedza un iestudēja dejas, profesionāli nodarbojās ar fotogrāfiju. Taču smagā slimība tam visam pārvilka pāri strīpu. Aiz muguras jau ir trīs ķīmijterapijas seansi. Pirms trim mēnešiem pēc ķīmijterapijas kursa Laima zaudēja samaņu un salauza kāju. Lūzums izrādījās ļoti smags, nācās veikt divas operācijas. Priekšā vēl ir trešā – lai izņemtu metāla konstrukciju. “Visu mūžu esmu dzīvojusi pēc principa – sargā sevi pats, un Dievs tevi sargās. Slēpošana, slidošana, kalnos kāpšana – tas nav par mani. Kājas ir mans darba instruments, es vienmēr esmu tās saudzējusi,” stāsta Laima.

Šodien Laima ir gatava ķerties pie jebkura darba – kā fotogrāfe un dizainere viņa piedāvā profesionālas fotosesijas, telpu noformējumu. Laima līdz pēdējam brīdim cerēja tikt galā saviem spēkiem un negribēja nevienam lūgt palīdzību. Taču tagad ir skaidrs, ka pašai atrisināt problēmu ar zālēm neizdosies. Visi iekrājumi ir iztērēti ārstēšanai un operācijām, šobrīd Laimas vienīgais iztikas avots ir niecīgais pabalsts, ko valsts maksā viņai un bērniem. Par laimi, ar bērniem palīdz vecmāmiņa – bijušā vīra mamma. Vērsties labdarības fondā pēc palīdzības Laimu pierunāja pazīstamā ratiņtenisa trenere Terēza Stenclava, ar kuru Laima iepazinās pavisam nesen, ieraugot sludinājumu par to, ka trenere meklē kādu, kurš varētu uzņemt videoklipu par viņas audzēkņiem – bērniem ar īpašām vajadzībām.

Laima kā brīvprātīgā piedāvāja trenerei savus pakalpojumus. Kad Terēza uzzināja par Laimas situāciju, viņa burtiski piespieda Laimu vērsties pēc palīdzības, faktiski – Terēza pati pirmā uzrakstīja labdarības fondam BeOpen. Bet Laima ilgi nevarēja saņemties, viņa arī šobrīd jūtas neveikli un neērti – visu laiku domā par to, ka ir daudz citu cilvēku, lielu un mazu, kuriem vēl vairāk nepieciešams atbalsts… Taču Terēzai Stenclavai izdevās pārliecināt Laimu par to, ka šīs zāles ir dzīvības jautājums, par to, ka jādomā par bērniem. Un par to, ka gaidīt ilgāk vairs nedrīkst.

Mūsu sarunas laikā Laima vairākas reizes atkārtoja, ka ļoti gribētu atrast iespēju piepelnīties. Viņa var ne tikai fotografēt un veidot dizainu, bet arī tulkot tekstus (no latviešu un angļu valodas). Laimas tulkojumi ir ļoti kvalitatīvi, jo viņa jau kopš bērnības aizraujas ar literatūru – raksta pasakas un dzeju. Šo talantu Laima ir mantojusi no tēva – pazīstamā latviešu dzejnieka Vitauta Ļūdēna, kurš ir daudzu dziesmu tekstu un bērnu grāmatu autors. Starp citu, grāmatu “Laimiņas valoda”, dzejoļi no kuras ir iekļauti skolas mācību grāmatās, viņš ir veltījis savai meitai.

Laima arī sapņo izdot savu grāmatu ar pasakām, kuru galvenais varonis ir viņas taksītis Susa. Taču tas pagaidām vēl ir tikai plānos.

Laimas mīļākais tēva dzejolis bija par krokodilu: “Upes ūdens zaļi zils / Tajā dzīvo krokodils.” Vēl bērnībā viņa ļoti mīlēja tēva grāmatu “Princis iet pa mākoņiem” – par ģimenes ruņčuku Princi, kurš bija ļoti līdzīgs tīģerēnam.
“Droši vien jūs bērnībā sapņojāt būt princese?”, mēs pajautājām Laimai.

“Es gribēju kļūt par sētnieku. Man šķita, ka tas ir pats labākais darbs – ar lielu lāpstu tīrīt pagalmā sniegu. Tad astoņu gadu vecumā es izlasīju grāmatu “Grāfs Monte-Kristo” un nolēmu kļūt par advokātu, lai aizstāvētu netaisnīgi notiesātos cilvēkus. Es pat iestājos juridiskajā fakultātē, taču pavisam drīz sapratu, ka nespēšu apvienot mācības ar darbu un bērniem… Taču cilvēktiesību aizsardzības jautājums mani vienmēr ir ļoti satraucis… Tagad es pati esmu izrādījusies situācijā, kad mana dzīvība ir elementāri atkarīga no naudas. Ņemot vērā manu diagnozi, ja man nav naudas zālēm, sanāk, ka man nav tiesību uz dzīvi…”

Laima ir ļoti spēcīgs un aktīvs cilvēks. Viņa nebaidās no grūtībām un tic labajam. Bērnībā viņa ļoti gribēja būt līdzīga Astrīdas Lindgrēnas pasaku varonei Ronijai, laupītāja meitai. Viņas mīļākā filma ir “Vējiem līdzi”. Laima, gluži kā filmas varone Skārleta, tic, ka bezizejas situāciju nav. Un mēs, savukārt, varam palīdzēt Laimai uzvarēt slimību.

Reāla iespēja

Pie mums onkoloģija vēl joprojām bieži tiek uztverta kā nāves spriedums. Speciālisti tam kategoriski nepiekrīt. Katru gadu parādās arvien jauni preparāti, kas ļauj apturēt slimības attīstību, dodot cilvēkam iespēju turpināt pilnvērtīgi dzīvot vēl daudzus gadus.

Taču šie medikamenti ir ļoti dārgi. Paši ārsti saka, ka tie netiek izrakstīti pacientiem, kuriem nav cerību uz izveseļošanos. Šādas zāles tiek nozīmētas darbspējīgiem cilvēkiem aktīvā vecumā, kuriem reālas izredzes…

Preparāts, kurš ir nepieciešams Laimai, vēl pavisam nesen nebija iekļauts valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Šobrīd valsts apmaksā 50% no tā vērtības. Tas jau ir liels solis uz priekšu.

Taču kāpēc tas netiek apmaksāts pilnībā? Diemžēl, uz šo jautājumu atbildes nav. Mēs neesam ne politiķi, ne ierēdņi, un viņu vietā šos jautājumus risināt mēs nevaram. Mūsu spēkos ir tikai piesaistīt uzmanību šai tēmai. Un vismaz nedaudz palīdzēt konkrētam cilvēkam – divu bērnu māmiņai – glābt savu dzīvību, dodot vajadzīgo spēku un atbalstu.
Kā mēs varam palīdzēt?

Programmas “Zaļā lampa” ziedojumu tālrunis 9 000 63 84 (1, 42 eiro par zvanu)
Rekvizīti ziedojumu pārskaitījumiem:
Labdarības fonds BeOpen
Reģistrācijas nr. 50008218201
Konta nr. LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Maksājuma mērķis: Zaļā lampa. Palīdzība Laimai Ļūdēnai

Dzejnieka Vitauta Ļūdēna meita Laima
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē 51
Debešķīgi gards kartupeļu sacepums uz “ātro”
Dzīve ir sarežģīta, taču skaista. Tev šodien būs daudz iespēju par to pārliecināties! Horoskopi 24.janvārim
Lasīt citas ziņas
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
ST priekšsēdētāja: Beidzot pēc vairāk nekā 20 gadiem valsts uzzināja, kāds ir iztikas minimums
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
Latvijas kamaniņu braucēji izcīna zelta medaļu Eiropas čempionāta komandu stafetes sacensībās 3
Kāpēc Latvijā ražoto medikamentu klāstā joprojām dominē padomju laikā radītās zāles? Sarunā atklāj LZA prezidents Ivars Kalviņš 1
22:11
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
20:39
Augstākais saslimstības līmenis ar Covid-19 joprojām Pierīgā
20:13
VIDEO. “Vakcinēties man ir bail!” Ārstu konsīlijs arī pēc būtiskām vakcīnas radītām blaknēm par obligātu nosaka trešo poti
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā
Nākamnedēļ Latvijā gaidāmi mainīgi laika apstākļi
Gaidāms neliels sniegs, lietus un apledojums. Laika prognoze pirmdienai
Latvijas budžetā ieskaitīs arestētus 1,3 miljonus eiro, kas atradās “ABLV Bank”
Sestdien reģistrēti 4753 jauni Covid-19 gadījumi
Uzcep gleznu: Itāļu maize fokača
Kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola izcīna bronzas medaļu Eiropas čempionātā 1
“Zelta likums – nav nekādas ātras peļņas.” Kā neuzķerties uz krāpniekiem internetā?
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 51
APTAUJA. Ap trešdaļa Latvijas iedzīvotāju neapmierināti ar dzīves kvalitāti Covid-19 laikā
Žurnālists un publicists Ilmārs Latkovskis: es negribētu būt Krišjāņa Kariņa vietā
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām 40
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 64
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 331
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē 25
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība? 55
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība 20
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē 48
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām 56
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 134
Vējainu laiku prognozē arī februārī un martā 6
Emocionāli vari justies mazliet iztukšots! Horoskopi no 24. līdz 30. janvārim