AS “Rīgas siltums” bijušais valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis.
AS “Rīgas siltums” bijušais valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis.
Foto: Zane Bitere/LETA

Kāpēc Latvijā dažādās pašvaldībās ir tik atšķirīgas apkures cenas? Skaidro “Rīgas Siltums” vadītājs 17

Oktobrī 74% regulēto siltumapgādes uzņēmumu uzsāka apkures sezonu ar nemainīgu tarifu. 12% tarifi pieauguši, 14% tarifi samazinājušies. Kāpēc Latvijā dažādās pilsētās siltuma cenas ir tik atšķirīgas?

Reklāma
Reklāma
Bundesvēra ģenerālinspektors brīdina par draudiem: “Krievijas armija orientējas Rietumu virzienā”
Veselam
Austrumu slimnīcā ar NBS helikopteru nogādāta gados jauna paciente kritiskā stāvoklī 29
TV24
“Ko viņi darīs pirmos mēnešus? Viņi dropēs!” Rajevs skeptiski vērtē Krievijas demobilizācijas plānu
Lasīt citas ziņas

“Viss ir atkarīgs no kurināmā! Jautājums, kāds ir kurināmais – šķelda vai dabasgāze. Svarīgi arī tas, kad ir noslēgti līgumi ar kurināmā piegādātājiem,” TV24 raidījumā “Uz līnijas” skaidro Normunds Talcis, AS “Rīgas Siltums” valdes priekšsēdētājs.

Viņš stāsta, ka “Rīgas Siltums” kurināmo iegādājies laicīgi, tāpat kā dabasgāzi, arī šķeldu un tāpēc, “šogad ziemas periodā mēs kurināsim jūnijā nopirkto gāzi, kas ir vairākas reizes lētāka par to, kāda nopērkama tirgū šobrīd!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat arī šķelda nopirkta laicīgi pavasarī.

“Es domāju, ka pašvaldības, kas izvietotas visā Latvijā, par to ir domājušas un, laicīgi iegādājoties kurināmo, var noturēt tarifu nemainīgu, vietām to pat pamazināt,” Talcis teic.

Kāpēc tad siltumenerģijas rēķinos ir par 40% dārgāka?

“”Latvenergo” paaugstināja savu sadaļu par vairāk kā 100%, mēs, to iekļaujot tarifā, paaugstinājām kopējo tarifu tikai par 47%,” viņš atbild.

Jau ziņots, ka šogad daļā Latvijas teritoriju, kur siltumenerģiju ražo ar dabasgāzi, ir gaidāmi augstāki siltumenerģijas tarifi, tomēr lielā daļā apdzīvoto vietu tarifi paliek nemainīgi vai pat samazinās, aģentūrai LETA pavēstīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Tarifu pieaugumu būtiski ietekmējis dabasgāzes cenas kāpums, kas pasaules tirgos turpina sasniegt rekordaugstu līmeni.

Siltumenerģijas tarifi šī gada oktobrī salīdzinājumā ar iepriekšējās apkures sezonas beigām būs zemāki, piemēram Ādažos, Ķekavā, Baložos, Ogrē, Valmierā, Rēzeknē, Olainē, bet augstāki – Rīgā, Mārupē, Jūrmalā, Piņķos, Cēsīs, Aizkrauklē, Daugavpilī un Ezeres pagastā. Savukārt pārējās Latvijas teritorijās tarifi saglabājas tādā pašā līmenī, kādi bija apkures sezonas beigās.

SPRK arī norāda, ka, ņemot vērā tendences dabasgāzes tirgū, situācija apkures sezonas laikā var mainīties. Pašreiz izskatīšanā ir 16 siltumapgādes tarifu projekti, vairākās pilsētās tarifi mainīsies ar 1.novembri.

Reklāma
Reklāma

Tikmēr oktobrī 74% regulēto siltumapgādes uzņēmumu uzsāk apkures sezonu ar nemainīgu tarifu, 12% – tarifi ir pieauguši, bet 14% – tarifi ir samazinājušies. Vidējais siltumenerģijas tarifs Latvijā pieaudzis no 53,89 eiro par megavatstundu maijā līdz 54,78 eiro par megavatstundu oktobrī.

Pēc SPRK sniegtās informācijas, straujāks siltumenerģijas tarifu kāpums ir vērojams tajās apdzīvotajās teritorijās, kur siltumenerģijas ražošanā izmanto vienīgi dabasgāzi. Savukārt komersantiem, kuri ražošanas procesā izmanto šķeldu un granulas, izmaksas pieaug minimāli vai pat samazinās.

Vienlaikus daļa piegādātās siltumenerģijas Latvijā tiek saražota koģenerācijas stacijās, kur saražo arī elektroenerģiju un to pārdod obligātā iepirkuma ietvaros. Dabasgāzes cenas pieauguma dēļ šiem komersantiem pieaug ieņēmumi par pārdoto elektroenerģiju, kurus izmanto, lai samazinātu uz siltumenerģijas tarifiem attiecinātās izmaksas.

Dabasgāzes nākotnes darījuma cena oktobrim šobrīd “Gaspool” biržā ir sešas reizes augstāka nekā pirms gada oktobrī. SPRK norāda, ka situācija biržā ir strauji mainīga, taču, balstoties uz esošām dabasgāzes tirgus prognozēm, gaidāms, ka dabasgāzes cena varētu stabilizēties 2022.gada pavasarī.

SPRK ir institucionāli un funkcionāli neatkarīgs, pilntiesīgs, autonoms publisko tiesību subjekts, kas realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.