Ekonomika
Darbs un nauda

Kārlis Purgailis: Kā mazināt biznesa riskus un nodrošināt labāku ieguldījuma atdevi0


Kārlis Purgailis
Kārlis Purgailis
Publicitātes foto

Autors: Kārlis Purgailis, bankas Citadele meitas uzņēmuma ieguldījumu pārvaldīšanas sabiedrība “CBL Asset Management” valdes priekšsēdētājs.

Izmaiņu un jaunu izaicinājumu priekšā

Arī Latvijā uzņēmumi laiku pa laikam ziņo par jaunām iniciatīvām, kuru mērķis ir izmaiņas to biznesā. Tās gan ne vienmēr uzreiz raisa plašāku iedzīvotāju uzmanību, taču ilgākā laika posmā izmaiņas bieži vien var būt ļoti būtiskas

Atcerēsimies, ka savulaik arī ziņas par klimata pārmaiņām un pirmie soļi to aizkavēšanā sākotnēji it visur pasaulē tika uzņemti ar lielāku vai mazāku skepsi. Taču laiks visu nolika savās vietās, problēmas esamība tika atzīta, un sekoja dziļas pārmaiņas gan ražošanā, gan pakalpojumu sniegšanā, gan iedzīvotāju patēriņa paradumos.

Mainās arī finanšu nozare, kas laikus cenšas sagatavoties tuvākas un tālākas nākotnes izaicinājumiem. Piemēram, mēs, bankas “Citadele” meitas uzņēmuma ieguldījumu pārvaldīšanas sabiedrība “CBL Asset Management”, esam izstrādājuši un akceptējuši politiku, kas nosaka aktīvu pārvaldības ilgtspējas un iesaistīšanās pamatprincipus.

Šajā jomā no Latvijā bāzētajiem aktīvu pārvaldniekiem pagaidām esam līderi, taču apzināmies, ka aktivizējas arī sekotāji.

Kas ir ESG?

Mūsu jaunā politika ir viens no pamata soļiem, lai turpinātu attīstīt vides, sociālo un korporatīvās pārvaldības jeb ESG (Environmental, Social and Governance) faktoru integrāciju aktīvu pārvaldībā.

Tajā ir aprakstīta galvenā aktīvu pārvaldītāja nostāja un veids, kā tiek integrēti šie faktori. Šī politika attiecas uz visām aktīvu klasēm, un to ir apstiprinājusi uzņēmuma padome. Tāpat šī politika ļauj aktīvu pārvaldītājam parādīt publisku nostāju par šiem jautājumiem.

2019. gada jūnijā parakstījām Apvienoto Nāciju atbalstīto “Atbildīgu investīciju principu” (“Principles of Responsible Investing” jeb PRI) deklarāciju, apliecinot savu apņemšanos veikt atbildīgus ieguldījumus un veicināt industrijā šādu praksi.

Jāatgādina, ka gan akadēmiskie pētījumi, gan dažādu uzņēmumu darbības pieredze liecina, ka, integrējot ESG aspektus aktīvu pārvaldībā, ieguldījumu atdeve vai nu palielinās, vai vismaz saglabājas neitrāla zemāka kopējā riska līmeņa apstākļos. Visā pasaulē ilgtspējīgu ieguldījumu pieeja strauji attīstās, un mēs, īstenojot ESG politiku arī Latvijā, dosim savu artavu pasaules ilgtspējīgākai attīstībai.

“CBL Asset Management” ir izveidojis pensiju 2. līmeņa plānu “CBL Ilgtspējīgu iespēju ieguldījumu plāns”, kura dalībnieku nauda tiek ieguldīta tādos uzņēmumos, kas ir ESG kritēriju līderi savā nozarē. Mūsuprāt, šie principi atbilst biznesa attīstības tendencēm un tāpēc kompānijām laikus jāsagatavojas ilgtspējīgas darbības stratēģijas ieviešanai un īstenošanai.

Būt progresīvam nav pašmērķis, bet iespēja

Tā nav tikai uzņēmuma iegriba būt progresīvam. Mēs vēlamies mazināt sava un mūsu klientu biznesa riskus un nodrošināt labāku ieguldījumu atdevi. Piemēram, ja vēl ne tik senā pagātnē taupīšana uz vides rēķina biznesam parasti neradīja smagas finansiālas sekas, tad tagad ir redzams, ka uzņēmumi, kuri mērķtiecīgi veic ieguldījumus resursu un vides risku pārvaldībā, spēj labāk piemēroties klimata pārmaiņām un nākotnē darboties sekmīgāk nekā tie, kas neinvestēs un kādā brīdī, iespējams, piedzīvos avārijas, saņems sodus par kaitējuma izdarīšanu videi un būs pat spiesti apturēt savu darbību.

Saistītie raksti

Protams, ka investori labāk izvēlēsies drošus uzņēmumus, par kuriem ir skaidrs, ka tie apzinās nākotnes izaicinājumus un tiem laikus gatavojas. Arī “CBL Asset Management” prioritāri ieguldīs tieši šādos uzņēmumos.

Jāņem arī vērā, ka aizvien pieaug to cilvēku skaits, kam, iegādājoties produkciju, izvēloties darbavietu vai investējot savus brīvos līdzekļus, ir svarīgi, ka uzņēmums ir korporatīvi labi pārvaldīts, rūpējas par vidi un sociālajiem jautājumiem. Viņi pieprasa pārmaiņas, un mēs tās piedāvājam.

LA.lv
MK
Mārtiņš Kalaus
Ekonomika
Aiziet! “Tele2” Daugavpilī un Jelgavā komercrežīmā palaiž 5G tīklu
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Liepājas centrā vēsturiskā jūgendstila ēkā plāno atklāt “Radisson” viesnīcu
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
LDDK: Speciālajā nodokļu režīmā strādājošo plašāka iesaiste veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanā ir apsveicama
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcija sašķēlusies – Rīga šonedēļ var palikt bez vadības
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO. Doma laukumā kopā ar valsts amatpersonām piemin 1991.gada barikāžu gadadienu
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Kāds būs laiks februārī? Jaunākā sinoptiķu prognoze
2 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
VIDEO. Stūrēs uz digitalizāciju – LIAA maina darbības virzienu
48 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Krāpnieks nopērk pārtiku par… suvenīra banknotēm
1 stunda